Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Mobiteli

Oukitel Mix 2 – mamac za poglede [RECENZIJA]

Trend odricanja od rubova ekrana kojeg je započeo Xiaomi Mix prihvatio je gotovo svaki proizvođač smartfona koji drži do sebe. Neki su se pokazali kao mućak, dok su drugi pametnije procijenili potrebe tržišta i svoje mogućnosti da pariraju većim ribama. Oukitel Mix 2 ni ne pokušava sakriti tko mu je uzor, nego kaže da on može ponuditi isti dizajn ali za puno manje novaca. Za trenutnih 199,99 dolara zaista je drastično jeftiniji, dok izgledom u korak prati mobitel na kojeg se ugledao.

Iako će neki među vama možda s negodovanjem reći kako je riječ o običnom kopiranju po kojem su Kinezi poznati, ja bih dao protuargument koji kaže kako tržišni lideri polako, gotovo nevidljivo gube prvenstvo. Do pred godinu-dvije svi su željeli biti Apple ili Samsung. Danas ih jako puno želi biti kao autohtoni kineski Mix 2. Oukitel možda još uvijek kopira ali  tako su počeli Huawei i Xiaomi.

Prvi dojmovi

Puno toga je otkrio unboxing video, koji kaže kako se u kutiji osim telefona nalazi adapter s podrškom za brzo punjenje, USB kabel, silikonska maska, igla za SIM, zaštita za ekran, upute i jamstvo. Telefon je zaista prekrasan: kućište je izrađeno od stakla i u plavoj je boji, što je privlačilo poglede i pitanja ma gdje se pojavio.

Osjećaj koji ostavlja dok se drži u ruci je izvrstan, baš pravi premium i čini se puno skupljim nego što zaista jest. Staklo sa svih strana uvjetuje i neželjenu pojavu koja se zove otisci prstiju i koje se nećete moći riješiti. Zbog staklenog kućišta je također i vrlo klizak, pa najtoplije preporučam korištenje silikonske zaštitne maske koja s njim dolazi u paketu. Prozirna je i odlično pristaje, pa će Oukitel Mix 2 i dalje dolaziti do izražaja. Telefon ima, doduše, zaštitnu foliju s obje strane, ali ona će se prije ili poslije istrošiti.

Raspored tipki ne ostavlja mjesta iznenađenjima: lijevo je ladica za SIM i memorijsku karticu, desno su fizičke tipke (uključivanje/isključivanje uređaja, za glasnoću), na dnu su USB ulaz, (glasan) zvučnik i mikrofon, a na vrhu je 3,5-milimetarski ulaz za slušalice.

Ekran

Još prošle godine telefoni s dijagonalom od 5,5 inča držali su se pomalo nezgrapnima za rukovanje i nerijetko se u komentarima čitatelja znalo naći poneko mišljenje da bi telefon “bio idealan da je ekran dijagonale 5 inča”. Tek što je tih 5,5 inča postalo standardom, eto ponovno promjene: sve su češći mobiteli koji od ruba do ruba mjere punih 6 inča. Oukitel Mix 2 baš je takav (5,99 inča, ali čemu cjepidlačenje) i to u Full HD+ rezoluciji pri 2.160×1.080 točaka.

Već se pri prvom rukovanju vidi koliko se Oukitel potrudio oko svog Mixa 2: čak 92% prednjeg dijela uređaja namijenjeno je zaslonu, čiji je prikaz besprijekoran i jednako vidljiv iz svih kutova. Boje su jasne, slika oštra, a i gejmerima će se svidjeti kako Oukitel Mix 2 reagira na prste: može, naime, registrirati do 10 dodira istovremeno. Gledanje video sadržaja, surfanje, igranje i zapravo bilo koja druga aktivnost koja podrazumijeva korištenje ovog ekrana pravi je gušt.

Hardver

Mediatek je prilikom predstavljanja čipseta Helio P25 rekao kako je on napravljen s namjerom da pruži najbolje vizualno i fotografsko iskustvo u srednjem rangu; mada je to marketinška izjava, praksi se pokazao izvrsnim.

Prijelaz na 16-nanometarski proizvodni proces itekako se isplatio, jer se ovaj Mediatek manje grije i troši manje energije nego neki drugi čipseti istog proizvođača koje smo imali na recenziji. Njegovih osam jezgara raspoređeno je u dvije grupe: četiri Cortex-A53 rade na maksimalnih 2,39 GHz radnoga takta te će rado i bez velikih napora odraditi zahtjevne zadaće poput igranja igara. Druga grupa obuhvaća četiri jezgre takta 1,6 GHz čiji je zadatak baviti se zadacima manje složenosti, čime se učinkovito štedi baterija. Grafički čip je u ovom slučaju dvojezgreni Mali-T880 radnoga takta 900 MHz.

Memorija je impresivna: čak 6 GB radne memorije stiže pod oznakom LPDDR4X, što znači još veću brzinu prilikom otvaranja i rukovanja aplikacijama negoli je to slučaj s sporijom, a puno učestalijom verzijom LPDDR3. Nije se štedjelo niti na skladišnom prostoru kojeg ima 64 GB. Kome ni to ne bude dovoljno može istu nadograditi memorijskom karticom, a Oukitel Mix 2 podržava dodatnog mjesta od čak 512 GB(!). Na leđima je senzor otiska prsta koji odlično radi posao koji mu je povjeren: uredno prepoznaje otiske prstiju (kažiprsti obje ruke) i otključava telefon.

Hardverski je ovo tip-top mobitel s kvalitetnim čipsetom i gotovo nestvarnom količinom brzog RAM-a; kamo sreće da drugi prate Oukitel na tom putu. Ne znam jeste li primijetili, ali za iznos koliko ovaj Oukitel Mix 2 košta (cca 200 dolara) nigdje nećete naći toliku količinu brze (LPDDR4X) memorije. Obično se radi o 4 GB i to sporije, LPDDR3 varijante, a još se zna pojaviti i mobitel s 3 GB RAM-a i – iz ove perspektive – prilično drske cijene od dvjestotinjak dolara.

Kamere

Kao što je to čest slučaj s ovim proizvođačem, doseg kamera se dodatno softverski pojačao kako bi se postigao njihov bolji učinak. Dobiti dobru fotografiju često ne ovisi samo od senzora nego i od softverske prilagodbe, koja je na Oukitel Mix 2 sasvim pristojno napravljena.

Na leđima se nalazi dvostruka kamera sa senzorima od 16 megapiksela (interpolacijom ide do 21 MP) i 0,3 megapiksela (interpolacijom se podiže na 2 MP). Istom se rješenju pribjeglo i kod selfie kamere od 8 megapiksela, čija se vrijednost pomiče sve do 13 MP. Prednja se kamera inače ne nalazi povrh ekrana jer ondje za nju nema mjesta; umjesto toga smjestila se na dno, gdje jedino ima dovoljno prostora za takav senzor. Baš prilikom fotografiranja vlastite njuške doći će do izražaja nezgrapnost takve situacije, čemu je doskočeno jednostavnim trikom: mobitel će vam poručiti da ga okrenete naopako, čime će kamera doći u puno prirodniji položaj za rukovanje.

Učinak i s prednje i zadnje strane je prilično dobar kad ima dovoljno svjetla i mirna će ruka postići itekako dobre fotke. Kad se smanji razina osvijetljenosti pada i kvaliteta slike te dolazi do zrnatosti, osobito ako u nepovoljnim uvjetima pribjegavate zumiranju. Fotografije su zapravo u skladu s onime što su postigli drugi telefoni iz ovog cjenovnog razreda, a na priloženim fotografijama možete vidjeti kako to izgleda.

Baterija

Tražeći načina da udovolji potrebama žednog ekrana (a 6 inča u FHD+ rezoluciji to zaista jest), Oukitel se odlučio na ugradnju baterije čiji je kapacitet 4.080 mAh.

Njena izdržljivost više je nego dobra: tijekom dana sam razgovarao (45 min), imao stalno uključene mobilne podatke, WiFi i Bluetooth, igrao igre (oko pola sata), surfao i povremeno koristio Youtube (rijetko više od 20-ak minuta). Ovo je uobičajeni način kako koristim mobitel i moram napomenuti kako mi je uvijek uključena prilagodljiva svjetlina ekrana, što je navika još od vremena mog prvog smartfona.

U tom je ritmu dočekao odlazak na spavanje na 25% baterije. Ostavio sam ga preko noći bez da sam bilo što isključivao, osim što sam smanjio tonove. Jutro me dočekalo na 21% i tada je priključen na punjač.

U principu sam prosječni korisnik mobitela i ukoliko se vaše dnevne rutine iole poklapaju s gore nabrojanim, možete očekivati slične rezultate. Punjenje pritom neće predstavljati problem, jer Oukitel Mix 2 podržava brzo punjenje zahvaljujući kojem će provesti oko sat i pol na utičnici.

Softver i benchmark

Oukitel Mix 2 može jako dobro poslužiti i onima kojima mobitel služi i za nešto više od elementarne komunikacije. Helio P25 dobar je izbor za srednju kategoriju i pruža vrlo dobre performanse, a njegov se učinak pojačava kad se u igru uključi raskošna radna memorija koju Mix 2 ima. Priloženi screenshoti pokazuju vrijednosti koje je postigao na testovima, a subjektivno iskustvo kaže kako bez problema vrti igre koje su se na njemu igrale (War Wings, Asphalt Xtreme, Injustice 2).

Ne zaboravimo kako je tu i Android 7 u kojeg Oukitel nije puno zadirao. Promjene su više estetskog karaktera i ono malo aplikacija koje ćete zateći ne predstavljaju teret. Odmah po uključenju me dočekala obavijest o nadogradnji softvera, što će reći da Oukitel pazi da je ovaj uređaj ima posljednje sigurnosne i ine zakrpe. Još nema informacija o prijelazu na Android 8 Oreo, ali vjerujem da će se kompanija potruditi i oko toga.

Zaključak

Kod mobitela nije čest slučaj da se spoje izgled i performanse, a Oukitel Mix 2 baš bi se mogao takvim nazvati. Daje sve od sebe da bi ispunio očekivanja, što u njegovom slučaju zapravo nije niti pretjerano teško: lijep dizajn, dobar čipset, brutalna memorija i više nego povoljna cijena kažu da je Oukitel odlično pogodio s ovim modelom.

>> Pogledaj ponudu za ovaj uređaj na Gearbestu

Specifikacije za Oukitel Mix 2

Model: Oukitel MIX 2
Sim kartica: Dual SIM kartica (2x nano SIM)
OS: Android 7.0
CPU: Helio P25, Octa Core
GPU: Mali-T880
RAM: 6 GB
ROM: 64 GB
Proširiva memorija: Da, do 512 GB
Povezivost: GPS, Wi-Fi (802.11 b/g/n), Bluetooth 4.2
-2G: GSM 850/900/1800/1900 MHz
-3G: WCDMA 900/2100 MHz
-4G: FDD-LTE 800/900/1800/2100/2600 MHz
Senzor otiska prsta: Da
Zaslon: 5.99“ LTPS, 2.160×1.080 p
Kamera:
 – Prednja: 8 MP (interpolacijom do 13 MP)
 – Zadnja: 16 MP + 0,3 MP (interpolacijom do 21 MP + 2 MP)
Bljeskalica: Da
Baterija: 4.080 mAh, fiksna, podrška za brzo punjenje (9V/2A)
Sadržaj paketa: Mobitel, adapter, USB kabel, silikonska maska, igla za SIM, zaštita za ekran, upute
Cijena: 199,99 dolara

Možda će vas zanimati

Recenzije

Srednja klasa pametnih telefona dobila je novog, ozbiljnog izazivača. HONOR 90 dodatak je ionako već jakoj ponudi uređaja iz njihovih tvornica. Riječ je o...

Recenzije

Best-buy kategorija pametnih telefona jako je elastičan pojam. Nekada su to bili uređaji s cijenom između 150 i 200 eura, ali danas stvari stoje...

Recenzije

Bežične slušalice postaju sve bolje. Nekad se za dobar gadget morala opljačkati banka, danas ga kupiš za par stotina kuna. Baš zato pišem recenziju...

Recenzije

Prije par mjeseci na recenziji sam imao King Kong 5 Pro, robusni telefon kompanije Cubot. Oklopljen kao tenk, odolijevat će svim izazovima koje imate...