Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Mobiteli

Xiaomi Mi Note 3 – neokrunjeni kralj [RECENZIJA]

Puno mobitela prođe kroz naše uredništvo i generalno mogu reći da su kineski telefoni zaista odlična kupnja. Već se za parsto kuna (uključujući i uvozne troškove) može naći zbilja dobar mobitel, neusporedivo kvalitetniji od onoga što se nudi u domaćim trgovinama. Iskreno, već sam pomalo razmažen s onime što mi dolazi na kućnu adresu, pa ponekad tražim dlaku u jajetu. Sasvim pristojnim telefonima znam prigovoriti, iako im se zapravo nema što reći kad se uzme u obzir koliko koštaju.

Baš zbog čestog druženja s kineskim uređajima, dugo na recenziji nisam imao telefon koji me istinski oduševio. I to se moralo promijeniti! Moj novi miljenik je Xiaomi Mi Note 3, koji dominira srednjom klasom. Od punokrvnog flagship uređaja dijeli ga tek sitan detalj zvan procesor i, naravno, osjetno manja cijena. Sve ostalo je u maniri najskupljih mobitela današnjice. Iako je već neko vrijeme u prodaji, igrom slučaja tek je sad stigao do nas i u toj me mjeri osvojio da sam ga uzeo kao svoj primarni komunikacijski uređaj.

Biti urednik na portalu koji se bavi mobitelima ima određenih prednosti, a jedna od njih je što možete imati gotovo svaki mobitel koji poželite. Eno, neki dan smo objavili recenziju OnePlus 5T, prave smartfon-zvijeri, ali neka ga. Meni je za oko baš jako zapeo Mi Note 3 i dao sam mu prednost, a u nastavku ćete saznati zašto.

Prvi dojmovi

Ako ste vidjeli unboxing video, znate kako je Mi Note 3 gospodski spakovan u kutiji. Xiaomi nema običaj dijeliti dodatnu opremu sa svojim uređajima, tako da me je iznenadila silikonska maska koja je našla mjesto unutar paketa. Kad sam skinuo zaštitnu foliju s mobitela vidio sam zašto je tu: Mi Note 3 ima stakleno kućište koje je osjetljivije negoli ono metalno, pa su očito smatrali kako kupci zaslužuju kvalitetno zaštititi svoj novi stroj. Osim nje tu je još adapter za slušalice, igla za otvaranje SIM ladice, USB kabel Tip-C, adapter s podrškom za brzo punjenje i upute.

Raspored je praktički isti kao i na svakom drugom mobitelu – desno su tipke za uključenje i glasnoću, lijevo je ladica za SIM karticu (stanu dvije nano-SIM, dodatna memorija nije podržana). Na dnu je ulaz za USB Tip-C, zvučnik i mikrofon. Na vrhu je sekundarni mikrofon i još jedan zvučnik, pa s Mi Note 3 dobijete pravi stereo ugođaj.

Kao što sam rekao, kućište je stakleno i u mom slučaju u plavoj boji (postoji još crna varijanta). Ono je jedan od razloga zašto sam vlasnik ovog mobitela: prekrasan je i presijava se, ma kamo ga okrenuo. Uz tanušno tijelo (0,76 mm) i odličan ekran, to je ono što je privlačilo pažnju ljudi kad god sam ga izvadio iz džepa. A ponekad sam ga vadio bez ikakve potrebe, samo da se pravim važan. 🙂

Mi Note 3 je, inače, imenom nasljednik pravoga flagshipa. Mi Note 2 bio je naoružan za svoje vrijeme najjačim procesorom i svom silom moćnog pratećeg hardvera, pa se očekivalo kako će i nasljednik ići istim koracima. Xiaomi je u ovom slučaju promijenio strategiju, jer u flagship kategoriji već ima dva iznimna uređaja, Mi 6 i Mi Mix 2. Repozicioniranje je stoga logična odluka, jer baš u vrhu srednje kategorije nema njihovih predstavnika. Mi Note 3 tako je nenadano uletio među konkurenciju i napravio dar-mar, donoseći puno bolju vrijednost za svaki uloženi dolar. Volio bih da u komentarima date neku alternativu za Mi Note 3, jer je ja ne vidim.

Ekran

Za Mi Note 3 se zna reći da je zapravo Mi 6 s većim ekranom. Njegova dijagonala iznosi 5,5 inča i u Full HD rezoluciji je. Već i skuplji modeli Redmi serije također imaju FHD panele koji su zbilja kvalitetni (Redmi Note 4X, recimo), ali tek kad se dokopate više klase uređaja i direktno usporedite takva dva ekrana, vidi se da postoji razlika. Prikaz je odličan, jednako kvalitetan iz svih kutova, s bogatim bojama i detaljima.

Treba reći da Xiaomi nije štedio niti na zaštiti, jer je preko panela položen Gorilla Glass 4. Nije rijedak slučaj da Xiaomi izostavi takvu zaštitu, osobito na jeftinijim uređajima (evo, ovaj ovdje je odličan, ali nema Gorille Glass na njemu). To ne čudi, jer se negdje zaista mora rezati trošak. Mi Note 3 u svemu je premium izrade, pa i u ovom detalju: zaštita, dakle, postoji i čuvat će vaš mobitel od ogrebotina.

Kvaliteta prikaza može se dodatno podešavati unutar opcija, kao i prilagođavati željama svog vlasnika. Xiaomi ima bogatu bazu tema, ikona i wallpapera, veći dio čega je besplatan i slobodan za preuzimanje. Na taj način možete svoj Mi Note 3 dodatno diverzificirati u gomili.

Nahvalio sam ga već zbog dizajna, eto mu sad i za ekran još jedna ocjena više. I neću na tome stati.

Hardver

Qualcomm je suludo uspješna firma u onome čime se bavi. Proizvodnja čipseta njihov je primarni biznis i dominantni su u globalnim okvirima. Prave uvjerljivo najbolje SoC-ove za široku potrošnju (namjerno to kažem, kako bih izbjegao usporedbu sa Samsungovom serijom Exynos ili Appleovim hardverom koji nisu za raju) i općenito preporučam mobitele temeljene na njihovom Snapdragonu.

Junak naše recenzije ima baš jedan Qualcommov čipset i to ekstremno dobar. Snapdragon 660 u svijetu čipseta pozicioniran je baš kao i Mi Note 3 u svijetu smartfona: na vrhu srednje klase, samo sitan korak od flagship kategorije. Tek benchmark rezultati otkrivaju da je slabiji od Snapdragona 835 – baš sam prošli tjedan testirao OnePlus 5T i u radu nisam primijetio nikakve razlike.

Jak procesor sam po sebi ne znači puno ako nema odgovarajuću podršku, a nju u ovom slučaju čini čak 6 GB brze radne memorije. Baš je uživanje raditi s ovim mobitelom: aplikacije lete, sve se brzo otvara i radi bez trzanja i zastajkivanja, a kad uz ugodan i nesmetan rad bacite oko na lijepo kućište i vrhunski prikaz s ekrana, što drugo reći nego “ovaj mobitel ostavljam sebi”.

Kod kupnje možete birati između dvije varijante skladišnog prostora: 64 GB ili 128 GB. Ovo je stavka kod koje treba malo usporiti korak: Mi Note 3, naime, nema opciju dodavanja memorijske kartice. Ono što dobijete s telefonom konačna je količina memorije. Meni osobno 64 GB više je nego dovoljno, a i vama preporučam da ne bacate novce uzalud, nego odvagnete koje su vaše stvarne potrebe. Pritom ne mislim samo na memoriju.

Čitač otiska prsta nalazi se ispod ekrana i maestralan je. Takvi senzori već odavno ne prave probleme (pozitivno o njima pišem u valjda svakoj recenziji), ali Xiaomi to zbilja radi vrhunski. Gdje god i kakog god da dodirnem senzor, on otključa mobitel.

Audio, video, povezivanje

Sklon sam mobitelima koji imaju stereo zvuk, jer baš preko mobitela slušam glazbu. Bilo da je riječ o Youtubeu ili vlastitoj kolekciji, sve uglavnom ide kroz telefon. Baš me zato obradovala informacija kako Mi Note 3 ima stereo zvuk, mada se to pokazalo kao pomalo nategnuta definicija. On zaista ima dva zvučnika, ali onaj primarni, na dnu mobitela, daleko je jači i kvalitetniji od sekundarnog na vrhu telefona. Output je jako dobar na tom glavnom i zbilja pegla kad ga odvrneš, ali drugi je tu nešto kao Sancho Panza, vjerni štitonoša u službi gospodara. Da ne duljim: kako rade poslušajte u recenziji.

Mi Note 3 podržava sve domaće mreže, pa pozivi, poruke i internet idu bez zastoja. Kvaliteta zvuka je pri razgovorima odlična.

Podržan je Bluetooth 5.0, što sam testirao povezujući ga s mojom hrpicom (pametnih) uređaja: bežičnim slušalicama, pametnim satom i Xiaomi Roidmi 3S, punjačem za automobile koji podržava Bluetooth tehnologiju. I njega pogledajte u video-dijelu recenzije, što bi mi puno značilo jer sam oprao auto samo zbog toga. 🙂

Softver

Mi Note 3 originalno dolazi s MIUI 8, Xiaomijevim sučeljem povrh Androida 7. U međuvremenu je izdan MIUI 9 kojeg su dobili gotovo svi Xiaomi mobiteli, neki stariji više od pet godina. Xiaomi po tom pitanju jednako brine kako za svoje flagshipe, tako i za low-end kategoriju. Valjda je jedini na svijetu koji ima tako pošten odnos prema kupcima.

Malo sam zabrazdio u druge teme: Mi Note 3 je također nadograđen i trenutno ima MIUI 9.1, koji bi uskoro trebao (opet) biti nadograđen na 9.2. U vizualnom smislu gotovo isti kao i osmica, deveta iteracija ovog softvera donosi uglađeniji i brži rad s aplikacijama, dakle poboljšanja su odrađena uglavnom ispod poklopca. MIUI je zapreka nekim kupcima koji baš zbog toga zaobilaze Xiaomi i traže čisti Android. Neopravdana odluka, jer je MIUI odlično prilagođen i daje brojne dodatne mogućnosti svom korisniku.

Postoje predinstalirane aplikacije na mobitelu koje su dio MIUI-ja, ali nisu naporne i dosadne, baš naprotiv. Mnoge su itekako korisne, a naći ćete ih u zasebnoj ladici na početnom ekranu. Pritom upozoravam da, ako kupite kinesku verziju ovog mobitela, slijedi vam gomila kineskih aplikacija koje su beskorisne u svakom smislu te riječi. Google isto tako forsira neke svoje aplikacije. Neke su dobrodošle, za druge se opet pitate koji kikiriki uopće rade na vašem telefonu. Google Inc. polako postaje kralj bloatwarea.

Kamere

Potpuno ista dvostruka kamera koja je na Mi 6 nalazi se i na Mi Note 3. Senzori s 12 megapiksela svaki daju odlične fotografije i mirne duše mogu reći kako ovaj mobitel radi najbolje fotografije u klasi.

Istaknuo bih kako je ovo mobitel pogodan za istinske foto-entuzijaste, jer iako ćete u automatskom modu rada generalno dobiti nešto slabije fotke od flagship kategorije, postoji lijek i za to. Kad otvorite aplikaciju za kameru, u načinima rada skrolajte sasvim desno do ručnog načina. Tu možete izvršiti prilagodbe zavisno od uvjeta snimanja, pa se pruža prilika izvući kvalitetan zapis i u sasvim nepovoljnim prilikama, čitaj po noći. S tim da tada autofokus ponekad ne uspije uhvatiti predmet snimanja, što zna ići na živce. U svakom slučaju, za puno manje novaca dobijete gotovo pa flagship fotografije, kud ćeš bolje.

Podržana je i optička stabilizacija (OIS) i jako je dobra. Dvostruko zumiranje također zaslužuje palac gore – njegovim korištenjem nema pada kvalitete jer se pritom ne koristi uobičajeni digitalni zum, nego senzor sekundarne kamere. Treba pohvaliti i bokeh efekt, koji prilično dobro zamuti pozadinu.

Senzori o kojima je konkretno riječ jesu Sony IMX386 (otvor blende f/1.8) odnosno Samsung S5K3M3 (otvor blende f/2.6). Na prednjoj strani se nalazi senzor od 16 megapiksela, što je blagoslov za ekipu iz kupatila. I ovdje je riječ o Samsungu, ali S5K3P3 s otvorom blende f/2.0, kojeg možete koristiti i za otključavanje mobitela prepoznavanjem vašeg lica. U nastavku pogledajte fotke koje sam napravio s njime. Napomenuo bih kako je u Slavoniji još uvijek vrijeme prilično kilavo, pa nikako dočekati sunčan dan za bolje fotke.

Baterija

Na puno ćete mjesta zateći mišljenje kako je MN3 samo malo veći Mi 6, što je istina. Baterijom je također nešto narastao, mada sitno. Njegovih 3.500 mAh sasvim će dostajati za cijeli dan korištenja i to ako ga ne štedite, mada je nakrcan vrhunskim hardverom i zaslonom. Ako ste iole umjereniji, iako to nećete biti prvih dana korištenja novog mobitela, dobit ćete i puna dva dana autonomije.

Punjač nema nikakve oznake za brzo punjenje, ali ide do 100% za sat i pol. Čitao sam da u početku to nije bio slučaj (trajalo je više od dva sata), što znači da je dodatnim nadogradnjama softvera dodana i ta mogućnost. Snapdragon 660 brzo punjenje svakako podržava (QuickCharge 3.0), pa me čudi kako to nije bilo omogućeno odmah u startu. Kako god: za pola sata je na otprilike pola kapaciteta, onda po običaju malo uspori i napuni se za spomenutih devedeset minuta.

Benchmark, dojmovi u radu

Provukao sam ga kroz benchmark testove, čiji brojevi kažu da za lijepu marginu nadmašuje sve ostalo iz srednjeg ranga, ili barem ono što smo mi do sad imali na rezenzijama. Direktna konkurencija u vidu Helio P23 i P25 nije mu ni do koljena, pa ih Snapdragon 660 uredno ostavlja u prašini iza sebe. Ujedno troši i manje struje od njih, što mu je još jedan veliki plus.

Priloženi brojevi sami po sebi su jako lijep rezultat, ali kako to izgleda kad mobitel uzmete u ruke? U radu nema nikakvih trzanja ili bilo kakvih sumnjivih zastajkivanja. Pokrenute aplikacije uopće ne gasim, a mobitel nije namjerno resetiran otkad ga koristim. Jednom mi je, doduše, krepala baterija kad sam zaboravio punjač na poslu. Igre klize i lete, i to u najboljem smislu te riječi. Prošli tjedan smo na recenziji imali OnePlus 5T i nisam primijetio nikakvu razliku u radu između njega i Mi Note 3. Ovo je zapravo ocjena koju ćete vjerojatno naći i drugdje po netu: Qualcomm je tako dobro napravio Snapdragon 660, da se razlika između njega i Snapdragona 835 vidi samo na benchmark testovima.

Zaključak

Ostavljam ga sebi u trajno vlasništvo.

Kupi ovaj uređaj

Specifikacije za Mi Note 3

Model: Xiaomi Mi Note 3
Sim kartica: Dual Nano SIM
OS: MIUI 9.1.4 (Android 7.1.1)
CPU: Snapdragon 660, Octa Core 2.2 GHz
GPU: Adreno 512
RAM: 6 GB
ROM: 64 GB
Proširiva memorija: Ne
Povezivost: GPS, A-GPS, GLONASS, Beidou, Bluetooth 5.0, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac)
-2G: GSM 850/900/1800/1900 MHz
-3G: WCDMA 850/900/1700/1900/2100 MHz
-4G: FDD-LTE 850/900/1800/1900/2000/2100/2300/2500/2600 MHz
Zaslon: 5,5“ IPS Full HD (1.920×1.080 p), Gorilla Glass 4
Kamera:
-Prednja: 16 MP
-Stražnja: 12+12 MP
Bljeskalica: Da, dvotonska
Baterija: 3.500 mAh, ugrađena
Sadržaj paketa: Mobitel, punjač, adapter za slušalice, silikonska maska, USB kabel, igla za SIM
Cijena: 395,99 dolara

Možda će vas zanimati

Xiaomi

Nedavno ažuriranje koje je objavio Xiaomi za određene mobilne telefone izazvalo je neželjene posljedice, čineći neke uređaje neupotrebljivima. Xiaomi je priznao da postoji problem...

Recenzije

Srednja klasa pametnih telefona dobila je novog, ozbiljnog izazivača. HONOR 90 dodatak je ionako već jakoj ponudi uređaja iz njihovih tvornica. Riječ je o...

Recenzije

Best-buy kategorija pametnih telefona jako je elastičan pojam. Nekada su to bili uređaji s cijenom između 150 i 200 eura, ali danas stvari stoje...

Xiaomi

Poco C55 je jedan novi pametni telefon koji dolazi iz Xiaomi ekosustava, a njegov omjer cijene i kvalitete odmah u startu je postao privlačan...