Connect with us

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

alternativa.hr

Prirodni lijekovi

Naučite se izboriti protiv bolnih menstruacija – Savjeti protiv menstrualnih bolova

Dismenoreja, Dysmenorrhoea ili Algomenorrhoea je naziv za bolne menstruacije koje se javljaju otprilike kod 50-60 posto žena, a simptomi koji se javljaju su grčeviti bolovi u trbuhu i leđima koji mogu biti slabog i jačeg intenziteta.

Mnoge žene pate od bolnih menstruacija, zbog čega se nadamo da će ovi savjeti pomoći.

Pročitajte u nastavku zbog čega se javljaju bolne menstruacije i kako možete utjecati protiv njih.

Gore spomenuti bolovi obično traju dan ili dva, ali su ponekad nepodnošljivi.

Mnogi stručnjaci procjenjuju da su simptomi bolnih menstruacija odraz naših prehrambenih navika, ali i neriješenih emocionalnih teškoća.

Simptomi koji se javljaju uz bolne menstruacije obično su bolovi u stomaku, leđima, mučnina, povraćanje, proljev, zatvor, glavobolja, vrtoglavica, osjetljivost za zvuk, miris, umor i slično.

Da bi se naučili izboriti protiv bolnih menstruacija poslušajte opisane savjete

Ako ste jedna od žena koja svaki mjesec ima problema s bolnim menstruacijama, donosimo vam postupke koji će ublažiti bolne simptome koji prate dismenoreju.

Na donji dio stomaka ili leđa stavite topli termofor ili ručnik natopljen u toploj vodi. Topli tuš uvijek pomaže, pa vam savjetujemo tuširanje toplom vodom kada vas uhvate bolovi. Pobrinite se da vas ništa ne stišće u predjelu stomaka, opustite kaiš ako ga nosite, a ukoliko je trenirka vaš odabir tada vam savjetujemo da uzmete donji dio sa slabom elastikom oko struka.

Umjerena vježba je dobra ukoliko je možete podnijeti jer će pobuditi bolje raspoloženje i privremeno otkloniti bol. Preporučuju se vježbe poput joge, aerobika ili plivanja u kojima aktivirate što više mišića.

Kofein i pića s kofeinom mogla bi samo pogoršati bolove pa ih izbjegavajte. Uzimanje analgetika privremeno će ukloniti bol, ali nemojte da vam to pređe u naviku. Radije se okrenite prirodnim načinima rješavanja bolova.

Izbjegavajte masnu i ljutu hranu, a više koristite čajeve poput toplog čaja od jasmina, kamilice ili stolisnika. Mahunarke i povrće, kao i žitarice te zobeno brašno ublažit će bolove u trbuhu i upalu.

Đumbir je uvijek dobrodošao prirodni lijek. Naime, odličan je izbor za bolne menstruacije, a možete ga koristiti kao čaj ili naribati svježeg u čaj. Smanjite unos soli u organizam, a pazite da unosite dovoljno kalcija najbolje konzumiranjem brokule, kupusa, kelja ili špinata. Ukoliko možete odmarajte.

Izbjegavajte slatku hranu i ugljikohidrate. Napravite laganu masažu vrhovima prstiju oko donjeg dijela stomaka te se pokušajte opustiti vježbama poput meditacije i joge.

Savjet na kraju: Birajte namirnice bogate prehrambenim vlaknima, antioksidansima i omega 3-masnim kiselinama. Veliki dio prevencije može se učiniti uz odgovarajuću ishranu. Što se tiče tekućine, uvijek radije birajte vodu, zeleni čaj i prirodne sokove. Izbjegavajte napitke koji dodatno opterećuju trbuh i nadimaju ga.

Ostavi komentar

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Provjerite još i ovo

Zdravlje i ljepota

Jetra je centar metabolizma svakog čovjeka i drugi po redu najveći unutarnji organ. Njena glavna funkcija je izmjena tvari u organizmu, što je čini...

Zdravlje i ljepota

Krunoslav Capak, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), komentirao je moguće scenarije oko koronavirusa u Hrvatskoj, ali i u svijetu. I pritom je...

Zdravlje i ljepota

Rivanol ili etakridni laktat je aromatično organsko jedinjenje bazirano na akridinu. Narandžasto-žute je boje i ima opor i jak miris. Rastvoren u vodi najčešće...

Zdravlje i ljepota

U posljednjih 6 dana zabilježeno je 21 novi slučaj koronavirusa u Hrvatskoj, a od toga u jučerašnjem danu zabilježeno je njih 11. To je...