Connect with us

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

alternativa.hr

Kako liječiti

Ljekoviti šipak čuva vitamin C u sebi i po godinu dana

Ljekovita biljka šipak je odlična za jačanje imuniteta, dobra je protiv kašlja i prehlade pa je zgodno da je preporučimo u ovo jesenje doba godine.

Zbog vrijednih sastojaka, šipak se koristi kao tonik, vitaminski napitak protiv prehlade i gripe, kao blagi diuretik i laksativ.

U ovom periodu godine, kućna apoteka je nezamisliva bez šipka, odnosno divlje ruže (Rosae pseudofruktus) kako je još poznat. Izuzetno je ljekovit i sadrži hranljivo biljno ulje. Plod šipka se bere ručno, krajem septembra i u oktobru, kada sazrijeva, ali i do prvih dana decembra.

Suši se na suncu ili u sušarama, na temperaturi od 80C stupnjeva, nakon toga je tvrd, smežuran, sjajan i tamnocrvene boje. Ima slatko-kiseli ukus i nema miris.

Sjeme sadrži oko 10% masnog ulja, koje je bogato oleinskom, linolnom i linoleinskom kiselinom. Šipak je pun vitamina C i K, karotenoidima likopenom i B karotenom, invertnim šećerom i saharozom, pektinima, taninima.

Zbog vrijednih sastojaka, koristi se kao tonik, vitaminski napitak protiv prehlade i gripe, kao blagi diuretik i laksativ. Džem i marmelada od šipka se kod nas tradicionalno pripremaju, a ono što je možda manje poznato je da se vitamin C čak godinu dana zadržava u ovim slatkim zimnicama. Čaj od divlje ruže djeluje efikasno kod umora, malaksalosti i anemije, pročišćava krv, pomaže organima za probavu, poboljšava izlučivanje urina bez nadražaja bubrega. Sprečava stvaranje pijeska, ublažava upale urinarnog trakta.

Ulje ove biljke se koristi u kozmetici, aktivna je supstanca u preparatima za upalu kože. Primjenjuje se lokalno u terapiji ekcema, akni i psorijaze, a preporučuje se posebno za njegu izrazito suhe i zrele kože. Istraživanja su pokazala da masno ulje divlje ruže blagotvorno djeluje na ćelije epiderma. Najčešće se dodaje losionima za tijelo, kupkama, šamponima, balzamima za usne i kremama za lice i ruke.

Za početak dana savjetujemo vam da uzmete žlicu usitnjenog, osušenog ploda i to prelijte sa dvije šalice vrele vode, te ostaviti pola sata. Ohladite, procijedite, dodajte po želji žlicu meda i popijte prije jela. Savršen je za rasanjivanje i dobro raspoloženje.

Da bi ojačali imunitet uzmite tri žlice usitnjenog, sušenog ploda šipka potopite u 0,5 l hladne vode i ostavite da stoji tri dana. Zatim prokuhajte pola sata, ostavite da se prohladi pa procijedite i pomiješajte sa istom količinom mlijeka, a zasladite žlicom meda. Pijte pred spavanje. Čaj jača organizam, posebno kod starijih osoba.

Suh kašalj i prehlada liječe se šipkom. Žlicu dobro usitnjenog suhog ploda šipka prelijte sa 2 dl ključale vode, poklopite i ostavite da odstoji 15 minuta. Procijedite, zasladite kašičicom bagremovog meda i pijte prije jela, tri puta na dan. Ako je nazeb uzrok kašlja, pijte ga češće. Važno je da uvijek bude svježe spremljen, nikako podgrijan.

Ostavi komentar

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Provjerite još i ovo

Zdravlje i ljepota

Jetra je centar metabolizma svakog čovjeka i drugi po redu najveći unutarnji organ. Njena glavna funkcija je izmjena tvari u organizmu, što je čini...

Zdravlje i ljepota

Krunoslav Capak, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), komentirao je moguće scenarije oko koronavirusa u Hrvatskoj, ali i u svijetu. I pritom je...

Zdravlje i ljepota

Rivanol ili etakridni laktat je aromatično organsko jedinjenje bazirano na akridinu. Narandžasto-žute je boje i ima opor i jak miris. Rastvoren u vodi najčešće...

Zdravlje i ljepota

U posljednjih 6 dana zabilježeno je 21 novi slučaj koronavirusa u Hrvatskoj, a od toga u jučerašnjem danu zabilježeno je njih 11. To je...