Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Mobiteli

Xiaomi Mi A1 recenzija, vladar srednje klase

Xiaomi Mi A1 recenzija

Xiaomi Mi A1 rezultat je prve prave poslovne suradnje između hardverskog (Xiaomi) i softverskog (Google) giganta.

Od samoga početka Xiaomi je svoje proizvode temeljio na sustavu MIUI, tijekom godina povezujući ih u skladnu cjelinu. U početku to, istina, nije izgledalo najbolje, no MIUI je danas iznimno kvalitetan sustav koji donosi niz vrlo korisnih nadogradnji povrh originalnog Androida na kojem je baziran. Neobično je stoga odbacivanje cijelog koncepta i ulazak u program Android One, Googleova pokušaja da po pristupačnoj cijeni ponudi kvalitetnu kombinaciju softvera i hardvera.

Xiaomi Mi A1, kako se zove prvi Xiaomijev uređaj iz te serije (uopće ne sumnjajte da će ih biti još), ujedno je i prva prava poslovna suradnja između hardverskog (Xiaomi) i softverskog (Google) giganta. Obje strane dobile su puno: Xiaomi je udovoljio glasnim kritičarima koji su željeli čisti Android na njegovoj platformi i tako je samo postao još kompetitivniji, dok je Google dobio slamku spasa za Android One. Ovaj se, naime, do pojave Mi A1 vukao od nemila do nedraga, donoseći telefone s daleko kilavijim specifikacijama no što je to Google zapravo htio.

Prvi dojmovi

Kutija, koju nam je ljubazno ustupila trgovina Geekbuying, jasno kaže da je unutra Android One. Ondje ovaj uređaj košta 259,99 dolara i stiže s njemačkog skladišta, što znači da se ne plaća nikakav dodatni namet na cijenu. U njoj je telefon čiji dizajn odmah daje do znanja kako dolazi iz Xiaomijevih pogona. Sve na njemu odiše poznatim rukopisom i zapravo je već viđeno: Mi A1 je u hardverskom smislu Xiaomi Mi 5X, istovjetan telefon koji za razliku od Mi A1 ima instalirano sučelje MIUI. Sva je prilika da će Xiaomi i u budućnosti davati identične uređaje korisnicima na izbor: identičan hardver s različitim OS-om.

Kvaliteta izrade je vrhunska, što je kod Xiaomija i inače slučaj; Xiaomi Mi A1 je čvrst, robustan i istovremeno vrlo elegantan telefon, napravljen da traje. Desno od ekrana su tipke za glasnoću i uključenje uređaja, lijevo je tek ladica za SIM i memorijsku karticu. Dno donosi mikrofon, zvučnik, 3,5-milimetarski audio izlaz te USB Type-C, na vrhu je pak sekundarni mikrofon i infracrveni senzor. Gabaritima se ne razlikuje od drugih 5,5-inčnih telefona ovog proizvođača, pa ćete – ukoliko ste ikad baratali s Xiaomijem – imati poznat osjećaj kad ga primite u ruku.

Ekran

Xiaomi Mi A1 ima 5,5-inčni LTPS IPS ekran, koji je po svojim rubovima zaobljen u 2,5D maniri. Po istom je tom ekranu položen Gorilla Glass 3 kao zaštita od fizičkih oštećenja. Ovo je promjena na bolje, jer Xiaomi do sada na svoje telefone srednje kategorije u pravilu nije stavljao ništa slično.

Prikaz je u Full HD formatu (1.920×1.080 p) i čini mi se kako je riječ o istom panelu koji se nalazi i na drugim Xiaomijevim telefonima – Redmi Note 4 ili Redmi Note 4X, da nabrojim neke. Kvaliteta je neupitna; boje i kontrast su izvrsni, a i na direktnoj sunčevoj svjetlosti nećete imati problema s prikazom. Što se tiče gustoće piksela po inču, ona iznosi 403. To je identičan skor kakav ima i Redmi Note 4X koji nam je već bio u rukama, pa eto još jednog dokaza da se radi o istom ekranu. Ispod njega su, spomenut ću, osvijetljene kapacitivne tipke.

Hardver

Mada je riječ o novoj liniji proizvoda, Xiaomi je u ovaj model odlučio ugraditi dobro nam poznati Snapdragon 625. Iako su na tržištu već zaživjeli nasljednici SD-a 625, sklonost redukciji troškova uvjetovala je ovu odluku. Snapdragon 625 već ste imali prilike upoznati kroz recenzije Redmi Note 4X i Mi Max 2 i vjerojatno znate da se radi o kvalitetnom čipsetu. Bez problema radi sa zahtjevnijim naslovima pri čemu je istovremeno vrlo štedljiv i slabo se zagrijava.

Xiaomi Mi A1

Memorija je nešto čime Mi A1 zaslužuje dodatne pohvale. 4 GB RAM-a izvrstan je dodatak spomenutom čipsetu i osigurava nesmetanu fluidnost. U suradnji s osam procesorskih jezgara te čistim Androidom, aplikacije doslovno lete. Prostora za pohranu – 64 GB – također ima više nego dovoljno za prosječnog korisnika, što se može dodatno nadograditi odgovarajućom karticom kapaciteta 128 GB.

Na leđima Xiaomi Mi A1 nalazi se i senzor otiska prsta, koji je također već viđen u drugim mobitelima ovog proizvođača. Odaziv mu je u skladu s očekivanjima i nije iznevjerio niti jednom kad sam krenuo otključavati telefon. Zvučnik koji se nalazi na dnu prilično je glasan i, opet sam dojma, prepisan s Xiaomijevih mobitela koje smo već imali na recenziji.

Kamere

Xiaomi je već dobrano ispekao zanat s dvostrukom kamerom, jer se nalazi na njegovu flagshipu Mi 6 odnosno srednjestrujaškom Mi Note 3. Dva 12-megapikselna senzora nalaze se i na leđima Mi A1 i sposobni su okinuti zaista odlične fotke. Pri dnevnom svjetlu besprijekorne su, s puno detalja i bogatim bojama. Bokeh efekt (zamagljenje slike oko predmeta snimanja) je također odličan, kvalitetniji nego u drugih telefona koje smo do sada imali prilike testirati. U mraku će kvaliteta pasti, ali to je slučaj s gotovo svim kamerama na pametnim telefonima, tako da niti Mi A1 nije iznimka.

Xiaomi Mi A1

Širokokutna primarna kamera ima otvor blende od f/2.2 te leću s pet elemenata. Sekundarna kamera ima isti broj megapiksela, ali je otvor blende f/2.6. Primijetit ćete dvostruki optički zoom, kojim ne dolazi do degradacije slike. Na raspolaganju je i desetorostruki digitalni zoom, koji će (ako ga baš tako rastegnete) fotku učiniti zrnatijom. Podržan je panoramski i portretni način snimanja, a naći ćete i još pokoji jer je Xiaomi u ovaj model dodao vlastitu aplikaciju za kameru. Googleov operativni sustav još uvijek, naime, ne podržava dualnu kameru.

Senzor prednje kamere ima razlučivost od 8 megapiksela i daje standardno dobre fotke, sasvim očekivane za navedenu vrijednost; više će nego poslužiti ljubiteljima selfie fotografije. Rezultat svih ovdje navedenih specifikacija su jako dobre fotografije, najbolje u ovom cjenovnom rangu.

Softver

Pridruživanje programu Android One uvjetovalo je odbacivanje sučelja MIUI i instalaciju gotovo čistog Androida 7.1.2 Nougat. Kažem “gotovo čistog”, jer ćete na Mi A1 ipak zateći pokoju Xiaomijevu aplikaciju. To je, spomenuo sam već, aplikacija za kameru, a uz nju se još mjesta našlo za Mi Remote i Mi Feedback.

Čisti Android donosi i vrlo ažurnu nadogradnju sustava; Google je, zapravo, obećao redovite nadogradnje u barem dvije sljedeće godine, što podrazumijeva Android 8 Oreo i onaj koji će slijediti nakon njega. Tu je i podrška za neke zgodne opcije kao što je split-screen (rad s dvije aplikacije istovremeno), a onima koji često i rado snimaju dobro će leći neograničen prostor za fotografije i video koje Google nudi kroz svoj Google Photos.

Benchmark

Čim sam Mi A1 izvadio iz kutije instalirao sam standardnu bateriju aplikacija za testiranje telefona. Uz njih sam odigrao i nekoliko igara kojima također redovno provjeravam sposobnosti mobitela u praksi (War Wings, War Robots, Asphalt Xtreme). Sve nabrojane radile su bez problema, a nije bilo niti pretjeranog zagrijavanja – sposoban hardver i kvalitetan ekran rezultiraju satima dobre zabave.

Baterija

Xiaomi ove godine bilježi rekordne prodajne rezultate, što može zahvaliti iznimno dobroj seriji telefona. Bilo da je riječ o liniji Mi ili Redmi, svaki ovogodišnji model pokazao se u odličnom svjetlu. Jedan od brojnih pluseva bila je izdašna baterija koja je znala pružiti dugotrajnu autonomiju.

Xiaomi Mi A1 je dobio kapacitet 3.080 mAh. U praksi se baterija pokazala vrlo dobrom i potrajala je cijeli dan, što može zahvaliti štedljivom čipsetu i vrlo uglađenom Androidu 7. Prva dva dana punjenje je slijedilo već predvečer, jer sam testirao SoT (6h 11 min) i peglao igre. Kad sam počeo koristiti telefon na uobičajeni način (cca. pola sata poziva dnevno, Whatsapp, Skype, surfanje, YouTube), autonomija se protegla do sutra ujutro. Stand-by način rada donosi gotovo punih pet dana bez utičnice, ali u takav pothvat rijetki će se upustiti.

Xiaomi Mi A1

Zaključak

Pred par mjeseci proglasio sam Redmi Note 4X najboljom kupnjom. Titulu telefona koji daje najviše za uložena sredstva nasljeđuje još jedan Xiaomi, ovog puta Mi A1. Izvrstan hardver, odlična dualna kamera te isto takav zaslon ukalupljeni su u kvalitetno kućište. Dodatan plus mu je cijena, jer telefoni koji mu direktno konkuriraju za titulu best-buy uređaja u pravilu koštaju za lijepu marginu više. Mi A1 minusa nema; ovaj je telefon napravljen po mjeri korisnika koji želi prvoklasno Android iskustvo po pristupačnoj cijeni i upravo će to i dobiti. Preporuka.

>> Pogledaj ponudu za ovaj uređaj na trgovini Geekbuying (EU Warehouse)

Specifikacije za Xiaomi Mi A1

Model: Xiaomi Mi A1
Sim kartica: Dual Nano SIM
OS: Android 7.1.2, uskoro Android 8 (Android One)
CPU: Snapdragon 625, Octa Core 2.0 GHz
GPU: Adreno 506
RAM: 4 GB
ROM: 64 GB
Proširiva memorija: Da, do 128 GB
Povezivost: GPS, A-GPS, GLONASS, Beidou, Bluetooth 4.2, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n)
-2G: GSM 900/1800/1900 MHz
-3G: WCDMA 850/900/1900/2100 MHz
-4G: FDD-LTE 800/850/900/1800/1900/2100/2300/2500/2600 MHz
Zaslon: 5,5“ IPS Full HD (1.920×1.080 p), Gorilla Glass 3
Kamera:
-Prednja: 8 MP
-Stražnja: 12+12 MP
Bljeskalica: Da, dvotonska
Baterija: 3.080 mAh, ugrađena
Sadržaj paketa: Mobitel, punjač, USB kabel, igla za SIM
Cijena: 259,99 dolara (EU Warehouse)

Možda će vas zanimati

Xiaomi

Nedavno ažuriranje koje je objavio Xiaomi za određene mobilne telefone izazvalo je neželjene posljedice, čineći neke uređaje neupotrebljivima. Xiaomi je priznao da postoji problem...

Recenzije

Srednja klasa pametnih telefona dobila je novog, ozbiljnog izazivača. HONOR 90 dodatak je ionako već jakoj ponudi uređaja iz njihovih tvornica. Riječ je o...

Recenzije

Best-buy kategorija pametnih telefona jako je elastičan pojam. Nekada su to bili uređaji s cijenom između 150 i 200 eura, ali danas stvari stoje...

Xiaomi

Poco C55 je jedan novi pametni telefon koji dolazi iz Xiaomi ekosustava, a njegov omjer cijene i kvalitete odmah u startu je postao privlačan...