Connect with us

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

alternativa.hr

Savjeti i Trikovi

Kako njegovati suhu kožu? Donosimo odlične savjete kako da njegujete kožu

Nakon tridesete godine života zaštitna funkcija kože sve se više smanjuje, izmjena tvari u stanicama usporava te koža pojačano gubi vlagu.

Već godinama koristite istu rutinu u njezi kože, no pomalo vam se čini da ta ista njega, koja je u mladosti vrlo dobro funkcionirala, više nema isti učinak.

To ne treba da vas začuđuje, jer zrelija koža je tanja, sklonija isušivanju i pojavi bora. Dakle, dobro ste primijetili, ali to je sasvim normalna pojava. Ukoliko želite i dalje njegovati kožu, a da uočite pozitivne pomake uzmite u obzir i nove karakteristike vaše kože.

U kontroliranim i normalnim uvjetima loj (sebum) koji se stvara u lojnoj žlijezdi izlučuje se na površinu kože preko folikula, odnosno korijena dlake. Sebum je važan za podmazivanje kože i zaštitu od utjecaja okoline. Nakon tridesete godine zaštitna funkcija kože se sve više smanjuje, izmjena tvari u stanicama usporava, opada elastičnost i epidermalna sposobnost regeneracije te koža pojačano gubi vlagu. Kad žlijezde lojnice u koži ne proizvedu dovoljnu količinu loja, koža postaje suha, crvena, gubi elastičnost i napetost, sklonija je pucanju i stvaranju bora, a katkad je i bolna.

Zrela koža sa simptomima isušenosti zahtijeva pojačanu njegu, ponajprije tijekom ljetnih mjeseci, ali i nakon ljeta, s ciljem tretiranja eventualnih posljedica nepravilne njege i zaštite. U nastavku donosimo nekoliko savjeta pomoću kojih možete ublažiti ili, pak, izbjeći posljedice suhe kože.

Tuš ili kupka mogu pridonijeti vlazi kože

Svakodnevno desetominutno tuširanje ili kupka mogu pridonijeti vlazi kože. No, pritom izbjegavajte preduge i vruće kupke jer se tada pore šire, a vlaga ‘isparava’ iz kože. Što se klora tiče, poznata je njegova štetnost kod tuširanja. Kad dođe u kontakt sa sapunom, šamponom ili regeneratorom, događa se kemijska reakcija, tijekom koje se kao sporedni proizvodi stvaraju trihalometani. To je grupa kemijskih spojeva za koje su istraživanja pokazala da su toksični, čak i kancerogeni. Posljedice su pojačano isušivanje kože, a katkad dehidrirana i suha kosa, crvene oči i slično. Klor iz vode učinkovito uklanjaju filtri za vodu koji sadrže kalcij sulfat.

Nakon tuširanja kožu osušite laganim tapkanjem ručnikom, da biste ipak zadržali malo vlage na njoj i odmah na tijelo nanesite hidratantnu kremu ili ulje.

Sapun koristite umjereno

Osim nečistoća, s kože sapuni uklanjaju i prirodnu masnoću koja je štiti. Ako sapun koristite za dubinsko čišćenje kože i uklanjanje akni, pripazite da sastojci budu prirodni, koristite ih tri do četiri puta tjedno, a uz njih hidratantne kreme. Na tržištu postoje sapuni prilagođeni suhoj koži koji čiste, štite i obnavljaju hidrolipidni sloj kože, tzv. sindeti.

Hidratacija izvana je jako važna – Dosljedna primjena hidratantnih proizvoda smanjit će suhoću, crvenilo i ispucanost kože. Za njegu kože birajte prirodne i blage kozmetičke proizvode koji ne sadrže alkohol, parabene, umjetne mirise i bojila, te prilagodite njegu svom tipu kože (normalna, masna, suha ili mješovita koža).

Krema ne mora nužno biti skupa da bi bila učinkovita. Prilikom odabira hidratantne kreme potražite proizvode koji sadrže shea maslac, srebro, vitamine A, E i D (za regeneraciju kože i protiv stvaranja bora), retinol i hijaluronsku kiselinu. Srebro, koje se nalazi u mnogim kozmetičkim proizvodima, smiruje upalni proces i crvenilo, smanjuje isušivanje kože te joj daje svjež, prirodan i zdrav izgled. Hijaluronska kiselina, koja je prirodni sastojak naše kože, odlična je za održavanje vlažnosti i elastičnosti kože. Kreme na bazi hijaluronske kiseline djeluju poput spužve te vežu vodu i proteine, stvarajući zaštitni sloj na koži koji sprječava njezinu dehidraciju. Kad su posrijedi ulja, najkvalitetnija za njegu kože su prešana hladna ulja bez dodatka parafina, koji dopušta prodor u dublje slojeve kože i začepljuje pore. Za njegu suhe kože najčešće se koristi kokosovo, sezamovo ili ulje avokada.

Hidratacija kože iznutra – Da bi hidratizirali tijelo i očuvali zdravlje kože, odraslim osobama preporučuje se svakodnevni unos 1,5 do 2 litre vode. Stručnjaci preporučuju da se voda konzumira u manjim obrocima tijekom cijelog dana jer se na taj način izbjegava pojava osjećaja žeđi. U trenutku kad osjetimo žeđ, to znači da je organizam već dehidrirao. Nemojte dopustiti da se to dogodi i s vašom kožom, jer jednom kad dehidrira, potrebno je dulje vrijeme da se stupanj hidratacije vrati u stanje prirodne ravnoteže.

Ovlaživač zraka u vašem domu – Moderan način života znači da oko 80 posto vremena boravimo u zatvorenom prostoru, u kojem je kvaliteta zraka upitna. Zrak u prostorima u kojima boravimo može biti iznimno suh, s visokom koncentracijom prašine i dima, zbog čega se pročiščivači i ovlaživači zraka dobrodošli u svakom domu, uredu ili nekom drugom javnom prostoru. Kad je koža izložena utjecaju suhog zraka, reagira isušivanjem, pojačano je sklona iritaciji, pojavi crvenila i svrbeža.

Zaštita od sunca – Jedan je od najvažnijih savjeta dermatologa, koji pacijenti često zaboravljaju. Pretjerano izlaganje sunčevim zrakama pojačava isušivanje kože i ubrzava proces starenja kože, uz pojavu bora i staračkih pjega. Svakodnevno korištenje krema za zaštitu od sunca s prilagođenim zaštitnim faktorom može usporiti razvoj znakova starenja i smanjiti rizik od razvoja raka kože. Zaštita se preporučuje svima, a posebno djeci i osobama svjetlije puti.

Ostavi komentar

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Provjerite još i ovo

Zdravlje i ljepota

Jetra je centar metabolizma svakog čovjeka i drugi po redu najveći unutarnji organ. Njena glavna funkcija je izmjena tvari u organizmu, što je čini...

Zdravlje i ljepota

Krunoslav Capak, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), komentirao je moguće scenarije oko koronavirusa u Hrvatskoj, ali i u svijetu. I pritom je...

Zdravlje i ljepota

Rivanol ili etakridni laktat je aromatično organsko jedinjenje bazirano na akridinu. Narandžasto-žute je boje i ima opor i jak miris. Rastvoren u vodi najčešće...

Zdravlje i ljepota

U posljednjih 6 dana zabilježeno je 21 novi slučaj koronavirusa u Hrvatskoj, a od toga u jučerašnjem danu zabilježeno je njih 11. To je...