Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Tech

6 razloga zašto vaše računalo nije tako sigurno kako mislite

sigurnost

Koliko puta ste pomislili: “Ma moje računalo je sigurno, tko bi mene hakirao?” E pa, stvarnost je malo drugačija. Bez obzira koliko pazite, neke stvari prolaze “ispod radara” i mogu vas dovesti u neugodne situacije. Evo nekoliko razloga zašto vaše računalo možda nije toliko sigurno koliko mislite i kako to lako popraviti.

1. Zadane postavke nisu uvijek sigurne

Kada prvi put uključite novo računalo, mobitel, ili čak pametni uređaj poput rutera, sve djeluje savršeno jednostavno – uređaj radi odmah iz kutije. No, upravo u toj jednostavnosti leži zamka. Zadane postavke dizajnirane su za praktičnost, a ne za sigurnost, i često sadrže ozbiljne slabosti.

Primjerice, mnogi uređaji dolaze s unaprijed postavljenim korisničkim imenima i lozinkama. Te lozinke su često generičke, poput “admin” ili “1234”, i mogu se lako pronaći na internetu. Hakerima to pruža otvoren poziv – ako ne promijenite te postavke, vaš uređaj može biti meta napada unutar nekoliko minuta nakon spajanja na internet.

Osim toga, operativni sustavi i aplikacije često imaju zadane opcije poput isključenog firewalla ili dopuštanja instalacije nepotvrđenih aplikacija. Iako to možda ubrzava proces postavljanja uređaja, značajno povećava rizik od upada zlonamjernog softvera.

Što učiniti? Kad prvi put uključite novi uređaj ili instalirate softver, odvojite malo vremena da pregledate sigurnosne postavke. Promijenite lozinke u nešto snažno i jedinstveno, uključite firewall i onemogućite nepotrebne značajke. Možda zvuči kao gnjavaža, ali vjerujte – bolje je uložiti pet minuta sada nego rješavati veće probleme kasnije.

2. Ažuriranja su puno kritičnija nego što mislite

Koliko puta ste vidjeli onaj dosadni prozor koji vas podsjeća da je dostupno ažuriranje? Često ga ignoriramo s mislima poput: “Ma, kasnije ću.” No, iza tih ažuriranja kriju se ključne sigurnosne zakrpe koje mogu zaštititi vaše računalo od ozbiljnih prijetnji.

Programeri ne izdaju ažuriranja iz zabave – svako ažuriranje rješava probleme i poboljšava zaštitu sustava. Hakeri neprestano traže sigurnosne propuste u operativnim sustavima i softverima, a kad ih pronađu, brzo ih iskorištavaju. Ako vaše računalo nije ažurirano, to je kao da ostavljate otvorena vrata. Jednom kada sigurnosna rupa postane poznata, zlonamjerni softver može je iskoristiti za napad – čak i automatski, bez ikakvog ciljanja na vas osobno.

Osim toga, mnogi virusi, ransomware-i i drugi napadi temelje se na starijim ranjivostima koje su već popravljene u najnovijim verzijama softvera. Drugim riječima, redovita ažuriranja nisu luksuz nego nužnost.

Što učiniti? Postavite automatska ažuriranja za operativni sustav i ključne aplikacije. Ako koristite zastarjeli softver koji više ne prima ažuriranja, razmislite o prelasku na noviju alternativu. Važno je shvatiti da ažuriranja nisu samo “nove funkcionalnosti” – ona su vaša prva linija obrane.

3. Koristite administratorski račun za svakodnevne zadatke

Ako za svakodnevno korištenje računala upotrebljavate administratorski račun, nesvjesno povećavate rizik od sigurnosnih problema. Administratorski račun ima najvišu razinu pristupa sustavu, što znači da može instalirati softver, mijenjati postavke sustava i upravljati svim korisnicima. I dok vam to olakšava rad, isti taj pristup mogu iskoristiti i zlonamjerni programi.

Recimo da slučajno preuzmete sumnjivu datoteku ili kliknete na zaraženi link. Ako koristite administratorski račun, malware dobiva potpuni pristup vašem sustavu – može instalirati dodatni zlonamjerni softver, mijenjati postavke sigurnosti i čak zaključati vaše datoteke. Sve to bez da zatraži vašu dodatnu dozvolu. S druge strane, standardni korisnički računi imaju ograničene ovlasti, pa je šteta koju malware može napraviti znatno manja.

Također, korištenje administratorskog računa za rutinske zadatke kao što su pregledavanje interneta ili slanje e-mailova jednostavno nije potrebno. Ograničen pristup čini vaš sustav sigurnijim i smanjuje mogućnost pogrešaka koje biste mogli napraviti.

Što učiniti? Napravite zaseban standardni korisnički račun za svakodnevnu upotrebu. Administratorski račun koristite samo kada trebate instalirati softver ili promijeniti postavke sustava. Ovo je jednostavan korak koji može značajno povećati sigurnost vašeg računala.

4. Vaše sigurne lozinke nisu tako sigurne kako mislite

Možda se ponosite svojom “snažnom” lozinkom poput “P@ssw0rd123”, no prava je istina da čak i najsloženije lozinke mogu postati nesigurne zbog određenih navika i tehnika koje hakeri koriste. Ako koristite istu lozinku za više računa, riskirate da samo jedno curenje podataka ugrozi cijeli vaš digitalni život.

Osim toga, mnogi korisnici pohranjuju svoje lozinke u preglednicima, što je prikladno, ali i opasno. Ako netko dobije pristup vašem uređaju, može lako doći do svih spremljenih lozinki. Također, napadi poput brute force metode ili korištenja ogromnih baza podataka ukradenih lozinki mogu probiti čak i one složene lozinke koje mislite da su sigurne.

Još jedan česti problem je korištenje predvidivih obrazaca, poput imena, datuma rođenja ili jednostavnih fraza. Hakerima nije teško sastaviti profil na temelju vaših aktivnosti na društvenim mrežama i koristiti te podatke za pogađanje lozinki.

Što učiniti? Koristite upravitelj lozinki kako biste za svaki račun imali jedinstvenu, kompleksnu lozinku. Uključite dvofaktorsku autentifikaciju gdje god je to moguće – tako čak i ako netko ukrade vašu lozinku, neće moći pristupiti vašem računu bez dodatnog sigurnosnog koraka. Izbjegavajte pohranjivanje lozinki u preglednicima i redovito ih mijenjajte.

5. Vjerojatno odajete privatne podatke

Bez da to primjećujete, vjerojatno dijelite više osobnih podataka nego što biste trebali. Korištenje javnog Wi-Fi-ja, objavljivanje na društvenim mrežama ili jednostavno nesvjesno ostavljanje digitalnih tragova na internetu može dovesti do curenja osjetljivih informacija.

Javni Wi-Fi je posebno problematičan. Iako je praktičan za brzo pregledavanje interneta, nešifrirane mreže omogućuju hakerima presretanje vaših podataka, uključujući lozinke, e-mailove i financijske informacije. Čak i kada koristite sigurne mreže, aplikacije i web stranice koje nisu pravilno šifrirane mogu odavati vaše podatke.

Na društvenim mrežama često dijelimo informacije koje se čine bezazlenima, poput fotografija s putovanja, lokacija koje posjećujemo ili rođendana. No, te naizgled nevažne informacije mogu biti iskorištene za krađu identiteta, phishing napade ili čak pogađanje vaših lozinki.

Što učiniti? Uvijek koristite VPN kada se spajate na javni Wi-Fi kako biste zaštitili svoje podatke. Na društvenim mrežama ograničite vidljivost svojih objava samo na prijatelje i izbjegavajte dijeljenje previše osobnih detalja. Razmislite dvaput prije nego što nešto objavite – zapitajte se, bi li vam bilo neugodno da netko nepoznat to vidi? Digitalna privatnost je danas jednako važna kao i fizička sigurnost.

6. Mislite: “Meni se to neće dogoditi.”

Jedna od najčešćih pogrešaka u razmišljanju o sigurnosti je uvjerenje da “mene to neće pogoditi”. Mnogi vjeruju da nisu dovoljno važni ili zanimljivi da bi postali meta hakerskog napada. No, istina je da cyber kriminalci ne ciljaju uvijek specifične osobe – oni koriste automatizirane alate koji pretražuju internet u potrazi za slabostima, bez obzira na to tko ste.

Napadi poput ransomware-a i phishinga često su dizajnirani za masovne žrtve. Ransomware može zaključati vaše podatke, a napadači zatim traže otkupninu. Phishing e-mailovi, koji često izgledaju kao da dolaze od legitimnih izvora, mogu vas navesti da podijelite lozinke, financijske podatke ili druge osjetljive informacije. Svatko tko koristi internet može postati žrtva – nije važno jeste li običan korisnik ili izvršni direktor.

Također, čak i ako niste direktna meta, kompromitacija vašeg uređaja može utjecati na ljude oko vas. Na primjer, hakeri mogu koristiti vaš račun kako bi prevarili vaše prijatelje ili kolege.

Što učiniti? Umjesto da mislite “meni se to neće dogoditi”, pristupite sigurnosti s pretpostavkom da biste mogli biti meta. Redovito pravite sigurnosne kopije svojih podataka, koristite jake lozinke i educirajte se o najčešćim cyber prijetnjama. Svaka preventivna mjera koju poduzmete smanjuje rizik da postanete dio statistike.

U zaključku, Sigurnost računala nije neka velika filozofija – potrebno je samo malo pažnje i proaktivnosti. Uzmite si par minuta, prilagodite postavke, ažurirajte softver i mirno surfajte internetom.

Možda će vas zanimati

Tech

Što bi se dogodilo ako uronite ruku u posudu tekućeg dušika? Bi li vam se ruka smrzla do ozeblina? Bi li se razbila čim...

Internet

Sigurno ste do sad naletjeli na neke od bizarnosti na koje je Googleovo auto naletjelo pri snimanju, a u ovom videu pogledajte kompilaciju najčudnijih...

Tech

Trebate izračunati postotak od nekog broja, a ne znate kako? Pročitajte ovaj jednostavan članak i naučite kako se računa postotak. Postotci se koriste za...

Tech

1995. godine grupa znanstvenika NASA-e napravila je testove o tome kako pojedine droge utječu na paukovu sposobnost da izgradi mrežu.

Internet

Odmah da vam kažemo – neizbježan kraj dogodio bi se iznenađujuće brzo. Ako je zapremnina prosječnog lijesa 886 litara, a prosječan volumen ljudskog tijela...

Automoto

Tvrtka Laser Power Systems razvila je automobil pogonjen nuklearnom energijom. Napokon je pronađen način koji će vašem automobilu omogućiti vječni rad bez punjenja. No...

Tech

Rudnik dijamanata Mir u Siberu jedna je od najvećih rupa u tlu koju je čovjek napravio. Duboka je 525 metara i široka 1200m. Let...

Tech

Bumerang je jedan od najstarijih letećih objekata koje je ljudska ruka stvorila. Svi znamo da su ih koristili Aboridžini, no malo je poznato je...