Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Mobiteli

Homtom HT37 Pro: malo novca za puno memorije [RECENZIJA]

U društvo nam je stigao Homtom HT37 Pro, novi 4G model kompanije Homtom, koji se želi nametnuti kao ozbiljna opcija za kupnju u najnižem cjenovnom segmentu (trenutno košta 89,99 dolara). Dobili smo ga od samoga proizvođača; Homtom je generalno poznat kao kompanija koja proizvodi smartfone iz najnižeg cjenovnog ranga, no pod zadnje se guraju i u višu kategoriju, što će reći da su dovoljno ambiciozni da i u budućnosti prave kvalitetne proizvode. Idemo vidjeti kakav je ovaj što leži na stolu pokraj laptopa.

Prvi dojmovi

Pozitivni. Kartonska kutija je tvrda, čvrsta i bez ijedne ogrebotine. Pošta (ne samo naša) nimalo nježno barata s pošiljkama: nose ih u vrećama, bacaju, tovare i istovaraju, pa se nije čuditi kad vam se uruči paket koji izgleda kao da je bio na prvoj crti u Aleppu.

Unutar kutije – vjerujem da ste vidjeli u unboxing videu – nema baš ništa posebno. Osim samoga HT37 Pro, tu su još uputstvo za upotrebu, USB kabel i punjač. Dodatna oprema teško može biti razlog za kupnju, ali nije loše kad se dobije barem silikonska maska, što prakticira sve veći broj proizvođača. Ne i Homtom.

Raspored tipki i utora klasičan je i poznat: na vrhu je 3,5-milimetarski utor za slušalice, desno su tipke za glasnoću i uklj/isklj, dno donosi zvučnike, USB priključak i mikrofon. Lijeva je strana slobodna, budući da za umetanje SIM kartice valja maknuti stražnji poklopac.

Ekran

Već po uključivanju telefona primijetit ćete kako ima dobar prikaz. Također ćete primijetiti kako u ovoj kompaniji vole SF ili barem cijene znanost, jer je na predinstaliranoj snimci zaslona Space Shuttle u orbiti iznad Zemlje.

Njegovih 5 inča donosi rezoluciju od 1.280×720 točaka i gustoću od 294 PPI. Blago je zakrivljen (2,5 D) po rubovima, što je uobičajena pojava među mobitelima unazad godinu dana. Jeftini telefoni nekad su imali skroman i zrnat prikaz i lijepo je vidjeti kako se stvari popravljaju i u ovome segmentu. Jedini problem na koji ćete naići prilikom njegova korištenja predstavljat će direktna sunčeva svjetlost, no nije niti očekivati da će ovako jeftin telefon biti imun na nešto s čime se pate i daleko skuplji mobiteli.

Hardver

Negdje se štedi, negdje se daje. Čipset je u štednom režimu: Mediatek MTK6737 donosi četverojezgreni procesor radnoga takta od 1,3 GHz. Bit će dovoljan za svakodnevne zadatke poput dopisivanja, surfanja i neobaveznog igranja, za sve više od toga jednostavno nema snage. Napominjemo kako niti grafički procesor (Mali-T720) nije nešto što će pritom pripomoći.

S druge strane, memorija mu je prilično izdašna: 3 GB radne memorije osigurava mirnu plovidbu kroz aplikacije i nesmetan multitasking. Ukoliko volite fotkati ili trpati pjesme ili aplikacije na telefon, 32 GB interne memorije pokazat će se vrlo zahvalnim za tu zadaću. Čak i ako oduzmete dio na koji će zasjesti operativni sustav, ostaje vam više nego dovoljno prostora za vlastite potrebe.

Ugodno iznenađenje predstavljaju zvučnici: dva su, jedan na dnu, a drugi na vrhu mobitela. Nisu pretjerano glasni, prosječni su zapravo, ali kvalitetom reprodukcije odskaču od drugih jeftinih telefona. Uz njih ćete dobiti i disko ugođaj, budući da je reprodukcija zvuka popraćena raznobojnim LED svjetlima (više u videu).

Sve češći gost među jeftinim telefonima je i senzor otiska prsta. HT37 Pro ga ima i radi vrlo dobro, dapače: niti jednom u probnom periodu nije zatajio, nego je svaki puta uredno prepoznao prst i otključao telefon.

Baterija

U telefonima ovoga ranga teško ćete naći nešto krupno ispod poklopca, a isto je slučaj i s HT37 Pro. Kapacitet od 3.000 mAh nije ništa nezaboravno, no bez problema će vam potrajati cijeli dan. Obzirom da niti čipset niti ekran nisu preveliki potrošači, učinak baterije ovisit će isključivo o vašim navikama. Podrška za brzo punjenje ne postoji, što znači da ćete čekati oko 2,5 sati da bi se baterija napunila do kraja.

Kamere

U jeftine telefone stavljaju se jeftini senzori kamere, a takav je slučaj i s Homtom HT37 Pro. Svejedno, učinak im je iznenađujuće pristojan, što se prije svega odnosi na stražnju kameru. U ovom je slučaju riječ o senzoru s 8 megapiksela, što se interpolacijom diže do 13. Ukoliko uvjeti dopuste dat će vrlo iskoristive fotografije, dok u tamnijim uvjetima učinak, razumljivo, pada. Svejedno se može izvući pokoja dobra fotka, osobito ako imate strpljenja s HDR načinom rada. Prednja kamera nije ništa posebno: 5 megapiksela također se interpolacijom razvuče sve do 8, što će poslužiti poklonicima selfie-fotografije.

Benchmark

Za očekivati je da rezultat po testovima neće biti visok, no to je nešto čime ne treba razbijati glavu. Svejedno smo ga provukli kroz benchmark (vidi rezultate u prilogu) i odigrali nešto igara. U obje jače (War Robots, odnosno Dead Trigger 2) pokazao je povremena zatrzavanja, dok je u nižoj brzini (Candy Crush) radio bez problema.

Zaključak

Jeftinih telefona ima na bacanje. Neke smo imali na testiranju i pokazali su se kao srednja žalost, dok su drugi opet ugodno iznenadili kvalitetom i performansama. Homtom HT37 Pro ističe se kao respektabilan odabir ako tražite jeftin uređaj: slabašan čipset mu je minus, no na drugu stranu pretežu dobar ekran, memorijska potkoženost te vrlo niska cijena.

>> Pogledaj ponudu za ovaj uređaj na Gearbestu

Specifikacije za Homtom HT37 Pro

Model: Homtom HT37 Pro
Sim kartica: Dual SIM kartica
OS: Android 7.0
CPU: MT6737 Quad Core
GPU: Mali T720
RAM: 3 GB
ROM: 32 GB
Proširiva memorija: Da, do 64 GB
Povezivost: GPS, A-GPS, NFC, Wi-Fi (802.11 b/g/n), Bluetooth 4.0
-2G: GSM 850/900/1800/1900 MHz
-3G: WCDMA 900/2100 MHz
-4G: FDD-LTE 800/1800/2100/2600 MHz
Zaslon: 5.0“ (1280×720 p)
Kamera:
 -Prednja: 5 MP (interpolacijom do 8 MP)
 -Stražnja: 8 MP (interpolacijom do 13 MP)
Bljeskalica: Da
Baterija: 3.000 mAh
Sadržaj paketa: Mobitel, adapter, USB kabel, uputstvo na engleskom
Cijena: 89,99 dolara

 

 

Možda će vas zanimati

Recenzije

Srednja klasa pametnih telefona dobila je novog, ozbiljnog izazivača. HONOR 90 dodatak je ionako već jakoj ponudi uređaja iz njihovih tvornica. Riječ je o...

Recenzije

Best-buy kategorija pametnih telefona jako je elastičan pojam. Nekada su to bili uređaji s cijenom između 150 i 200 eura, ali danas stvari stoje...

Recenzije

Bežične slušalice postaju sve bolje. Nekad se za dobar gadget morala opljačkati banka, danas ga kupiš za par stotina kuna. Baš zato pišem recenziju...

Recenzije

Prije par mjeseci na recenziji sam imao King Kong 5 Pro, robusni telefon kompanije Cubot. Oklopljen kao tenk, odolijevat će svim izazovima koje imate...