Connect with us

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

alternativa.hr

Ljekovita biljka

Kućni lijekovi za prevenciju i liječenje bubrežnih kamenca

jabučni ocat i bubrežni kamenci
Foto: Pixabay / Bubrezi

Ključ svega je biti dobro hidratiziran! Ako imate probleme sa bubrežnim kamencima, možete isprobati neki od spomenutih prirodnih lijekova. Pročitajte na temu jabučni ocat i bubrežni kamenci, sok od limuna, sok od celera i još neke druge lijekove.

Pijenje puno tekućine je vitalni dio koji pomaže uklanjanju bubrežnih kamenaca i sprječava formiranje novih. Ne samo da tekućina ispire toksine, već pomaže u pomicanju kamenja i pijeska kroz mokraćni trakt.

Iako i sama voda može biti dovoljna za izvođenje ovog hidratacijskog trika, dodavanje određenih sastojaka može biti jako korisno. Svakako popijte jednu čašu vode od 2dl odmah nakon konzumacije vašeg aromatiziranog lijeka. To će pomoći pomicanju sastojaka lijeka kroz sustav.

Razgovarajte sa svojim liječnikom prije nego što započnete koristiti bilo koji od kućnih lijekova navedenih u nastavku. Liječnici mogu procijeniti je li kućni tretman ispravno rješenje za vas ili da li bi vas to moglo dovesti do dodatnih komplikacija.

Ako ste trudni ili dojite, koristite ove kućne lijekove oprezno. Vaš liječnik će odrediti da li oni mogu uzrokovati nuspojave vama ili vašoj bebi.

Prirodni lijek za bubrežni kamenac

  1. Voda

Pri prolasku kamena, povećanje unosa vode može pomoći u ubrzavanju procesa. Popijte 12 čaša vode dnevno umjesto uobičajenih osam.

Nakon što kamen prođe,  svakodnevno nastaviti piti 8 do 12 čaša vode. Dehidracija je jedan od glavnih čimbenika rizika za nastajanje bubrežnih kamenaca, a posljednja stvar koju želite je da se ponovno formiraju.

Obratite pozornost na boju mokraće. Treba  biti vrlo svijetle , blijedo – žute boje. Tamnožut urin je znak dehidracije.

  1. Sok limuna

Možete dodati svježe istisnuti limun u vodu onoliko često koliko želite. Limuni sadrže citrat, sastojak koji sprječava formiranje kalcija. Citrat također može i razbiti kamenje i omogućiti lakši prolazak.

Sok od limuna ima i brojne druge zdravstvene prednosti. Na primjer, pomaže u sprečavanju rasta bakterija.

  1. Sok od bosiljka

Bosiljak sadrži octenu kiselinu koja pomaže razbiti bubrežni kamenac i pomaže u smanjenju boli. Također smanjuje razinu mokraćne kiseline, što smanjuje rizik nastajanja budućeg kamenja.

Koristite svježe ili suhe listove bosiljka kako biste pripremili čaj i pili nekoliko šalica dnevno. Možete također piti i sok svježeg bosiljka ili ga dodati u svoj smoothie.

Ne biste trebali koristiti ljekoviti sok od bosiljka duže od šest tjedana. Produžena uporaba može dovesti do slijedećih stanja:

  • nizak šećer u krvi
  • niski krvni tlak
  • pojačano krvarenje
  1. Jabučni ocat i bubrežni kamenci

Jabučni ocat sadrži limunsku kiselinu. Limunska kiselina pomaže u otapanju bubrežnih kamenaca. Jabučni ocat može pomoći alkalizaciji krvi i urina i pojačati želučanu kiselinu kako bi se spriječilo nastajanje novih kamenja. Osim toga, ocat jabučnog octa može pomoći ublažavanju boli uzrokovanog kamenjem. Jabučni ocat i bubrežni kamenci ne idu zajedno.

Da biste iskoristili te pogodnosti, dodajte 2 žlice jabučnog octa na 1,5 do 2 dl pročišćene vode. Pijte ovu tekućinu tijekom dana.

Ne smijete konzumirati više od jedne čaše  dnevno. Ako se unosi u većim količinama, jabučni ocat može dovesti do niske razine kalija i osteoporoze.

Osobe s dijabetesom trebaju biti oprezne kada piju jabučni ocat. Pratite pažljivo razine šećera u krvi tijekom cijelog dana.

Ne biste trebali piti ovu smjesu ako uzimate:

  • inzulin
  • digoksin (Digox)
  • diuretike, kao što su spironolakton (Aldactone)
  1. Sok od celera

Sok od celera uništava toksine koji doprinose formiranju bubrežnih kamenaca. Također pomažu kod ispiranja tijela kako bi se lakše uklonili kamenci.

Pomiješajte jednu ili više stabljiku celera s vodom i pijte sok tijekom dana.

Ne biste trebali piti ovu smjesu ako imate:

  • bilo koji poremećaj krvarenja
  • niski krvni tlak
  • planiranu operaciju

Također ne biste trebali piti ovu smjesu ako uzimate:

  • levotiroksin (Synthroid)
  • litij (litan)
  • lijekove koji povećavaju osjetljivost na sunce, kao što je izotretinoin (Sotret)
  • sedacijske lijekove, kao što su alprazolam (Xanax)
  1. Sok od nara

Sok od nara može pomoći u poboljšanju ukupne funkcije bubrega, kao i izbaciti kamenje i druge toksine iz vašeg sustava.

Također snižava razinu kiseline u urinu. Donja razina kiselosti smanjuje rizik od budućih bubrežnih kamenaca.

Nema granice koliko soka od nara možete popiti tijekom dana.

Ne biste trebali piti sok od nara ako uzimate:

  • lijekove koji utječu na jetru
  • lijekove za liječenje krvnog tlaka, kao što je klorotiazid (diuril)
  • rosuvastatin (Crestor)
  1. Temeljac od graha

Juha od kuhanog graha pomaže u poboljšanju ukupnog zdravlja urinarnog trakta i rada bubrega. Ona također pomaže rastopiti i istisnuti kamenje iz urinarnog trakta. Jednostavno uzmite tekućinu u kojoj se kuhao grah i pijte nekoliko čaša tijekom dana.

Slijedeći kućni lijekovi mogu sadržavati sastojke koje nemate u vašoj kuhinji. Trebali biste ih kupiti u lokalnoj trgovini zdrave hrane ili online.

  1. Sok od maslačka

Sok od maslačka je bubrežni tonik koji stimulira proizvodnju žuči. On pomaže eliminirati otpad, povećati izlučivanje urina i poboljšati probavu. Maslačci imaju vitamine (A, B, C, D) i minerale kao što su kalij, željezo i cink.

Možete napraviti svježi sok od maslačka ili kupiti u obliku čaja. Ako ga želite osvježiti, možete dodati i ukusnu koru od naranče, đumbir ili jabuku. Pijte 3-4 šalice tijekom dana.

Neki ljudi kao nuspojavu konzumiranja maslačka dobiju žgaravicu.

Ne biste trebali piti ovu smjesu ako uzimate:

  • razrjeđivače krvi
  • antacide
  • antibiotike
  • litij (litan)
  • diuretike, kao što su spironolakton (Aldactone)

Ako uzimate lijekove, obratite se svom liječniku prije uzimanja ekstrakta korijena maslačak jer može kontraindicirati sa mnogim lijekovima.

  1. Sok od pirike (pšenične trave)

Pšenična trava je bogata mnogim hranjivim tvarima i odavno se koristi za poboljšanje zdravlja. Ona povećava protok urina kako bi kamenje moglo lakše proći. Također sadrži vitalne hranjive tvari koje pomažu očistiti bubrege.

Možete piti 0,5 do 2 dl dnevno. Da biste spriječili nuspojave, započnite s najmanjim mogućim iznosom i postupno napredujte prema 2 dl.

Ako svježi sok od žitarica nije dostupan, možete uzeti dodatke u prahu.

Uzimanje soka od pšenice na prazan želudac može smanjiti rizik od mučnine. U nekim slučajevima može uzrokovati gubitak apetita i zatvor.

  1. Sok od preslice

Preslica povećava protok urina koji pomaže u ispiranju bubrežnih kamenaca i može umiriti oticanje i upalu. Također ima antibakterijska i antioksidativna svojstva koja pomažu u cjelokupnom zdravstvenom stanju urinarnog trakta.

Međutim, neki i upozoravaju na njegovu uporabu. Ne biste trebali koristiti preslicu duže od šest tjedana.

Postoje opasnosti od napadaja, gubitka vitamina B i gubitka kalija.

Ne biste trebali koristiti preslicu ako uzimate litij (litan), diuretike ili lijekove za srce kao što je digoksin. Ne preporučuju se djeci, trudnicama ili dojiljama. Preslica sadrži nikotin i ne smije se uzimati ako koristite nikotinske flastere ili pokušavate prestati pušiti.

Također ne biste trebali piti ovu smjesu ako imate slijedeća stanja:

  • problema sa alkoholom
  • dijabetes
  • nisku razinu kalija
  • nisku razine tiamina

Posjetite svog liječnika

Posjetite svog liječnika ako ne uspijete izbaciti kamen u roku od šest tjedana ili ako počnete doživljavati teške simptome koji uključuju:

  • jaku bol
  • krv u mokraći
  • groznicu
  • zimicu
  • mučninu
  • povraćanje

Vaš liječnik će utvrditi trebate li lijekove ili bilo koju drugu terapiju koja će vam pomoći da izbacite kamen.

Zaključak: Iako može biti neugodan, moguće je samostalno izbaciti bubrežni kamen.
Možete uzimati tablete protiv bolova kako biste smanjili bilo kakvu bol koju ste mogli doživjeti. To uključuje acetaminofen (Tlenol), ibuprofen (Advil) ili naproksen (Aleve).
Obavezno nastavite s postupkom dok kamen ne prođe. Nemojte piti alkohol. Nakon što izbacite bubrežni kamen, možete ga spremiti da ga odnesete svom liječniku za testiranje. Da biste spasili kamen morat ćete iscijediti mokraću. Liječnici mogu odrediti kakav je kamen i pomoći u razvijanju ciljanog plana prevencije njegovog ponovnog nastajanja.
Možete dodati ove lijekove u uobičajeni režim i nastaviti koristiti nakon rješavanja problema. To može spriječiti nastanak novih kamena, ali uvijek razgovarajte sa svojim liječnikom prije uzimanja lijekova ili bilja.

Provjerite još i ovo

Zdravlje i ljepota

Jetra je centar metabolizma svakog čovjeka i drugi po redu najveći unutarnji organ. Njena glavna funkcija je izmjena tvari u organizmu, što je čini...

Zdravlje i ljepota

Krunoslav Capak, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), komentirao je moguće scenarije oko koronavirusa u Hrvatskoj, ali i u svijetu. I pritom je...

Zdravlje i ljepota

Rivanol ili etakridni laktat je aromatično organsko jedinjenje bazirano na akridinu. Narandžasto-žute je boje i ima opor i jak miris. Rastvoren u vodi najčešće...

Zdravlje i ljepota

U posljednjih 6 dana zabilježeno je 21 novi slučaj koronavirusa u Hrvatskoj, a od toga u jučerašnjem danu zabilježeno je njih 11. To je...