Connect with us

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

alternativa.hr

Kako liječiti

Liječenje čukljeva na nogama

čukljevi na nogama prirodno liječenje
Foto: Pixabay / Stopala

Čukljevi su u biti naslage soli koje se javljaju na kostima stopala. Nastaju zbog gripe, angine, gihta, lošeg metabolizma, pogrešne ishrane, artritisa, reumatske infekcije i dužeg nošenja neudobne obuće. Zašto nastaju čukljevi na nogama i koja metoda za prirodno liječenje daje dobre rezultate? Pročitajte o čukljevima i liječenju ove pojave.

Osim gore spomenutih faktora koji utječu na pojavu čukljeva tu je i genetski faktor koji je također čest. Čukljevi na nogama su uzrok velikih neprijatnosti i bolova, zbog čega mnogi od nas traže rješenje za liječenje ove bolesti. Svi koji imaju čukljeve teško pronalaze odgovarajuću obuću, jer ih čukljevi žuljaju, smetaju im, te bole i pored svega toga daju vrlo ružan izgled noge. Čukljevi se mogu pojaviti i kod muškaraca i kod žena bez obzira na starosnu dob osobe.

U našem jeziku termin čukalj se primjenjuje gotovo za sve deformitete vezane za zglob palca. Ipak, treba naglasiti da je čukalj definiran jednim od dva osnovna deformiteta od kojih je jedan bunion, i on predstavlja koštano i hrskavičavo uvećanje na medijalnoj strani glave prve metatarzalne kosti, koje je često udruženo sa otokom medijalnih mekih tkiva i označava brojna akutna i kronična uvećanja prvog metatarzofalangealnog (MTF) zgloba palca i drugi koji predstavlja deformitet palca koji se stručno opisuje kao lateralna devijacija palca, kada je palac skrenut u stranu, a koji za posljedicu ima stvaranje buniona, a u kasnijoj fazi udružen je sa brojnim deformitetima prednjeg dijela stopala, što čine ovaj deformitet kompleksnim kada je u pitanju određivanje plana njegovog liječenja.

Pokretljivost palca

Jako je važno održati pokretljivost palca jer je, u suprotnom ugrožen sistem prijenosa težine sa pete na prednji dio stopala. Osnovne tačke oslonca stopala su, jedna na peti, druga ispod palca i treća ispod malog prsta.

Kirurško rješenje problema sa čukljevima se primjenjuje ili kada su bolovi izrazito jaki ili iz estetskih razloga. Tada treba sagledati i opće stanje pacijenta zbog mogućnosti nekih komplikacija kao što je rizik od infekcije ili tromboembolijskih komplikacija, koje mogu biti fatalne za pacijenta. Uklanjanje čukljeva operacijom predstavlja privremeno rješenje i zato se preporučuju razni narodni lijekovi koji daju dobre rezultate ali za duži vremenski period. Zato, prilikom liječenja čukljeva treba biti uporan i strpljiv.

Uklonite čukljeve prirodnim putem

Jedan od načina uklanjanja čukljeva jeste čišćenje organizma od naslaga soli na jedan od sljedećih načina.

Uvečer prelijte jednu žlicu lovorovog lišća sa 300ml vode i kuhajte 5 minuta u emajliranoj posudi. Pretočite čaj u termos i ostavite do jutra. Ujutro procijedite i pijte tijekom dana manje količine, nikako sve odjednom. Ponovite isti postupak 3 dana uzastopno, napravite pauzu od 7 dana pa ponovite cijeli postupak. Dok pijete ovaj čaj uočit će te potrebu za čestim mokrenjem što je u stvari znak da se naslage soli u organizmu počinju rastvarati i mokraćni mjehur na to reagira. Rezultat ćete osjetiti nakon desetak dana. Pojavit će se lakoća u cijelom tijelu, te će se bolovi u zglobovima smanjiti. Ovaj recept se može primijeniti kod prirodnog razbijanja kamena u žuči i njegovo pretvaranje u pijesak. Preporučuje se ovaj način liječenja čukljeva oko 2 mjeseca kada se može očekivati da čukljevi potpuno nestanu. Ipak, vrijeme liječenja ovisi od toga koliki je deformitet nastao na nogama.

Za vanjsku upotrebu protiv čukljeva se treba uzeti 5 lovorovih listova, usitniti ih i preliti sa 100 ml 96% jakog alkohola. Ostaviti da odstoji tjedan dana pa procijedite. Smjesom koju ste dobili trebate mazati čukljeve, ali prije toga je neophodno dobro napariti noge u toploj otopini od 3 litre vode i 1 žlice sode bikarbone. Nakon toga obrišite noge, obujte kratke pamučne čarape i legnite.

Čukljevi na nogama: Prirodno liječenje

Još jedan dobar prirodni lijek protiv čukljeva se priprema od 5 usitnjenih tableta aspirina (od 200mg) u 10ml joda. Promućkajte dok se aspirin ne rastvori u jodu i postane bezbojan. Ovim rastvorom namažite bolne čukljeve, a možete i bolne zglobove svake večeri. Nakon toga utoplite noge i legnite na spavanje. Kroz kratko vrijeme će te osjetiti pozitivne efekte terapije.

Naribajte sapun, nanesite na bolno mjesto i dobro izmasirajte. Isperite, osušite i nacrtajte mrežicu sa jodom. Najbolje je umočiti štapić za uši u povidon jod, pa preko čukljeva nacrtati jodom mrežu. To je mreža horizontalnih i vertikalnih linija, odnosno kvadratića, na rastojanju od oko 1 cm. Ovako namazan jod se najbolje apsorbira u tkivo. Treba pustiti da se jod osuši na koži, pa tek nakon toga obući čarape. Terapija liječenja treba da traje 30 dana.

Čukljeve možete mazati rastvorom limunovog soka i joda u istim proporcijama, što je također efikasno i kod “petnog trna”.

Da bi prevenirali čukljeve pročitajte savjete

Što češće trebate hodati bosi po neravnom terenu i mijenjati redovno obuću. Određene vježbe za stopala doprinose pokretljivosti prstiju i jačaju muskulaturu, pa često radite vježbe dizanje na prste, hodanje na petama, guranje prstiju na gore i na dole, prstima noga nabirite tkaninu ili hvatajte papirić ili loptu. Vježbe treba raditi više puta na dan po 10-20 puta.

Nošenje takozvanih separatora između prstiju kao i bandažera može biti korisno samo u početnoj fazi formiranja čukljeva. Ako mislite da će se čukljevi pojaviti, kupite sebi separator i spriječite pojavu čukljeva.

Još par prirodnih lijekova za one koji su već dobili čukljeve

Isjeckajte svježe lišće agava kaktusa i stavite u staklenku. Prelijte ga sa deset puta većom količinom 70% alkohola. Dobro zatvorite staklenku i ostavite je na tamnom mjestu da stoji 10 dana. Nakon toga procijedite tečnost i pijte po 20 kapi tri puta dnevno prije jela. Istovremeno stavljajte obloge od ove tečnosti na čukljeve.

Na bolne čukljeve stavljajte obloge od svježe ribanog krumpira.

Napunite manji lončić ljuskama od krumpira, dodajte vodu i sve prokuhajte desetak minuta. U ovoj toploj mješavini parite noge, po 30 minuta, bar deset dana. Zatim obrišite noge, obujte kratke pamučne čarape i legnite. Ovaj tretman smanjuje i bolove i čukljeve.

Protiv čukljeva se preporučuje i pariti noge barem mjesec dana, u čaju od žalfije. Uzmite 50 grama žalfije i kuhajte 10 minuta u 3 litre vode. U tom čaju, u toploj tečnosti držati noge pola sata, uvečer pred spavanje. Zatim obrišite noge, obujte kratke pamučne čarape i opet legnite da odmorite.

Aloe vera

Aloe vera je dobra protiv čukljeva. Rasijecite po širini svježe listove kaktusa aloe vere pa ih stavljajte kao obloge na čukljeve. Držite ih na čukljevima sve dok se listovi sasvim ne osuše, pa stavljajte nove obloge. Prirodan sok aloe rastvara naslage soli na čukljevima.

Za sve vrste bolova u zglobovima veoma su korisne obloge od želatina. Rastvorite kesicu želatina u pola čaše vode. Dobivenu masu namažite na pamučnu krpu, pa stavite preko čukljeva. Preko obloge stavite najlon kesu, pa preko toga suhu krpu. Ostavite oblogu da djeluje preko noći. Pravite ove obloge svakodnevno, do poboljšanja stanja.

Stavljajte obloge od alkoholnog rastvora propolisa na čukljeve. Neka obloge ostanu da djeluju preko noći.

Biljka po imenu gavez je jedina čije je pozitivno djelovanje na čukljeve dokazano. Gavez sadrži gavezkarotin, alkaloide, tanine, glikozide, sluzi, smole, eterično ulje i najvažniji sastojak alantoin. Alantoin je aktivna prirodna supstanca koja potiče rast stanica u kostima, vezivnom i potkožnom tkivu. Zbog tog je sastojka gavez jedan od najboljih lijekova za zacjeljivanje vanjskih i unutrašnjih rana, oteklina, posjekotina, ogrebotina, modrica, lomova i krvarenja. Koristi se i kod uganuća, iščašenja, nategnuća mišića i tetiva. Oblozi gaveza su djelotvorni kod psorijaze, čireva, proširenih vena, karpalnog sindroma te kod upale kostiju. Liječenje mašću i tinkturama gaveza može trajati i do godinu dana. Gavez se preporučuje samo za vanjsku upotrebu. Trudnice ne treba da koriste ovu biljku.

Čukljevi na nogama: Prirodno liječenje gavezom

Od gaveza se pripremaju čaj, oblozi, kupke, mast, tinktura i biljne kapi. Pripravci od ove biljke ne smiju se držati u metalnim posudama. Oblozi od gaveza veoma su cijenjeni. Sve što je potrebno je pomiješati nekoliko žličica osušenog mljevenog korijena gaveza s dovoljno vruće vode da se napravi pasta. Namažite pastu na platno i prislonite na ranu. Obloge obnavljajte svaka dva do četiri sata. Mast od gaveza učinkovita je kod ljudi i kod životinja. Ako je primijenite odmah kod svježe rane, sprečava trovanje krvi, a uz nju i najdublje rane zarastaju bez ožiljaka. Četiri do šest svježih, opranih korjenova, ovisno o veličini, sitno narežite i u oko 250 g čiste svinjske masti kratko prepržite, ostavite da stoji preko noći. Sljedeći dan zagrijte, procijedite kroz krpu i istisnite. Odmah napunite čiste plastične posude i pohranite u hladnjak.

Ostavi komentar

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Provjerite još i ovo

Zdravlje i ljepota

Jetra je centar metabolizma svakog čovjeka i drugi po redu najveći unutarnji organ. Njena glavna funkcija je izmjena tvari u organizmu, što je čini...

Zdravlje i ljepota

Krunoslav Capak, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), komentirao je moguće scenarije oko koronavirusa u Hrvatskoj, ali i u svijetu. I pritom je...

Zdravlje i ljepota

Rivanol ili etakridni laktat je aromatično organsko jedinjenje bazirano na akridinu. Narandžasto-žute je boje i ima opor i jak miris. Rastvoren u vodi najčešće...

Zdravlje i ljepota

U posljednjih 6 dana zabilježeno je 21 novi slučaj koronavirusa u Hrvatskoj, a od toga u jučerašnjem danu zabilježeno je njih 11. To je...