Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Huawei

Huawei P20 Pro [RECENZIJA] – Smartphone s najboljom kamerom ikada?

Huawei nas iz godine u godinu iznenađuje sa svojim novim modelima, a cijene i dalje uspijeva održati ispod flagshipa ostalih poznatih brendova. Prošle godine s top modelom Huawei Mate 10 Pro su osvojili tržište, a da u novu godinu kreću ozbiljno potvrdili su s novim Huawei P20 Pro modelom. Pred ovim modelom je veliki ispit, jer je prvi smartphone s 3 stražnje kamere i najavljen je kao smartphone s najboljom kamerom ikada. Na prvu izgleda veoma elegantno i moćno, no što zapravo donosi novi Huawei P20 Pro i je li opravdao očekivanja pročitajte u nastavku recenzije.

Dizajn

Krenut ćemo s onim što se vidi na površini, a to je dizajn samog smartphonea. “Ogroman” 6,1 inčni zaslon dominira prednjom stranom smartphonea, a na vrhu u sredini zaslona nalazi se popularno zvani zub gdje je smješten zvučnik za pozive i kamera. Ispod zaslona u malom prostoru smještena je vrlo tanka tipka koja reagira na dodir, a ispod nje se nalazi i senzor za otisak prsta koji kod ovog smartphonea i nećete pretjerano koristiti. Ukoliko ste se zapitali zašto je to tako, bez brige, pročitat ćete u nastavku…
Kod prvog pogleda Huaweija P20 Pro sa stražnje strane pogled privlače 3 kamere koje se nalaze na gornjoj lijevoj strani, te bljeskalica ispod njih. S donje strane nalaze se mikrofon, zvučnik i USB Type-C priključak. Za one kojima nedostaje 3.5mm utor, Huawei uz mobitel daje Type-C kabel koji ima priključak za 3.5mm, te naravno USB Type-C slušalice.
U ruci mobitel djeluje podosta čvrsto, no stražnje staklo visokog sjaja i prednja strana gdje ekran dominira i ne djeluju toliko otporni na padove, stoga Huawei s mobitelom daje i silikonsku maskicu koju preporučujemo koristiti. Bez maskice mobitel je poprilično sklizak i nezgodan za rukovanje, a uz to na stražnjem staklu vide se masne mrlje od otisaka prstiju.

Ekran

Već kod dizajna napomenuli smo kako ekran prevladava na prednjoj strani ekrana, te čak 82% prednje strane Huawei P20 Pro smartphonea je ekran. Radi se o AMOLED ekranu omjera stranica 18:9 ako ne računamo zub, rezolucije 2244×1080 (FHD+) piksela, što osigurava gustoću piksela od 408 piksela po inču. Proizvodnju ekrana potpisuje Samsung, a oštrina i kvaliteta boja na ekranu je odlična. Senzor svjetline odlično funkcionira i postavlja svjetlinu ekrana točno onakvu kakva je potrebna, a pod suncem ili svjetlom smartphoneom možete potpuno normalno upravljati. Zanimljivo je da u postavkama rezoluciju možete smanjiti na 1493×720 (HD+) i tako reducirati potrošnju baterije. Isto tako oni kojima zub na ekranu smeta, mogu ga ukloniti s crnom crtom po vrhu…

Performanse

Sada kada smo detaljno opisali Huawei P20 Pro i njegove mogućnosti koje su vidljive, posvetit ćemo se onomu što je oku nevidljivo, a to su performanse.
Kirin 970 već smo vidjeli u prošlogodišnjem top modelu Huawei Mate 10 Pro i to nas nije pretjerano oduševilo, no P20 Pro glavni fokus baca na fotografije, pa ovo i nije velika zamjerka. On pruža slabije performanse u odnosu na ostale flagship modele sa Snapdragon 845 ili Exynos 9810 procesorima, no to je zanemarivo. 6 GB RAMa pobrinut će se da sve na mobitelu radi fluidno i da oko ne zamjećuje nikakve trzaje.

Uređaj koristim već tjedan dana i do sada se nisam uvjerio u nikakve poteškoće u radu. Dapače, sve aplikacije rade odlično, te se niti jednom nije desilo da se je neka aplikacija srušila, no isto tako nisam isprobavao smartphone za najzahtjevnije aplikacije. Ovo je flagship gdje je fokus usmjeren na kamere (zbog čega ga i jesam osobno kupio), a performanse su nešto slabije u odnosu na ostale flagshipe drugih brendova, no to ne bi trebali osjetiti ukoliko niste ekstra zahtjevni korisnik koji planira igrati najnovije 3d igre s Google marketa.

Sam softver nudi jako puno optimizacija za korisnika, od uklanjanja zuba na ekranu, do smanjenja ekrana u jednu stranu radi lakšeg jednoručnog korištenja ili promjene menua. Također moguće je podijeliti ekran i koristiti dvije aplikacije u isto vrijeme, svaka na polovici ekrana. Početno mobitel dolazi sa svim aplikacijama na početnim zaslonima, no po preferiranju to lako možete promijeniti u postavkama i samo dio aplikacija imati na početnom ekranu, a ostalo u meniju.

Baterija

Gotovo je nevjerojatno da je Huawei u svega 7,6mm debelo kućište uspio ugurati bateriju od čak 4000 mAh. Ovo je još jedna svijetla točka Huawei P20 Pro smartphonea i tijekom korištenja mobitela od tjedan dana niti jednom nisam ostao bez baterije. Uređaj je svakodnevno izdržao cijeli dan bez punjenja, a s brzim punjačem ako i ostanete bez baterije u roku od 45 minuta je možete napuniti 80%. Cijelih 100% morat ćete pričekati samo sat i 20 minuta što je s obzirom na 4000 mAh bateriju odlično.

Kamere

I dolazimo do onog što ste vjerujem svi nestrpljivo čekali. Što to donose tri stražnje kamere, kakve su kvalitete slika i opravdava li Huawei P20 Pro titulu smartphonea s najboljim kamerama?

Huawei P20 Pro dolazi s glavnom kamerom senzora 1/1,7” od 40 MP ispod f1.8 objektiva. Oko nje su tele 8 MP senzor s objektivom f2.4, te treća monokromatska 20 MP kamera koju smo već susreli kod P10 modela.

Moram odmah reći da su me kamere oduševile i fotografije koje P20 Pro stvara su uistinu kvalitetne, te se ne bi posramile niti pokraj fotografija slikanih nekim fotoaparatima. Hibridna tehnologija autofokusa koristi se laserom, CDAF i PDAF, te u svega 3 stotinke fokusira. Korištenje duge ekspozicije je omogućeno bez stativa (da, dobro ste pročitali, iz ruke), pomoću korištenja EISa.

Mogli bismo o kameri još mnogo pričati, no sumnjamo da ovu recenziju čitaju oni koji se razumiju u tehničke specifikacije kamera, pa vam ispod nudimo primjere fotografija slikanih Huawei P20 Pro smartphoneom.

Bitno je napomenuti da su fotografije slikane automatskim postavkama, te da je prepušteno AIu da odluči kakve postavke odabrati. Vjerujem da oni koji znaju koristiti Pro način mogu izvući puno bolje fotografije s ovim smartphoneom.

Prednja kamera je također veoma kvalitetna, a radi se o 24 MP kameri f/2.0. Ova kamera pomoću AI (umjetne inteligencije) nudi zamućivanje pozadina (bez obzira što nema dvije kamere), a također i uljepšavanje fotografija.

Prednja kamera

Nažalost kada dođemo do snimanja nalazimo na “jedinu” manu ovog uređaja, a to je da kod 4K snimanja, mobitel snima bez stabilizacije. Bitan je i ultra spor način snimanja od čak 960 sličica po sekundi u 720p rezoluciji.

AI tehnologija

Umjetna inteligencija kod ovog uređaja igra dosta veliku ulogu i uistinu pomaže. Iako su ovo samo početci korištenja AI tehnologije kod smartphonea, moram priznati da me je veoma ugodno iznenadila.

Kada sam u uvodu spomenuo da otisak prsta nećete morati pretjerano puno koristiti, mislio sam na otključavanje ekrana putem lica. Kod ovog uređaja to funkcionira odlično i mobitel pod dobrim svjetlom momentalno otključava zaslon. Zanimljivo je da i pod slabijim osvjetljenjem ova značajka funkcionira odlično, te ako primjerice imate naočale na glavi mobitel će Vas prepoznati i otključati ekran. Dok stoji na stolu je u mirovanju, no kada ga uzmete u ruku, dignete i pogledate, sam će se otključati. Ovo me je ugodno iznenadilo i u ovih tjedan dana znatno mi je olakšalo korištenje i naviku korištenja otiska prsta kod starog smartphonea. Ovo je znatno lakše i jednostavnije, te štedi vrijeme i probleme prljavih prstiju i blokiranja senzora.

Osim ovoga, kamera se koristi s prepoznavanjem lica, što se slika i prema tome stvara postavke. Primjerice ukoliko uperite kameru prema zalasku sunca, ona će detektirati da se radi o zalasku sunca i prema tome složiti najbolje postavke za slikanje.

 

Kod pisanja AI se koristi kako bi bolje preporučio riječi i uistinu kod svakog polja gdje se koristi znatno pomaže i olakšava korištenje.

U kratkim crtama

Huawei P20 Pro uistinu je odličan smartphone s kojim Huawei pomiče granice kod kamera u smartphoneima. Kamere su zaista sjajne i fotografije se slobodno mogu uspoređivati s nekim fotoaparatima. Performansama je nešto slabiji od ostalih flagshipa jakih brendova, no u ostalim aspektima to nadoknađuje. Osim toga baterija od 4000 mAh omogućuje cjelodnevno korištenje, te smartphone podržava punjenje u svega sat i 20 minuta od 0-100%. Bitno je napomenuti da je i nešto jeftiniji od flagshipa uređaja drugih poznatih brendova, što je razlog više za kupnju baš njega!

Možda će vas zanimati

Recenzije

Srednja klasa pametnih telefona dobila je novog, ozbiljnog izazivača. HONOR 90 dodatak je ionako već jakoj ponudi uređaja iz njihovih tvornica. Riječ je o...

Recenzije

Best-buy kategorija pametnih telefona jako je elastičan pojam. Nekada su to bili uređaji s cijenom između 150 i 200 eura, ali danas stvari stoje...

Aplikacije

SQUID, u suradnji s HUAWEI-jem, sada pruža personaliziraniju uslugu vijesti na početnoj stranici HUAWEI preglednika. Korisnik također može birati između sve većeg broja kategorija,...

Recenzije

Bežične slušalice postaju sve bolje. Nekad se za dobar gadget morala opljačkati banka, danas ga kupiš za par stotina kuna. Baš zato pišem recenziju...