Connect with us

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

alternativa.hr

Ljekovita biljka

Ljekovita svojstva čička i primjena u alternativnoj medicini

Čičak je biljka koju smo upoznali još kroz djetinjstvo. Svi se sjećamo malenih „glavica“ čička koje se uhvate za odjeću i teško puštaju.

Sada ćemo čičak upoznati kao ljekovitu biljku, koja ima veliku primjenu u narodnoj medicini. Kada spominjemo čičak kao prirodni lijek, najčešće mislimo na korijen biljke, čaj od čička, prirodno ulje ili sok.

U nastavku ćemo pobliže opisati djelovanje čička, pripremu ljekovitih preparata i njihovo djelovanje na naše zdravlje.

Čičak je dvogodišnja biljka koja ima dugačak, sivo-smeđi, vretenasti korijen. U prvoj godini pojavljuju se veliki prizemni listovi s peteljkama i nepravilna srcolikog oblika. Tijekom rasta u drugoj godini, na biljci se razvija stabljika visine oko jednog metra. Listovi su sve manji idući prema vrhu stabljike. Cvate u glavicama s grimiznocrvenim cjevastim, gusto zbijenim cvjetićima, što imaju kukice pomoću kojih lako prianjaju za odjeću. Zbog tih kukica je tako prepoznatljiv.

Čičak se dugo koristi kao lijek, još iz davnih vremena, a moderna istraživanja potvrdila su njegova ljekovita svojstva. Prema rezultatima istraživanja, svaki dio biljke je ljekovit, ali na različite načine i protiv različitih tegoba.

Samo neke koristi od čička su jačanje imuniteta, prevencija od gripe, raznih infekcija i alergija. Pored toga, čičak pospješuje znojenje, a time i detoksikaciju organizma putem kože. Alternativna medicina često koristi obloge od čička, jer se njima dosta efikasno liječe kožni problemi poput nečiste kože, modrica, osipa, gnojnih rana, ogrebotina, akni, ekcema i lišaja.

Detoksikacijski učinak ove biljke je također jako istaknut. Čičak pomaže u pročišćavanju krvi, prevenira i liječi anemiju, a prema najnovijim istraživanjima djelotvoran je i u liječenju leukemije. Zahvaljujući inulinu u svom sastavu, čičak je od velike pomoći u regulaciji razine šećera u krvi pa se dijabetičarima preporučuje svakodnevna konzumacija tinkture od čička.

Najpoznatiji ljekoviti pripravci od čička su čaj od čička, sok i čičkovo ulje

Sirup od korijena i sjemenki čička je jako dobar jer čuva zdravlje usne šupljine i dišnog sustava. Ovo je biljka koja potiče apetit, ublažava nadutost i zatvor. Pored svega spomenutog, čičak će pomoći u probavi te smiriti nervozu crijeva.

Ova neugledna biljka sprječava razne bolesti jetara, pomaže regeneraciju tog organa i stimulira izlučivanje žuči. Čičak pomaže u eliminiranju bubrežnog i mokraćnog pijeska te kamenca. Blagotvorno djeluje kod bolnih zglobova, gihta, artritisa i reume. U tom slučaju primjenjuju se oblozi ili čaj od sjemenki čička. Ulje od čička dobro je poznato po svojim umirujućim svojstvima i djelotvornosti kod nesanice, nemira, napetosti, razdražljivosti i nervoze.

Ukratko ćemo spomenuti kada čičak može pomoći

Čičak jača imunitet, čisti organizam, regenerira tkiva, liječi akne, ekceme i lišajeve. Poznato je da dobro djeluje u reguliranju šećer u krvi, liječi anemiju, čuva zdravlje usne šupljine i poboljšava zdravlje dišnog sustava. Prirodni je lijek protiv bolnih zglobova, poboljšava probavu, štiti od bolesti jetre i pomaže u eliminaciji bubrežnog kamenca. Smirit će nervozu, poboljšati stanje kose i vlasišta, a može biti dobra pomoć prilikom liječenja leukemije i dijabetesa.

Čaj od čička kao prirodni lijek

Čaj od čička pokazao se odličnim za pročišćavanje krvi, ublažavanje reumatskih tegoba te liječenje veneričnih bolesti. Čaj od sjemena biljke izvrstan je diuretik te odličan saveznik u prevenciji bubrežnih kamenaca i regulaciji menstruacije. Čaj od mladog lišća ublažava nadutost te pomaže kod katara želuca. Dakle, uzmite čaj od dijelova biljke koji vama najbolje odgovara.

Savjetujemo da čaj kupite u biljnoj ljekarni i da uz dogovor sa liječnikom krenete sa terapijom. Nemojte čaj od čička piti na svoju ruku, a trudnice ga trebaju izbjegavati u potpunosti.

Čaj se kuha vrlo jednostavno. Dovoljno je da u litru vode stavite jušnu žlicu čaja, prokuhate dok voda proključa i onda ostavite 10-tak minuta. Možete ga zasladiti medom i piti jednu šalicu tri puta dnevno, pola sata prije jela. Čaj od čička se pije 3-4 tjedna i potom se radi pauza od 7 do 10 dana.

Sok od čička je još jedan efikasan prirodni lijek

Ovaj prirodni sok liječi bolesna jetra i potiče izlučivanje žuči. Sok od korijena posebno je djelotvoran u čišćenju kože. Jako je djelotvoran u liječenju čireva, akni i lišajeva te zacjeljivanju rana, ogrebotina i opeklina.

Čičkov korijen pročišćava organizam, pospješuje izlučivanje mokraće i znoja. Često se koristi za liječenje veneričnih bolesti, čireva, gihta, zastarjelih reumatskih bolesti, vodene bolesti i trovanja živom. Ovo zaista mnogo govori o njegovom detoksikacijskom učinku.

Osim korijena, spomenuli smo već i list biljke. Čaj od mladog lišća koristi se u liječenju katara želuca i nadutosti, a dobro je sredstvo i protiv raznih osipa, gnojnih rana i ranica u ustima.

Za kraj, još jednom u kratkim crtama da spomenemo sjemenke čička. Sjeme čička učinkovito je sredstvo protiv peruti i opadanja kose. Od sjemenki se radi čičkovo ulje koje liječi mnoge zdravstvene probleme. Ljekovito čičkovo ulje dobivamo iz sjemena i na glasu je kao rješenje za mnoge zdravstvene probleme. Poznato je po svojim antioksidacijskim i protuupalnim svojstvima. Nezaobilazan je dio kozmetičke industrije, a osobito je čest sastojak krema za njegu kože te losiona za kosu.

Provjerite još i ovo

Zdravlje i ljepota

Jetra je centar metabolizma svakog čovjeka i drugi po redu najveći unutarnji organ. Njena glavna funkcija je izmjena tvari u organizmu, što je čini...

Zdravlje i ljepota

Krunoslav Capak, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), komentirao je moguće scenarije oko koronavirusa u Hrvatskoj, ali i u svijetu. I pritom je...

Zdravlje i ljepota

Rivanol ili etakridni laktat je aromatično organsko jedinjenje bazirano na akridinu. Narandžasto-žute je boje i ima opor i jak miris. Rastvoren u vodi najčešće...

Zdravlje i ljepota

U posljednjih 6 dana zabilježeno je 21 novi slučaj koronavirusa u Hrvatskoj, a od toga u jučerašnjem danu zabilježeno je njih 11. To je...