Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Mobiteli

Cubot X18 Plus [RECENZIJA]

Davno je Cubot Manito bio hit mobitel iz najnižeg cjenovnog ranga. Od tada – a ima tome više od godine dana – nismo imali ovaj brend u rukama. Čak je i Cubot, nakon nekoliko zapaženih modela, nekako nestao s radara, nije ga nikako bilo s nekim istaknutim modelom. Nisu srećom nestali kako sam jednom pomislio, nego evo ih opet u sedlu. Njihov novi model Cubot X18 Plus dostavili su nam na recenziju, zbog čega im zahvaljujemo.

U kontaktima s ljudima iz Gearbesta tu i tamo (kad se nađe vremena) priča odvede s čisto poslovne strane u neobavezne vode. Baš smo se neku večer dotaknuli najprodavanijih modela i kažu nam da je X18 Plus jako tražen model. Lijep izgled i općenito dobre specifikacije dobitna su kombinacija kako god okreneš. Ima iznenađujuće malen paket s obzirom na dijagonalu, moram reći. Unboxing ste vjerujem vidjeli, idemo na dojmove.

Prvi dojmovi

Mala kutija, velik telefon, tako bi se mogla sažeti priča. Čvrst karton nigdje nema oštećenja od putovanja i šutanja po raznim poštanskim uredima. Tu i tamo nam se zadesi natučen paket, što ste mogli vidjeti u ponekom ranijem unboxingu. Bitno da ono unutra nikad ne nastrada, a u ovom slučaju i kutija je djevičanski netaknuta.

Lijep, velik telefon sjedi odmah ispod poklopca. Zadnji poklopac je plastični i u crnoj boji (postoji i plava varijanta), s logom proizvođača na dnu. Mobitel djeluje jako dobro u ruci, čvrst je i ne izdaju ga nikakvi sumnjivi zvuci. Raspored tipki je uobičajen, nema tu neke filozofije, a zadržan je i 3,5-milimetarski ulaz za slušalice. Skuplji mobiteli već ga se naveliko odriču, ali jeftiniji uređaji još se ne daju.

Logo kompanije i dvostruki senzor zadnje kamere dominiraju zadnjom stranom mobitela, dok je sprijeda potpuno crn. Osim kad je zaslon uključen, naravno, pa ćemo sad malo o njemu.

Ekran

Najbolji dio ovog mobitela njegov je ekran. Kad god me zapadne da gledam u veliki zaslon na mobitelu, sjetim se kalvarije s nekadašnjim smartfonima kojima si mogao brojati piksele. Mobiteli se dijagonalom opasno približavaju tabletima i baš me zanima gdje će utrka stati. Nekad se za 5,5 inča govorilo kako je preveliko i nezgrapno. To sad kažu za mobitele sa 6,44 inča (evo primjerice za ovaj model) dok je 6 inča, kao, taman.

X18 Plus ima baš toliko ili možda za mrvicu manje: 5,99 inča djeluje odlično u ruci, jednako vidljivo iz svih kutova. Boje su bogate, prikaz jasan, što se još može malo šarafati u postavkama (posve nepotrebno, defaultni prikaz je odličan). Zanimljivo, nema MiraVision, kako se zove Mediatekova tehnologija za podešavanje prikaza. Baš Mediatekov čipset pokreće X18 Plus, a na MiraVision sam se već navikao. Koristi ga dobar dio proizvođača mobitela jer dobiju besplatno, a dobro rješenje za prilagodbu prikaza i ne diraju u njega. Cubot se ne slaže s tim, nego nudi vlastite opcije za podešavanje slike.

Zaslon je najkorišteniji dio mobitela, naravno. Ja sam na njega malo više obratio pozornost prilikom gledanja Youtubea i igranja, gdje je posao odradio besprijekorno. Na otvorenom je itekako iskoristiv, mada se pod direktnim suncem mora tražiti malo hlada. U Slavoniji već dugo prevladava oblačno vrijeme, gotovo bez Sunca, pa je meni s te strane svejedno. 🙂

Skrenuo bih pozornost na rubove ekrana. Po slikama s neta se može zaključiti kako ih gotovo pa nema, što je marketinška patka. Njoj pribjegavaju valjda svi, pa tako i Cubot. Upućujem vas na unboxing video ili video-recenziju povrh teksta da vidite kako stvari zapravo stoje (SPOILER ALERT: tanki jesu, ali su ipak tu). Ekran nema, nažalost, fizičke zaštite i to mu je jedina zamjerka. Što reći, šest inča za pet.

Hardver

Sizifov posao pokretanja svega što nakrcate na telefon počiva na plećima čipseta s kojim smo se već susretali u ranijim recenzijama, Mediatekovog MT6750T. Njegov procesor ima osam jezgri podijeljenih u dva klastera: četiri ARM-A53 jezgre rade na 1,5 GHz, dok preostale četiri rade na 1 GHz. Kad se pokrenu zahtjevnije aplikacije one se proslijede jačem četvercu, dok se jednostavniji programi dodijele slabijoj polovici kako bi se uštedjela baterija. Grafički procesor je Mali-T860 MP2, čije dvije jezgre rade na taktu od 520 MHz.

MT6750T je jedan od najraširenijih čipseta na tržištu koji se nalazi u velikom broju povoljnih smartfona. U više se navrata našao i u našim recenzijama, gdje je pružio vrlo pristojne performanse. Radne memorije ima jako ugodnih 4 GB, što znači da se multitasking odvijao bez ikakvih poteškoća ili zastajkivanja. Aktivne aplikacije nisam zatvarao, jer za to jednostavno nije bilo potrebe. Što se tiče spremanja podataka, tu se također nije štedjelo. Raspoloživih 64 GB prosječnom će korisniku trajati i trajati, a ako ikad osjetite potrebu za više prostora, na raspolaganju je utor za dodatni memorijski modul.

Senzor otiska prsta nalazi se na leđima. Čim sam spremio otiske u memoriju telefona (kažiprsti obje ruke) testirao sam ga; otključa mobitel u 9 od 10 slučajeva, što je zapravo standardno ponašanje. U onaj jedan slučaj obično se radilo o nepovoljnom kutu pod kojim sam prislonio prst.

Kamere

Kao i gotovo svi kineski proizvođači, i Cubot se odlučio na ugradnju dvije kamere na leđima smartfona. Primarni senzor u ovom slučaju ima čak 20 megapiksela i ima autofokus. Sekundarni senzor ima 2 megapiksela i ovdje je prvenstveno i jedino zbog bokeh efekta. S prednje strane nalazi se jedan senzor i to s 13 megapiksela.

Učinak svih ovih senzora ovisi isključivo o količini raspoloživog svjetla. Na otvorenome slike su vrlo dobre, iskoristive za sve prilike. Kao što je to i inače slučaj s povoljnim, da ne kažem jeftinim mobitelima, kvaliteta pada čim padne razina osvjetljenja. Slike su tada zrnate i s puno šuma. S tom razlikom da to vjerojatno nije do samih senzora, nego je potrebna dodatna optimizacija softvera. Hoće li se štogod raditi na tome u budućnosti ne znam, ali čisto sumnjam. Jeftini telefoni nisu poznati po čestim nadogradnjama softvera.

Kad smo već kod dodataka, njih ima sasvim dovoljno i u opcijama možete dodatno podešavati način na koji ćete snimati. Filteri će omogućiti će lakšu prilagodbu fotke za potrebe društvenih mreža (većina će vjerojatno završiti na Facebooku ili Instagramu), bilo da je riječ o prednjoj ili zadnjoj kameri.

Povezivanje, softver, audio i video

Mobitel se temelji na Androidu 8.0 Oreo, po čemu Cubot prednjači nad dobrim dijelom proizvođača koji još nisu dovoljno optimizirali svoje uređaje pa daju mobitele s Androidom 7. Dodatnih prilagodbi nije bilo, nego je riječ o čistom Googleovom OS-u. Ponaša se izvrsno, što se može zahvaliti i zbilja velikoj količini RAM-a.

Za povezivanje se nema što posebno reći, jer X18 Plus radi na svim domaćim mrežama. Kvaliteta razgovora je pritom jako dobra. Testirao sam i Bluetooth (v. 4.0) tako što sam ga povezao s mojim uređajima: (izvrsnim!) bežičnim slušalicama Bluedio T3 Plus, bluetooth auto-punjačem Xiaomi Roidmi 3S te pametnim satom Xiaomi Amazfit. Kako je povezivanje prošlo pogledajte u video-dijelu recenzije.

X18 Plus ima jedan zvučnik smješten na dnu mobitela. Doseg mu je prosječan; pri nižim tonovima radi jako dobro, ali kad ga se pritisne do kraja javlja se distorzija zvuka. Poslušajte ga u video-dijelu recenzije.

Baterija

Priču o bateriji moram započeti s čipsetom. MT6750T žedan je energije i u tom smislu zahtijeva adekvatnu podršku. Baš zbog toga u X18 Plus ugrađena je baterija respektabilnog kapaciteta od 4.000 mAh jer bi sve manje od toga jednostavno bilo malo za proći kroz dan.

Pisati o bateriji najnezahvalniji je dio recenzije, jer se radi o vrlo subjektivnoj temi; svaki korisnik postigne drugi rezultat u izdržljivosti. Meni, koji zbog prirode dnevnih obveza nisam power-user, ovih 4.000 mAh više je nego dosta za cijeli dan. Prilikom igranja (War Wings, War Robots) potrošila se 8% (War Wings) odnosno 10% (War Robots) za sat vremena.

Benchmark

Kako sam ga izvadio iz kutije, instalirao sam benchmark alate. Rezultati koje sam priložio postignuti su na gologuzom Androidu, bez ičeg prethodno instaliranog. Savjet: ovakvi rezultati služe kao referentna točka i nemojte ih uzeti zdravo za gotovo. Pravi rezultati i sposobnost svakog mobitela znaju se tek nakon višemjesečnog neprekidnog gaženja.

Svejedno, u ovih par dana X18 Plus se pokazao više nego sposoban izaći na kraj sa svim dnevnim zadacima koje sam pred njega postavio. Kod igranja se primijetilo da je riječ o procesoru s početka srednje kategorije jer je znao zatrzati (War Robots) i preskočiti koju sliku (War Wings), ali niti jedno nije imalo utjecaja na igrivost (čitaj: ionako me uvijek prebiju k’o mačku).

Zaključak

Cubot se vratio ondje gdje pripada: točno na prijelazu iz niže u srednju kategoriju, gdje je svojim mobitelima oduvijek i ciljao. X18 Plus baš je takav mobitel, jer ima elemente iz više klase (lijep dizajn, odličan ekran, 4+64 GB bogate memorije, jaku bateriju), dok je čipset kompromisno rješenje: dat će sasvim zadovoljavajuće performanse, ali nije iz vrha klase. Mobitela s ovakvom ili vrlo sličnom konfiguracijom trenutno ima podosta na tržištu, pa dizajn i ekran zapravo predstavljaju jedino mjesto gdje se može odskočiti od konkurencije.

NARUČI OVAJ MOBITEL NA GEARBESTU

Specifikacije za X18 Plus

Model: Cubot X18 Plus
Sim kartica: Dual SIM kartica (2x nano SIM)
OS: Android 8.0
CPU: MT6750T, Octa Core
GPU: Mali-T860
RAM: 4 GB
ROM: 64 GB
Proširiva memorija: Da, do 256 GB
Povezivost: GPS, A-GPS, Wi-Fi (802.11 b/g/n), Bluetooth 4.0
-2G: GSM 850/900/1800/1900 MHz
-3G: WCDMA 900/2100 MHz
-4G: FDD-LTE 800/900/1800/2100/2600 MHz
Senzor otiska prsta: Da
Zaslon: 5.99“, 2.160×1.080 p
Kamera:
 – Prednja: 13 MP
 – Zadnja: 20 MP + 2 MP
Bljeskalica: Da
Baterija: 4.000 mAh, fiksna, podrška za brzo punjenje (9V/2A)
Sadržaj paketa: Mobitel, adapter, USB kabel, silikonska maska, igla za SIM, upute
Cijena: 149,99 dolara

Možda će vas zanimati

Recenzije

Srednja klasa pametnih telefona dobila je novog, ozbiljnog izazivača. HONOR 90 dodatak je ionako već jakoj ponudi uređaja iz njihovih tvornica. Riječ je o...

Recenzije

Best-buy kategorija pametnih telefona jako je elastičan pojam. Nekada su to bili uređaji s cijenom između 150 i 200 eura, ali danas stvari stoje...

Recenzije

Bežične slušalice postaju sve bolje. Nekad se za dobar gadget morala opljačkati banka, danas ga kupiš za par stotina kuna. Baš zato pišem recenziju...

Recenzije

Prije par mjeseci na recenziji sam imao King Kong 5 Pro, robusni telefon kompanije Cubot. Oklopljen kao tenk, odolijevat će svim izazovima koje imate...