Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Mobiteli

Xiaomi Redmi Note 5A [RECENZIJA]

Među najpopularnijim uređajima srednjega ranga nalazi se serija Redmi, produkt kineskog proizvođača Xiaomi. Trgovina Gearbest dala nam je na raspolaganje Redmi Note 5A, početni model iz ove serije. Prije nekoliko dana objavljen je unboxing, nakon čega sam u mobitel umetnuo vlastitu SIM karticu i koristio ga kao primarni telefon. Evo kakav se pritom pokazao.

Prvi dojmovi

Čini se kako je Xiaomi odlučio poraditi na uočljivosti. Njegovi telefoni su do sada na našu adresu stizali u dosadnim bijelim kutijama, na kojima se pod određenim kutom lako moglo previdjeti ime mobitela. Redmi Note 5A stigao je u upečatljivoj crvenoj kutiji na kojoj jasno piše što je u njoj.

U uvodu bih napomenuo kako je na raspolaganju nekoliko varijanti ovog mobitela: 2+16 GB koja se zove Redmi Note 5A te 3+32 GB (baš je taj ovdje na mom stolu) koja je dobila još sufiks Prime. Povedite o tome računa prilikom traženja mobitela po internetskim trgovinama.

Mobitel se – osim veličinom – ne razlikuje previše od modela Redmi 4A kojeg smo također recenzirali. Tome, dakako, pridonosi ista boja (zlatna) i isti materijal izrade kod oba modela (plastika). Dizajn je, rekao bih, klasični xiaomijevski: lijevo je ladica za SIM karticu, desno tipke za uključivanje/isključivanje i glasnoću, na vrhu je 3,5-milimetarski utor za slušalice, IC port i mikrofon. Na dnu je opet mikrofon, ulaz za USB te zvučnik. Klasična se postava nalazi i straga gdje su kamera, bljeskalica te senzor otiska prsta. Sprijeda a iznad ekrana je selfie-kamera. Tu je također i skup senzora te svjetlo obavijesti, dobrodošla sitnica ukoliko se propusti poziv ili poruka. Na dnu su (neosvijetljene) kapacitivne tipke, koje Xiaomi uporno izostavlja s ekrana – neki će cijeniti dodatan prostor za prikaz sadržaja.

Plastičnom materijalu unatoč telefon je odlično građen, lijepo leži u ruci i vrlo je lagan – sa 153 grama težine uopće se ne osjeti u džepu. Zapravo, prilikom korištenja uopće nisam primijetio neku razliku između ovog i drugih telefona koje koristim (a metalne su građe), tako da o Xiaomijevom proizvodnom procesu mogu reći samo najbolje.

Ekran

Tradicija nalaže postavljanje kvalitetnog ekrana na svaki mobitel koji dolazi s imenom Xiaomi, pa je takav slučaj i ovdje. Proteže se dijagonalom od 5,5 inča i donosi HD rezoluciju (1.280×720). Prikaz je jako dobar, mada nije Full HD. Sasvim dobro služi i na otvorenome, mada ćete pri izravnom udaru sunčeva svjetla na ekran isti morati malo sakriti rukom, kako bi sadržaj bio vidljiviji.

Nikakve zaštite ekrana nema; Xiaomi tako što ne stavlja u svoje jeftinije modele, režući troškove ondje gdje može. Ovome se može doskočiti kupnjom kaljenog stakla ili barem zaštitne folije. Ekran je, inače, zakrivljen po rubovima u onoj poznatoj 2,5D maniri.

Hardver

Niži srednji rang bila bi najbolja kategorizacija mogućnosti ovog mobitela. U njemu se nalazi Qualcomm Snapdragon 435, čija se procesorska jedinica temelji na osam jezgara Cortex-A53. Radi uštede energije, četiri rade na taktu od 1,4 GHz, dok su preostale četiri nešto štedljivije i obrađuju jednostavnije zadatke; maksimalni takt im je 1,1 GHz.

Baratanje pokrenutim aplikacijama zadaća je radne memorije, koje u slučaju Redmi Note 5A ima 3 GB. U praksi radi bez problema i nisam primijetio zastajkivanja ili trzanja niti s kakvih dvadesetak pokrenutih pozadinskih procesa. Što se pak tiče spremanja podataka, na raspolaganju je 32 GB memorijskog prostora. Danas je to donja granica iskoristivosti, jer kad se oduzme dio na koji zasjedne operativni sustav, preostane otprilike 24 GB. Obzirom na veličinu današnjih aplikacija, fotografija i video sadržaja, sva je prilika kako će u dogledno vrijeme iskrsnuti potreba za nadogradnjom. Nju se može izvesti adekvatnim memorijskim modulima kapaciteta do 128 GB.

Spomenuo sam kako se sa stražnje strane nalazi senzor otiska prsta. Pokazao se vrlo pouzdanim, mada ne nepogrešivim. Senzore nalazim praktičnim dodatkom i redovno ih koristim za otključavanje telefona. Ovaj se pokazao u dobrom svjetlu, iako je, kažem, u nekoliko navrata zakazao odraditi posao koji mu je povjeren. U svakom od tih slučajeva bila je riječ o nedovoljno kvalitetnom dodiru (pod kutom ili nedovoljno čvrstom pritisku), tako da se kritika na njega odnosi samo uvjetno.

Zvučnik smješten na dnu Redmi Note 5A daje vrlo pristojan, glasan zvuk. Uvijek me fasciniralo kako nešto tako sitno može biti tako glasno. Reprodukcija zvuka (prvenstveno glazbe) na njemu ostavlja dojam skupljeg telefona, jer mi se čini kako niti Redmi Note 4X ili Mi Max 2 nisu na tom polju jači od Redmi Note 5A.

Kamere

Stražnja i prednja kamera ovog mobitela zamijenile su mjesta; obično onu na leđima zovemo primarnom budući da je sposobnija od selfie kamere, koja se često uzimala kao modni dodatak. Novi trendovi već neko vrijeme diktiraju drugačiji smjer, jer mladi – kao glavni potrošači ove tehnologije – vole selfie fotke.

Xiaomi je ranije najavio širu suradnju s tvrtkom Omnivison, proizvođačem kamera za smartfone. Rezultat ovog dogovora vidimo na ovom mobitelu, jer se straga nalazi senzor s 13 megapiksela i otvorom blende f/2.2. Fotografije koje su njome snimljene znaju biti prilično dobre, što se prije svega odnosi na uvjete gdje ima dovoljno svjetlosti. Kad padne noć kreće borba za zrnatošću i traženjem optimalne pozicije za fotografiju, dok kvaliteta, jasno, pada.

Sprijeda je kamera razlučivosti 16 megapiksela i otvorom blende f/2.0. Širi otvor blende podrazumijeva i ulazak više svjetlosti, što u prijevodu znači kvalitetnija fotografija. I ovdje je u igri Omnivision s još kvalitetnijim senzorom, čime se jasno daje do znanja kojoj je populaciji telefon namijenjen. Ukoliko ste među takvima, eto prilike da za odličan selfie-mobitel.

Softver

Važno je istaknuti sljedeće: kad se stisne dugme za uključivanje uređaja i pričeka s podizanjem sustava (Android 7.1.2 preko kojeg je položen MIUI 8.5) dočekat će vas kineski ROM. Redmi Note 5A telefon je namijenjen kineskom tržištu i softver se prodaje prilagođen ciljanom segmentu. Postoji nekoliko aplikacija koje su na kineskom i za nas su neupotrebljive. Dobra vijest je kako se ovaj (iz naše perspektive) bloatware može lagano ukloniti, a uz par minuta čačkanja po telefonu sve se bezbolno da prebaciti na engleski jezik. Ovo će više nego poslužiti dok se ne pojavi globalna inačica ROM-a, a do tada ćete morati u vlastitoj režiji instalirati Google Play. Srećom pa to nije zahtjevna zadaća, dapače.

Zanimljivo, službeno se navodi kako je verzija sučelja na ovome telefonu MIUI 9, no to se tek treba dogoditi u bližoj budućnosti. MIUI 9 je u trenutku pisanja ovih redova još u beta fazi, a kao takav je dostupan za preuzimanje ukoliko ste željni probati novi, unaprijeđeni Xiaomijev softver.

Benchmark

Niža srednja kategorija mjesto je gdje Redmi Note 5A pripada, a benchmark testovi to potvrđuju. Rezultati dobiveni odmah po raspakiravanju telefona ovdje su priloženi i odraz su mogućnosti procesora, memorije i pratećeg grafičkog podsustava. Igre kojima je mobitel bio podvrgnut (War Wings, War Robots, Asphalt Xtreme) povremeno su zatrzavale, no to je sasvim očekivano od ovakve konfiguracije i tako zahtjevnih aplikacija. Ukoliko se koriste hardverski umjerenije igre (Swamp Attack, primjerice), nikakvih problema nećete imati.

Baterija

Apstinencija od utičnice ovisi koliko o kapacitetu baterije, toliko i o optimiziranosti potrošnje. Xiaomi se na tom polju tradicionalno trudi maksimalno udovoljiti svojim kupcima, pa će tako baterija kapaciteta 3.080 mAh bez problema potrajati cijeli dan. Ukoliko ste štedljiviji korisnik, uredno ćete zagaziti i u dio sljedećeg. Telefon, inače, podržava Qualcommovu tehnologiju Quick Charge 2.0, ali adapter koji ćete zateći u kutiji te mogućnosti nema. Na vama je da kupite drugi, inače ćete bateriju puniti oko dva sata.

Zaključak

Ukoliko ste čitali recenziju o Redmi 4A, možete zaključiti kako ovaj uređaj ne predstavlja prevelik odmak od njega. Zapravo, u međuvremenu je predstavljen Redmi 5A, čime se još više sužavaju razlike između pojedinih Xiaomijevih uređaja. Xiaomi je jako zagrizao na zauzimanje većeg udjela u Kini odnosno Indiji, na koje gleda kao na svoje primarno i sekundarno tržište. Jeftini, a sposobni i iznad svega pouzdani pametni telefoni alat su za ostvarenje tog cilja i Redmi Note 5A izvrstan je primjer te filozofije. Blagi napredak u odnosu na prošlu godinu može i ne mora biti razlog kupnje ovog mobitela, no u svakom slučaju valja znati kako se radi o ozbiljnom mobitelu za male novce.

>> Pogledaj ponudu za ovaj uređaj

Specifikacije za Redmi Note 5A

Model: Xiaomi Redmi Note 5A
Sim kartica: Dual SIM dual standby. Dual Nano SIM
OS: MIUI 8.5 (Android 7.1.2 Nougat)
CPU: Snapdragon 435, Quad-Core
GPU: Adreno 505
RAM: 3 GB
ROM: 32 GB
Proširiva memorija: Da, do 128 GB
Povezivost: GPS, GLONASS, Beidou, Bluetooth 4.2, Wi-Fi (802.11 b/g/n)
-2G: GSM 850/900/1800/1900/2000 MHz
-3G: WCDMA 850/900/1900/2100 MHz
-4G: FDD-LTE 850/900/1800/2100/2300/2500/2600 MHz
Zaslon: 5,5“ IPS HD (1.280×720 p)
Kamera:
-Prednja: 16 MP
-Stražnja: 13 MP
Bljeskalica: Da
Baterija: 3.080 mAh, ugrađena
Sadržaj paketa: Mobitel, punjač, USB kabel, igla za SIM
Cijena: 129,99 dolara

Možda će vas zanimati

Xiaomi

Nedavno ažuriranje koje je objavio Xiaomi za određene mobilne telefone izazvalo je neželjene posljedice, čineći neke uređaje neupotrebljivima. Xiaomi je priznao da postoji problem...

Recenzije

Srednja klasa pametnih telefona dobila je novog, ozbiljnog izazivača. HONOR 90 dodatak je ionako već jakoj ponudi uređaja iz njihovih tvornica. Riječ je o...

Recenzije

Best-buy kategorija pametnih telefona jako je elastičan pojam. Nekada su to bili uređaji s cijenom između 150 i 200 eura, ali danas stvari stoje...

Xiaomi

Poco C55 je jedan novi pametni telefon koji dolazi iz Xiaomi ekosustava, a njegov omjer cijene i kvalitete odmah u startu je postao privlačan...