Connect with us

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

alternativa.hr

Zdravlje i ljepota

Što su hemoroidi, koji su simptomi i kako se liječe?

vanjski hemoroidi
Foto: Pixabay / Hemoroidi

Probleme sa hemoroidima imaju mnogi. Bolest je jako neugodna, na sreću u pravilu nije opasna po život, ali je svakako stanje koje trebamo liječiti. Postoje vanjski i unutarnji hemoroidi. Pročitajte na temu, naučite prepoznati hemoroide i saznajte kako ih liječiti.

Hemoroide definiramo kao velike i nabubrene venske nakupine u rektalnom kanalu, odnosno na rubu kanala (čmaru). Hemoroidi mogu biti izrazito bolni, no u većini slučajeva nisu. Obično se radi o laganoj i prolaznoj pojavi, no neke osobe imaju stalne probleme, pa je kirurški zahvat jedino rješenje.

Dakle, tkivo u debelom crijevu protkano je krvnim žilama. Te žile sudjeluju u stimuliranju crijeva i pokretima važnim za pražnjenje (odlazak na WC), a svaki jači pritisak na taj dio može uzrokovati promjene u krvnim žilama, prije svega nastanak hemoroida. Krvne žile nabubre prilikom pritiska, i u slučaju vanjskih hemoroida one se pojave na samom izlazu iz crijeva. U slučaju unutarnjih hemoroida imamo sličnu situaciju, samo što se oni ne vide jer se sve događa unutar našeg tijela.

Važno je znati što uzrokuje pojavu hemoroida?

Najčešći uzrok ovoj pojavi je pojačan pritisak na vene u rektalnom području. Taj pritisak se najčešće događa prilikom obavljanja nužde, kada raste pritisak u krvi na donjem dijelu i dolazi do bubrenja vena.

Kako tlak raste, krv se pojačano nakuplja u venama i uzrokuje otjecanje.

Kao najčešće uzroke možemo spomenuti:

Žurba tijekom nužde – Pretjerano naprezanje da bi što prije obavili nuždu može dovesti do hemoroida

Proljev ili opstipacija – Ova dva potpuno različita zdravstvena problema mogu dovesti do istog – pojave hemoroida

Drugi rizični faktori uključuju:

Pretilost – Pretjerana tjelesna masa, pogotovo masno tkivo iznad abdomena (trbušno područje) stvara pritisak na područje zdjelice. Rezultat toga je pojava hemoroida

Trudnoća – U trudnoći mnoge žene dobiju hemoroide, koji se u većini slučajeva povuku nakon trudnoće. Kod njih se hemoroidi pojave uslijed hormonske promjene, koje izazivaju pojačan protok krvi u donji dio tijela i opuštanje tkiva. Fetus stvara dodatni pritisak. Tijekom samih trudova stanje se može pogoršati zbog kratkog, ali intenzivnog pritiska na rektalno područje

Kronična stanja – Ovdje prije svega mislimo na oboljenja srca i jetara, koja mogu dovesti do problema sa proširenim venama. Kako su i hemoroidi samo jedan oblik proširenih vena, ne čudi nas njihova pojava uslijed ovih kroničnih stanja. Osobe s nižim krvnim tlakom su nešto sklonije pojavi hemoroida nego one s visokim

Simptomi hemoroida, unutarnji i vanjski hemoroidi

Pojava hemoroida prepoznaje se obično po krvarenju tijekom obavljanja nužde, osjećaju svraba u rektalnom području, a ukoliko su hemoroidi izrazito veliki onda se opjvi i neugodna bol.

Po mjestu nastanka hemoroida, dijelimo ih na unutarnje i vanjske hemoroide.

Vanjski hemoroidi su vidljivi, jer se nalaze na samom završetku crijeva – na rektumu. Unutarnji hemoroidi se nalaze u rektalnom kanalu, pa nisu vidljivi. Zajedničko im je da uzrokuju krvarenje kod obavljanja nužde. Mali trag krvi na toaletnom papiru ili na stolici signalizira mogućnost postojanja hemoroida.

Osim krvarenja, simptomi hemoroida su:

Svrbež – Svrbež se javlja jer unutarnji hemoroidi pritišću okolno tkivo što uzrokuje iritaciju

Osjećaj da nužda nije do kraja obavljena – Osjećaj da niste završili nuždu može biti još jedan očit simptom hemoroida. Ovaj neugodni osjećaj javlja se kada se hemoroidi pojave na ovojnici rektuma i što je veći to je jači i osjećaj da pražnjenje crijeva nije do kraja dovršeno

Bol – Iako su često bezbolni, hemoroidi nekada mogu biti itekako bolni. Ukoliko su hemoroidi došli do trećeg ili četvrtog stupnja moguće je da uzrokuju bolnu stolicu.

Dijagnoza: Liječnik na temelju prijavljenih simptoma i izvršenog pregleda propisuje terapiju. S obzirom da su simptomi raka debelog crijeva slični simptomima hemoroida (krvarenje i jaka bol), u slučaju da je pacijent stariji od 50 godina ili ako je u rizičnoj skupini za rak crijeva, liječnik će ga poslati na dodatne pretrage, najčešće kolonoskopiju.

Malo tko će povjerovati ali je istina – Svi imaju hemoroide

Mnogi će se iznenaditi na ovu tvrdnju, ali je ona istinita. Naime, svaka osoba u jednom trenutku svog života dobije hemoroide. Kod nekih se osoba oni jave povremeno pa nestanu, dok će kod nekoga ostati i biti učestali problem. Hemoroidi su zapravo i sastavni dio anatomije našeg tijela. Oni su mehanizam koji pomažu kontrolirati ono što izlazi iz probavnog trakta, a smatraju se problemom tek kad su upaljeni.

Statistike govore da se hemoroidi mogu pojaviti kod svakoga u bilo kojem trenutku. Procjenjujemo da će 75% osoba sveukupne populacije u nekom trenutku imati probleme sa hemoroidima. Ipak, samo će mali broj njih otići liječniku – tek 4%.

Važno je napomenuti da će se hemoroidi pojaviti kod istog broja i žena i muškaraca. Nema pravila, s tim da smo primijetili da trudnice, za vrijeme trudnoće, imaju mnogo veće šanse da se hemoroidi pojave.

Hemoroidi mogu biti unutrašnji i vanjski

Vanjski ili unutrašnji hemoroidi, postoji razlika.

Hemoroidi se mogu pojaviti na samom završetku crijeva (anusu), ili prije završetka unutar tijela. Prvi se zovu vanjski, jer se vide izvana i mogu se dodirnuti, dok su unutarnji hemoroidi teško vidljivi izvana.

I kod jednih i drugih hemoroida ovo su najčešći simptomi: Svrab i peckanje rektalnog predjela, bol u rektalnom predjelu, curenje sluzi i krvarenje hemoroida.

Prevencija može u znatnoj mjeri ublažiti simptome

Hemoroide u pravom smislu riječi ne možemo liječiti, osim naravno kirurškog pristupa i uklanjanja hemoroida. Ipak, i nakon operacije oni se mogu vratiti.

Kada spominjemo liječenje hemoroida – prvenstveno mislimo na liječenje simptoma bolesti i prevenciju pojave simptoma. Najbolji način za borbu protiv hemoroida je redovno pražnjenje crijeva, održavanje probave i konzumiranje zdravih namirnica koje su bogate vlaknima. Za prevenciju je važno i piti dovoljno tekućine, u prvom planu vode, jer dehidracijom djelujemo loše na probavu i možemo dovesti do izostanka redovnog odlaska na WC, što dalje dovodi do tvrde stolice i moguće pojave hemoroida.

Da bi preventivno djelovali svakako se potrudite jesti hranu bogatu vlaknima. Konzumirajte što više voća, povrća i cjelovitih žitarica. Na taj način pozitivno djelujete na čitav proces probave hrane i pražnjenje crijeva.

Vlakna uvodite postupno kako biste izbjegli poteškoće kao što su nadutost i plinovi. Potrudite se redovno unositi tekućinu u organizam, te izbjegavajte alkohol. Naime, alkohol na razne načine negativno djeluje i može pogoršati stanje s hemoroidima.

Kada odlazite na WC, izbjegavajte naprezanje i zadržavanje daha prilikom vršenja nužde jer to povećava pritisak u venama u donjem dijelu rektuma. Nemojte odgađati odlazak na WC. Pored toga, izbjegavajte duge periode sjedenja i umjesto toga budite aktivni. Tjelovježba pomaže u prevenciji zatvora i smanjenju pritiska na krvne žile, do čega dolazi zbog predugog sjedenja ili stajanja. Osim toga, vježbanje dovodi do gubitka kilograma i smanjenja tjelesne težine koja pridonosi nastanku hemoroida.

Kako liječiti hemoroide prirodnim putem?

Kako smo napisali, liječenje u pravom smislu često nije moguće, ali će lijekovi itekako pomoći u suzbijanju simptoma. Danas na tržištu postoje mnoge kreme i čepići koji nam pomažu ublažiti simptome hemoroida. Vaš liječnik će vam propisati odgovarajuću kremu i čepiće, ali tek nakon obavljenog pregleda. Nemojte odgađati pregled, jer se vremenom, ako ne reagirate, stanje može dodatno pogoršati.

Pored medicinskih preparata, hemoroide možete liječiti prirodnim putem. Mnogo je poznatih prirodnih lijekova za liječenje hemoroida.

Prirodni preparati koji će vam pomoći protiv neugodnih simptoma hemoroida opisani su u nastavku teksta.

Prirodni lijek od kantariona i maslinovog ulja

Kantarion u kombinaciji s maslinovim uljem jedan je od poznatijih prirodnih lijekova za hemoroide.

Priprema ovog prirodnog lijeka: Uzmite 4 velike žlice nerazvijenih pupoljaka kantariona i stavite ih u tamnu staklenu bocu, te ostavite 1 dan. Nakon toga dodajte 1/2 litre maslinovog ulja i bocu dobro zatvorite. Ostavite je na suncu 6-8 tjedana, i nakon toga procijedite. Dobili ste prirodno ulje koje možete nanositi direktno na vanjske hemoroide. Ovom ulju možete dodati eterično ulje kamilice i čempresa.

Čuvarkuća, limun i med – prirodni lijek za hemoroide

Uzmite jedan limun i dobro ga operite. Ubacite limun u vodu sa žličicom sode bikarbone i pustite da odstoji 1 sat. Izvadite limun, isperite i narežite na kriške. Tako isječen limun zajedno sa 300 grama čistih listova čuvarkuće sameljite i procijedite kroz gazu. Dodajte 750 grama livadskog meda i promiješajte sa drvenom kutlačom. Čuvajte u frižideru, te svako jutro na prazan želudac uzmite po 1 žlicu. Tretman traje oko 40 dana.

Prirodni lijek za hemoroide – Mast od maslačka

Napravite prirodnu mast od maslačka, i s njom tretirajte hemoroide.

Recept za ovaj lijek: Uzmite 500 grama neslane svinjske masti i zagrijte na najjače. Kada je mast vrela, u nju ubacite 40 svježih cvjetova maslačka i ostavite na vatri dok jednom ne proključa. Promiješajte dobro i sklonite sa vatre. Posudu preklopite i ostavite da prenoći na sobnoj temperaturi. Sutradan smjesu zagrijte tek toliko da je možete procijediti. Mast koju ste dobili pretočite u odgovarajuću posudu i blago utrljajte na oboljelo mjesto nekoliko puta dnevno.

Važna napomena za liječenje hemoroida

Pazite na higijenu. Da bi suzbili neugodne simptome hemoroida jako je važno održavati higijenu, posebno rektalnog područja. Svaki put nakon odlaska na WC potrebno je hladnom vodom oprati analno područje. Nikako nemojte koristiti jake sapune i šampone. Najbolje je oprati čistom, hladnom vodom. Nakon pranja, dobro posušite analno područje jer je vlaga izuzetno pogodna za razvoj bakterija. Nakon što ste obrisali područje potrebno je nanijeti kremu za hemoroide. Nanosite je 2 do 3 puta dnevno. Vanjski i unutarnji hemoroidi drugačije se liječe.

Prirodna mast za hemoroide

Napravite sebi prirodnu mast, odnosno kremu za liječenje hemoroida. Lako se priprema, i jako je djelotvorna.

Za pripremu ove masti potrebno je:

  • 1 žlica meda
  • 10 grama usitnjenog propolisa
  • 50 ml kvalitetnog biljnog ulja
  • 50 grama kvalitetnog pčelinjeg voska

Priprema masti: Žlicu meda pomiješajte sa 10 grama usitnjenog propolisa. Smjesu izgnječite drvenom kuhačom, u staklenoj ili emajliranoj posudi, sve dok ne dobijete homogenu smjesu. Savjet: Da bi lakše usitnili propolis, prije nego krenete sa miješanjem stavite ga u frižider da se malo stvrdne.

U drugu emajliranu posudu natočite 50 ml biljnog ulja i dodajte 50 grama pčelinjeg voska. Stavite na tihu vatru i dovedite do ključanja. Kad smjesa prokuha, sklonite sa vatre i ostavite da se malo ohladi.

Kada se ulje lagano ohladi (do 60-70 stupnjeva), u njega dodajte prethodno pripremljenu smjesu od meda i propolisa, pa sve to dobro promiješajte. Vaša domaća mast za liječenje hemoroida je gotova!

Mast čuvajte u staklenci u frižideru.

Upotreba masti za hemoroide: Komadić gaze umočen u ovu mast stavljajte u anus svaku večer pred spavanje. Ostavite da djeluje preko noći, a ujutro izvadite.

Možete napraviti i manje čepiće od ove masti, s tim da ih prije stavljanja dodatno ohladite da se stegnu. Prije odlaska na spavanje stavljajte čepiće u anus.

Bez obzira na koju metodu ste se odlučili, postupak ponavljajte svake večeri, sve dok ne osjetite potpuno olakšanje.

Prije svakog postupka dobro se operite!

Provjerite još i ovo

Zdravlje i ljepota

Jetra je centar metabolizma svakog čovjeka i drugi po redu najveći unutarnji organ. Njena glavna funkcija je izmjena tvari u organizmu, što je čini...

Zdravlje i ljepota

Krunoslav Capak, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), komentirao je moguće scenarije oko koronavirusa u Hrvatskoj, ali i u svijetu. I pritom je...

Zdravlje i ljepota

Rivanol ili etakridni laktat je aromatično organsko jedinjenje bazirano na akridinu. Narandžasto-žute je boje i ima opor i jak miris. Rastvoren u vodi najčešće...

Zdravlje i ljepota

U posljednjih 6 dana zabilježeno je 21 novi slučaj koronavirusa u Hrvatskoj, a od toga u jučerašnjem danu zabilježeno je njih 11. To je...