Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

OnePlus

OnePlus 5T, istinski Flagship Killer [RECENZIJA]

Kinesko tržište vrlo je dinamično, s mnoštvom proizvođača koji se guraju, nadmeću i laktare za svaki dolar. Kad bismo sastavljali njihovu listu ili se barem potrudili nabrojati nekoliko njih, vrlo brzo bismo odustali – zbilja ih je jako puno. Među najvećim proizvođačima uopće na svijetu su Oppo i Vivo s kvalitetnim, pouzdanim smartfonima nižeg i srednjeg ranga, a koji zapravo pripadaju istom vlasniku. Postoji i treća kompanija u tom nizu, zadužena za najviši rang. To je OnePlus, čiji su mobiteli na glasu kao najisplativija kupnja u svijetu Androida. Njihov posljednji model, OnePlus 5T, nalazi se u mom džepu unazad par dana pri čemu je bio testiran od glave do pete.

Počevši s prethodnom generacijom mobitela, OnePlus je odlučio izdavati nove verzije dvostruko većom brzinom nego je do tada bio slučaj. OnePlus 3 tako je dobio nadogradnju u vidu OnePlus 3T već nakon pola godine, a razlika se vidjela u jačem hardveru.

Kako je takva poslovna odluka rezultirala stabilizacijom prodajnih rezultata, odlučeno je nastaviti u istome ritmu i ubuduće. OnePlus 5 tako je izdan sredinom prošle godine, da bi nepunih šest mjeseci kasnije već dobio nasljednika, OnePlus 5T. Mada je jedina istinska razlika tek u zaslonu, nije riječ samo o nadogradnji, nego o pravoj zamjeni; OnePlus 5 prestao se proizvoditi već po najavi OP5T i teško ćete naći trgovinu koja ga još ima na skladištu.

Prvi dojmovi

Odmah sam gurnuo nos u kutiju (pogledajte unboxing video) gdje je očit trud uložen u ovaj mobitel. OnePlus 5T odmah je na vrhu, čvrsto smješten u plastični okvir. Potrebno je tek lagano povući jezičak zadnje folije da bi dospio u ruke. Dvije sam stvari odmah primijetio: prokleto je tanak i – ono što mu se čak može zamjeriti – uživo izgleda puno bolje nego na fotografijama.

Premium u punom smislu riječi, OP5T jedan je od trenutno najboljih mobitela na tržištu. Mogućnostima je al pari s bilo kojim drugim flagshipom ali ono čime odskače nije brzina, nego cijena. Trenutnih 503,99 dolara na Gearbestu (verzija 6+64 GB) uvjerljivo je manje od, recimo, Samsungovih najistaknutijih modela. Kod mene na recenziji je još sposobniji model s 8 GB radne i 128 GB interne memorije (cijena mu je 584,89 dolara) – što tek o njemu reći?

Izgledom ga ne možete zamijeniti za neki drugi mobitel, jer je vrlo sličan prethodniku. Ili modelima Oppo R11s/iPhone 7 Plus, ako ćemo već detaljnije. Za razliku od većine drugih mobitela s najviše police OP5T nema nikakve otpornosti na tekućine (certifikat IP), što je razumljivo budući da takav dodatak značajno podiže cijenu proizvodnje. Ono što meni osobno puno više znači jest stereo zvuk kojeg OP5T također nema. Rijetki su koji ga zaista imaju, šteta.

Zadržao je ulaz za slušalice, mada ih u paketu s njime nema. Unutra je adapter s podrškom za brzo punjenje (čuveni Dash Charge), USB kabel Tip-C, igla za otvaranje SIM ladice, upute te silikonska maska. Preporučam da ga odmah stavite u nju, jer zbog tanka struka (samo 0,7 cm) i klizave zadnje strane postoji ozbiljna mogućnost da padne na pod.

Raspored tipki je oneplusovski: desno je tipka za uključenje uređaja i ladica za SIM karticu. U njega stanu dvije nano-SIM kartice, nema podrške za dodatnu memoriju. Lijevo je tipka za glasnoću i dugme za zvučni profil, čiji način rada možete podešavati u postavkama.

Ekran

Najveća i najočitija razlika u odnosu na OP5 je ekran. Kad je prošle godine OnePlus 3 zamijenjen s OnePlus 3T dobio se novi procesor, više radne memorije i veća baterija, ali sada je stvar u sferi estetske naravi. Potpuno isti hardver i dalje čeka u unutrašnjosti (Qualcomm u međuvremenu nije izdao novi čipset), ali je ekran narastao na 6,01 inča, što je najveći panel kojeg je OnePlus ikad stavio na neki od svojih mobitela. Ovogodišnji trend diktira odnos stranica 18:9, a OP5T to vjerno prati.

Ekran je inače Optic AMOLED u Full HD+ rezoluciji i djeluje odlično. Boje su bogate i vjerne, a prikaz sadržaja je besprijekoran. Volio bih ovako dobar ekran imati na svakom mobitelu koji mi stigne na recenziju. 🙂 Zaštita postoji u vidu Gorilla Glass 5, što je posljednja verzija ovog sigurnosnog stakla za pametne uređaje. Preko njega je dodana zaštitna folija, zlu ne trebalo. Mada je prikaz odličan i nudi puno zadovoljstva u svakodnevnom radu, svejedno postoji mogućnost prilagodbe vlastitim preferencijama, što ćete naći u postavkama.

Zaslon ima još jednu zgodnu osobinu koja se zove Sunlight Display, koja detektira izrazito jako svjetlo i shodno tome prilagođava prikaz na ekranu. Automatska svjetlina, odmah ćete se sjetiti, ali s tom razlikom da OP5T prepozna što vlasnik radi (igra li igre, gleda video ili nešto treće), pa dodatno optimizira zaslon za najbolju moguću vidljivost.

Hardver

OnePlus 5T brutalan je telefon, jer se nikako drugačije ne može nazvati mobitel koji ima najjači procesor na svijetu među Androidima i monstruozno velikih 8 GB radne memorije. Snapdragon 835 trenutno je vrh ponude i donosi strašne performanse, a 8 GB LPDDR4X radne memorije samo upotpunjuje dojam. Jeftinija verzija ima 6 GB RAM-a i nitko neće primijetiti razliku u radu osim možda benchmark testova, tako da nećete pogriješiti niti ako uzmete povoljniji model.

Skladišni prostor također je golem, jer 128 GB prostora nemaju niti neka računala s kojih se ova recenzija gleda i čita. Jeftiniji model ima dvostruko manje ROM-a, pa ako se odlučite za kupnju ovog zmaja, raspoloživa memorija prva je (po meni i jedina) stvar o kojoj trebate voditi računa.

OnePlus 5 je imao ekran dijagonale 5,5 inča (odnos stranica bio je 16:9), pa je rast na veću dijagonalu natjeralo senzor otiska prsta u emigraciju. Prije je bio ispod ekrana i radio je besprijekorno. Sad se nalazi na leđima i radi jednako dobro.

U radu je mobitel brz kao munja i pravi je užitak igrati se s njime. Ne samo da je strašno isplativ flagship, nego predstavlja odlično ulaganje u budućnost: ako ne mijenjate telefone svakih par mjeseci i tražite nešto što će i u narednim godinama ostati brzo i sposobno, OP5T predstavlja najbolju dugoročnu kupnju uopće na tržištu.

Audio i video

OP5T ima samo jedan zvučnik smješten na dnu. Osobno bih volio da ima još jedan zbog stereo ugođaja, jer mi je mobitel primarno sredstvo za slušanje glazbe. Iako je usamljen, kvalitete mu ne manjka. Kao i svi zvučnici smješteni na dnu mobitela, tako se i ovaj prekrije prstima kad se igra ili gleda video. Zbog toga sam koristio moje bežične slušalice (Bluedio T3 Plus). OP5T podržava, naime, Bluetooth 5.0 kojim sam povezao mobitel kako sa spomenutim slušalicama, tako i s pametnim satom Xiaomi Amazfit.

Zbog dijagonale ekrana i odnosa stranica OP5T odličan je za gledanje videa, čemu pridonosi i ekstra-kvalitetni AMOLED zaslon. Kvaliteta zvuka prilikom razgovora na visokoj je razini i s te strane nema baš nikakvih prigovora.

Softver

Čim sam uključio mobitel i prikopčao se na WiFi, dočekala me obavijest od nadogradnji operativnog sustava s Android 7 Nougat na Android 8 Oreo. Sve je bilo brzo odrađeno i sad imam posljednju verziju Androida na ovom mobitelu.

Opcija Parallel Apps pruža mogućnost stvaranja dvije verzije iste aplikacije, pa tako možete koristiti neku društvenu mrežu s vašim vlastitim imenom i prezimenom, kao i s onim lažnim. Da, znam da imate još jedan profil na fejsu. 😛 Ovo je vrlo praktična mogućnost za one kojima tako što treba zbog posla, pa se ne moraju stalno gnjaviti s prijavama i odjavama s jednog računa na drugi.

OnePlus preko originalnog Googleova OS-a dodaje svoj Oxygen OS, koji je impresivan. Ubrzava i poboljšava ionako već ispeglan Googleov sofver, pa je korisničko iskustvo izvanredno. Promjene koje su unešene su minimalističke, sa zadatkom da podignu kvalitetu rada a istovremeno nimalo ne zakompliciraju život vlasniku telefona. Ako se volite igrati, Oxygen OS donosi zaštitu od neželjenih upada (kad mama ili žena nazovu, primjerice). Postoji opcija “Ne smetaj dok igram”, koja će obavijestiti kako vlasnik mobitela ima pametnijeg posla. Onima koji znaju što rade i što žele (zapravo i običnim radoznalcima) pruža se prilika dodatnih opsežnih postavki, kako bi ionako brz sustav radio još bolje. Ocjena: čista petica.

Kamere

Već sam istaknuo zaslon kao najkrupniju promjenu u odnosu na OP5, a sad dolazimo i do druge – zadnje kamere. Dvostruki setup donosi Sonyjeve senzore od 16 MP (primarna) i 20 MP (sekundarna kamera). OP5 je ima sekundarnu kameru s optičkim povećanjem koje je taj posao radilo jako dobro, ali u kompaniji su odlučili u igru ubaciti sasvim drugu mogućnost: snimanje u jako tamnim uvjetima, kad osvjetljenje padne ispod 10 luxa. Ova kamera također podržava OnePlus kućnu tehnologiju Intelligent Pixel Technology, koja spaja četiri piksela u jedan kako bi slika bila jasnija, sa što manje šuma i zamućenih detalja.

Odricanje od optičkog povećanja znači kako više nema mogućnosti dvostrukog zumiranja, što je riješeno softverskim dodatkom istoga. Je li ovakva zamjena opravdana, pitate se? OP5T zaista daje bolje fotografije pri slabom svjetlu u odnosu na OP5, ali pomak nije pretjerano velik. Fotografije su svejedno odlične, mada je u tamnijim prostorima OP5T još uvijek slabiji od direktne konkurencije. Ako baš patite za (nešto) boljim fotkama u mraku, dodajte između 300 i 700 dolara više za nekog od Samsunga ili iPhone X. Za sve ostale uvjete OP5T je u najmanju ruku jednako kvalitetan. Promjenu je doživjela i aplikacija za kameru koja je sad jednostavnija za korištenje, osobito u profesionalnom načinu rada – poigrajte se malo s tom opcijom. Podržano je snimanje 4K videa koje treba potražiti u opcijama, jer je defaultno Full HD snimanje.

Sprijeda je jedan senzor sa 16 megapiksela, sposoban snimati video u Full HD rezoluciji. Njime možete otključati telefon skeniranjem vlastitog lica, što ovaj mobitel radi jako brzo. Brzini unatoč, to je još uvijek (a i ostat će) sporije i kompliciranije nego otključavanje otiskom prsta. Ova kamera nema vlastitu bljeskalicu, nego u mraku to mjesto preuzima ekran uređaja koji bljesne i tako osvijetli vašu seksi njušku. Okidanje fotki je zbilja brzopotezno i s puno detalja, što je još jedan mali korak naprijed u odnosu na prethodnika.

Kako kamere rade možete vidjeti iz priloženih fotki, pri čemu skrećem pažnju na vrijeme koje me je pratilo prilikom snimanja: u Slavoniji već neko vrijeme nema lijepog vremena, pa iz kamera nisam uspio izvući ono najbolje.

Baterija

Zanimljivo je usporediti mobitele s aspekta kapaciteta i trajanja baterije, jer se tek u flagship kategoriji vidi kako se to može dobro i kvalitetno optimizirati. OnePlus 5T ima bateriju od samo 3.300 mAh koja mora voditi računa o moćnom, raskošnom hardveru. Kažem “samo 3.300 mAh”, jer na tržištu ima nebrojeno pametnih telefona s jačom baterijom i slabijim hardverom, a potroše bateriju puno brže nego to učini OP5T. S njim računajte na cijeli dan autonomije, a sve i da zgazite bateriju prije toga (igrajući igre, recimo), brzo ćete ju nadopuniti. Kad smo već kod igara, konkretni brojevi kažu da War Wings za sat vremena potroši 7%, a War Robots 8% baterije.

OnePlus 5T ima podršku za ranije spomenuti Dash Charge, tehnologiju brzog punjenja koja je najbrža uopće u svijetu smartfona. Za samo pola sata dobit ćete 60% kapaciteta(!), a do telefon će biti pun do vrha za nešto sitno manje od sat i pol vremena. Dash Charge nije, inače, autohtona oneplusovska tehnologija, nego ju je ustupio Oppo. Lako je kombinirati resurse, kad imaš tri uspješne firme koje prave mobitele.

Benchmark

OnePlus 5T kojeg imam pred sobom provučen je kroz standardnu bateriju benchmark testova, gdje se pokazao kao neprikosnoveni car. Suvišno je reći da je prošao bolje negoli bilo koji drugi dosadašnji mobitel, a usporedba njegovih rezultata s direktnom konkurencijom kaže kako im je ili jednak, ili za nijansu bolji. I nekoliko nijansi jeftiniji.

Zaključak

OnePlus 5T jedan je od najboljih pametnih telefona na svijetu, koji nudi fantastične performanse po drastično nižoj cijeni od konkurencije. Najisplativija je kupnja u najvišem segmentu, gdje mu po odnosu uloženo/dobiveno mogu konkurirati tek xiaomijevi flagshipi. Daje strahovito puno pri čemu u pojedinim elementima nadmašuje poznatiju i skuplju konkurenciju. Telefon za poželjeti.

Kupi ovaj uređaj

Specifikacije za OnePlus 5T

Model: OnePlus 5T
Sim kartica: Dual SIM kartica (2x nano SIM)
OS: Oxygen OS 5.0.3
CPU: Snapdragon 835, Octa Core
GPU: Adreno 540
RAM: 8 GB
ROM: 128 GB
Proširiva memorija: Ne
Povezivost: GPS, GLONASS, Beidou, Galileo, NFC, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n), Bluetooth 5.0
-2G: GSM 850/900/1800/1900 MHz
-3G: WCDMA 850/900/1700(AWS)/1900/2100 MHz
-4G: FDD-LTE 1/2/3/4/5/7/8/12/17/18/19/20/25/26/28/29/30/66 MHz
Otključavanje prepoznavanjem lica: Da
Senzor otiska prsta: Da
Zaslon: 6.01“ Full HD+ (2.160×1.080 p), Gorilla Glass 5
Kamera:
 -Prednja: 16 MP
 -Stražnja: 20 MP + 16 MP
Bljeskalica: Da
Bljeskalica prednje kamere: Da
Baterija: 3.300 mAh, fiksna, podrška za brzo punjenje
Sadržaj paketa: Mobitel, punjač, silikonska maska, USB kabel, igla za otvaranje SIM ladice, upute, jamstvo
Cijena: 584,89 dolara (8/128 GB) / 503,99 dolara (6+64 GB)

Možda će vas zanimati

Recenzije

Srednja klasa pametnih telefona dobila je novog, ozbiljnog izazivača. HONOR 90 dodatak je ionako već jakoj ponudi uređaja iz njihovih tvornica. Riječ je o...

Recenzije

Best-buy kategorija pametnih telefona jako je elastičan pojam. Nekada su to bili uređaji s cijenom između 150 i 200 eura, ali danas stvari stoje...

Recenzije

Bežične slušalice postaju sve bolje. Nekad se za dobar gadget morala opljačkati banka, danas ga kupiš za par stotina kuna. Baš zato pišem recenziju...

Recenzije

Prije par mjeseci na recenziji sam imao King Kong 5 Pro, robusni telefon kompanije Cubot. Oklopljen kao tenk, odolijevat će svim izazovima koje imate...