Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Tutoriali

Kako napraviti elektronički potpis? Pratite ovih 5 koraka

kako napraviti elektronički potpis

Ako se pitate kako napraviti elektronički potpis i gdje ga koristiti, evo rješenja: elektronički potpis omogućuje vam da digitalno potpišete dokumente brzo, sigurno i jednostavno – sve bez potrebe za papirom, printerom ili skenerom! Elektronički potpis je digitalni ekvivalent klasičnog potpisa i koristi se za potvrđivanje autentičnosti i integriteta dokumenta.

Prednosti elektroničkog potpisa
Elektronički potpis donosi brojne prednosti koje su osobito korisne u današnjem digitalnom svijetu. Prvo, ubrzava proces jer se elektronički potpis dokumenta može napraviti i poslati u nekoliko klikova, bez obzira gdje se nalazite. Praktičnost je druga velika prednost – više ne morate printati, potpisivati rukom i skenirati dokumente. Osim toga, elektronički potpis povećava sigurnost jer sadrži jedinstvene digitalne podatke koji osiguravaju autentičnost potpisa.

Kada je elektronički potpis potreban?
Elektronički potpis koristi se u mnogim situacijama, poput potpisivanja ugovora, odobravanja poslovne dokumentacije ili prilikom apliciranja za razne usluge online. Na primjer, ako trebate brzo potpisati i poslati dokument na drugu lokaciju, elektronički potpis dokumenta omogućit će vam to u nekoliko trenutaka. Također, elektronički potpis sve je više prihvaćen u pravnim i poslovnim okvirima, čime se osigurava sigurnost i valjanost potpisanih dokumenata.

Korištenjem elektroničkog potpisa štedi se vrijeme, resursi i povećava učinkovitost – sve što je potrebno za brz i praktičan način potpisivanja dokumenata.

elektronički potpis na tabletu

Kako funkcionira elektronički potpis?

Elektronički potpis, iako je digitalan, ima istu funkciju kao i klasičan potpis na papiru – potvrđuje identitet potpisnika i jamči autentičnost dokumenta. Elektronički potpis koristi napredne tehnologije, poput enkripcije, kako bi se osiguralo da je dokument zaista potpisan od strane određene osobe i da nije mijenjan nakon potpisa.

Jedan od ključnih pojmova je certifikat, koji djeluje kao digitalna osobna iskaznica i osigurava da je elektronički potpis valjan. Ovaj certifikat izdaje se putem sigurnosnih protokola, a često ga pružaju ovlašteni pružatelji usluga, što dodatno jamči sigurnost. Kada je elektronički potpis dokumenta napravljen pomoću takvog certifikata, vjerodostojnost i integritet tog dokumenta su osigurani.

Kako napraviti elektronički potpis: 5 jednostavnih koraka

Izrada elektroničkog potpisa može zvučati komplicirano, ali zapravo je vrlo jednostavna – sve što vam treba su odgovarajući alat i par minuta vremena. U nastavku vam donosimo pet jednostavnih koraka kako napraviti elektronički potpis i brzo potpisati dokumente online, bez potrebe za printerom ili skenerom.

Korak 1: Odabir platforme ili softvera za elektronički potpis

Prvi korak je odabir alata za elektronički potpis. Na tržištu postoji mnogo opcija, kao što su Adobe Acrobat i DocuSign, kao i besplatne verzije za osnovne potrebe. Važno je odabrati alat koji odgovara vašim potrebama i osigurava sigurnost.

Korak 2: Priprema dokumenta

Pripremite dokument koji želite potpisati. Provjerite je li sve spremno i formatirano onako kako želite. Ako vaš alat za elektronički potpis dopušta, postavite polje za potpis na odgovarajuće mjesto kako biste ga lakše dodali.

Korak 3: Kreiranje ili učitavanje vlastitog potpisa

Većina alata omogućuje vam da kreirate svoj potpis ili učitate skeniranu verziju vlastitog potpisa. Ovo se može učiniti unosom inicijala, pisanjem potpisa ili učitavanjem slike s postojećim potpisom, ovisno o vašim preferencijama i alatu koji koristite.

elektronički potpis dokumenta na mobitelu

Korak 4: Postavljanje potpisa na dokument

U ovom koraku, postavite elektronički potpis na željeno mjesto u dokumentu. Alati za elektronički potpis obično imaju opciju za precizno pozicioniranje potpisa, što znači da ga možete smjestiti točno gdje je potrebno.

Korak 5: Spremanje i dijeljenje potpisanog dokumenta

Kada ste zadovoljni, spremite dokument sa svojim elektroničkim potpisom. Dokument sada možete poslati e-mailom, dijeliti putem internetske platforme ili ga pohraniti u digitalnu arhivu, ovisno o vašim potrebama.

Besplatne opcije za elektronički potpis

Ako tražite besplatno rješenje za elektronički potpis, postoje opcije poput Smallpdf, PDFescape, i DocHub koje omogućuju osnovne funkcije elektroničkog potpisa. Besplatne verzije ovih alata često imaju ograničene mogućnosti u odnosu na plaćene verzije, ali su odlične za jednostavnije zadatke. Prilikom korištenja besplatnih alata, imajte na umu da možda ne nude istu razinu sigurnosti i dodatne funkcije kao plaćene opcije, ali za mnoge svakodnevne potrebe mogu biti vrlo korisne.

Elektronički potpis dokumenta: Sigurnost i zakonitost

Elektronički potpis dokumenta nije samo praktičan, već je i siguran i pravno priznat u većini zemalja. Zahvaljujući enkripciji i certifikatima, elektronički potpis štiti dokument od neželjenih izmjena. Pitanje zakonitosti elektroničkog potpisa često se postavlja, no danas je on priznat u pravnim i poslovnim krugovima diljem svijeta, osobito ako se koristi certifikat ovlaštenog pružatelja usluga.

Za dodatnu sigurnost, uvijek koristite provjerene alate i čuvajte kopiju potpisanih dokumenata. Također, izbjegavajte dijeljenje elektroničkih potpisa putem nesigurnih kanala kako biste očuvali privatnost i sigurnost svojih podataka.

Zaključak

Elektronički potpis je jednostavno rješenje za svakodnevne potrebe potpisivanja dokumenata. Brz, siguran i praktičan, elektronički potpis donosi niz prednosti koje štede vrijeme i pojednostavljuju administrativne zadatke.

Najčešće postavljena pitanja i odgovori (FAQ)

Je li elektronički potpis zakonit u svim zemljama?

Elektronički potpis priznat je u mnogim zemljama, ali pravna valjanost može se razlikovati ovisno o lokalnim zakonima. U Europskoj uniji, na primjer, elektronički potpisi regulirani su eIDAS regulativom, dok je u Sjedinjenim Američkim Državama na snazi zakon ESIGN. Prije potpisivanja važnih dokumenata, provjerite lokalne propise za elektronički potpis.

Mogu li koristiti elektronički potpis na svom mobitelu?

Da, većina alata za elektronički potpis, poput Adobe Sign i DocuSign, nudi mobilne aplikacije koje vam omogućuju da elektronički potpis dokumenta dodate direktno s mobitela. Tako možete potpisivati dokumente u pokretu, što je vrlo praktično.

Što učiniti ako nemam potpis na slici?

Mnogi alati za elektronički potpis omogućuju vam da nacrtate potpis unutar aplikacije. Ako nemate sliku svog potpisa, možete jednostavno upisati svoje ime u polje za potpis ili koristiti funkciju crtanja kako biste ručno nacrtali potpis, čime ćete stvoriti jedinstven elektronički potpis.

Je li elektronički potpis jednako siguran kao i rukom potpisan dokument?

Elektronički potpis zapravo može biti i sigurniji od klasičnog potpisa jer koristi enkripciju i digitalne certifikate kako bi se osigurala autentičnost. Uz to, neki alati omogućuju dodatne mjere zaštite poput autentifikacije putem e-maila ili SMS-a, što dodatno povećava sigurnost.

Mogu li promijeniti elektronički potpis nakon što je dokument potpisan?

Nakon što je dokument potpisan elektroničkim potpisom, obično se zaključava kako bi se spriječile izmjene. Ako dođe do promjene, dokument će izgubiti svoju valjanost, što znači da bi svaki pokušaj izmjene bio vidljiv. Ako morate unijeti izmjene, trebate ponovno potpisati novi, ažurirani dokument.

Mogu li koristiti elektronički potpis za sve vrste dokumenata?

Elektronički potpis može se koristiti za većinu poslovnih dokumenata, ugovora i obrazaca. Međutim, određeni pravni dokumenti, poput oporuka, ugovora o nekretninama ili javnobilježničkih dokumenata, mogu zahtijevati fizički potpis zbog specifičnih zakonskih propisa.

Koji su najčešći formati datoteka za elektronički potpis?

Najčešći format za elektronički potpis je PDF, jer omogućuje lako potpisivanje i zaštitu dokumenta. Međutim, neki alati podržavaju i formate kao što su Word (.docx) i Excel (.xlsx), ovisno o vašim potrebama.

Kako poslati elektronički potpisan dokument?

Elektronički potpisani dokument možete poslati e-mailom kao PDF datoteku, pohraniti na cloud servis (npr. Google Drive ili Dropbox) ili ga podijeliti putem platformi za sigurno dijeljenje dokumenata. Pritom je važno osigurati da je prijenos siguran kako bi se očuvala privatnost podataka.

Možda će vas zanimati

Tech

Što bi se dogodilo ako uronite ruku u posudu tekućeg dušika? Bi li vam se ruka smrzla do ozeblina? Bi li se razbila čim...

Internet

Sigurno ste do sad naletjeli na neke od bizarnosti na koje je Googleovo auto naletjelo pri snimanju, a u ovom videu pogledajte kompilaciju najčudnijih...

Tech

Trebate izračunati postotak od nekog broja, a ne znate kako? Pročitajte ovaj jednostavan članak i naučite kako se računa postotak. Postotci se koriste za...

Tech

1995. godine grupa znanstvenika NASA-e napravila je testove o tome kako pojedine droge utječu na paukovu sposobnost da izgradi mrežu.

Internet

Odmah da vam kažemo – neizbježan kraj dogodio bi se iznenađujuće brzo. Ako je zapremnina prosječnog lijesa 886 litara, a prosječan volumen ljudskog tijela...

Automoto

Tvrtka Laser Power Systems razvila je automobil pogonjen nuklearnom energijom. Napokon je pronađen način koji će vašem automobilu omogućiti vječni rad bez punjenja. No...

Tech

Rudnik dijamanata Mir u Siberu jedna je od najvećih rupa u tlu koju je čovjek napravio. Duboka je 525 metara i široka 1200m. Let...

Tech

Bumerang je jedan od najstarijih letećih objekata koje je ljudska ruka stvorila. Svi znamo da su ih koristili Aboridžini, no malo je poznato je...