Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Mobiteli

Energetska neman: Ulefone Power 2 [RECENZIJA]

Ulefone Power 2

Izvrsna, dugotrajna baterija njegov je forte, uz što je pridodan dobar čipset, lijepa količina memorije i kvalitetan ekran krase Ulefone Power 2.

Evolucija mobilne telefonije donosi ozbiljne pomake naprijed na svim frontovima: aplikacije postaju sve zahtjevnije, ekrani sve veći, a procesori sve snažniji. Ilustracije radi, originalni Samsungov Galaxy S iz 2010. godine imao je ekran od 4 inča, 512 MB RAM-a te bateriju od tek 1.500 mAh. Malo? Tada je to bio ultimativni flagship. S takvom biste baterijom u današnje vrijeme izgurali možda do podneva.

Tehnologija je uznapredovala od tada, ali sposobnost pametnog telefona da izdrži maratonsko korištenje nije se pretjerano mijenjala: jedan dan upotrebe gotovo je pravilo među svim modelima, da bi se tijekom noći ili najkasnije ujutro družili s utičnicom. Neki su proizvođači pokušali doskočiti problemu s telefonima veće zapremine baterije, a meni je u rukama baš jedan takav: Ulefone Power 2.

Ulefone Power 2

Ulefone je dobro znana kompanija, mada u Kini nije među najvećima. Modelom Power 2 pokušava popuniti rijetko naseljenu nišu s uređajima s velikim kapacitetom baterije; relativno mala konkurencija pruža veću priliku za zaradom. Na ovoj sam stranici već recenzirao dva smartfona čija autonomija traje danima, Xiaomi Redmi Note 4X te Xiaomi Mi Max 2. Oba su me u tom pogledu oduševila, a spomenuo bih kako i Oukitel ima par modela rađenih po istoj filozofiji. Kako se među njima snašao Ulefone Power 2 vidjet ćete u nastavku priče.

Prvi dojmovi

Oku ugodna, čvrsta crno-crvena kutija na sebi ima jasno istaknuto ime proizvoda koji se u njoj nalazi. Povlačenjem vrpce izvlači se sadržaj koji nije nezaboravan – adapter, USB kabel, OTG kabel, držač za mobitel, igla za SIM – no domaći zastupnik, tvrtka Solaterm iz Velike Gorice (Ulefone.hr), dodao je još kaljeno staklo i zaštitnu masku, što prateću opremu čini vrlo atraktivnom. Ovaj mi je telefon stigao baš iz Velike Gorice; kupnja u domaćeg zastupnika isprva donosi veću cijenu (1.799 kuna), no to se kompenzira dvogodišnjim jamstvom i osiguranim servisom na njihovoj adresi.

Telefon dizajnom ne impresionira. Baterija od čak 6.050 mAh traži adekvatan prostor, što je Ulefone napravio nauštrb struka. Zbog zapremine i materijala izrade (metal) zamjetna je i težina, ali na to sam se privikao već nakon dan ili dva korištenja. Dizajnerske nedostatke nadoknađuje odlično ležanje u ruci, osobito tijekom igranja.

Ekran

Ulefone Power 2 ima dijagonalu ekrana od 5,5 inča i to u Full HD rezoluciji. Preko njega je zaštitni premaz Gorilla Glass 3, valjda najčešće korištena inačica Corningova proizvoda, barem što se kineskih mobitela tiče. Na svim mobitelima koristim i preporučam automatsku razinu osvjetljenja, gdje uređaj sam podešava osvjetljenje ekrana temeljem podataka koje prikupi senzor svjetlosti s prednje strane uređaja.

U radu je vrlo responzivan i jasno detektira i reagira na svaki dodir prsta. Prikaz na njemu je jasan, a slika oštra, iz kojeg god kuta gledali. Blago je zaobljen na rubovima, što će reći kako je rađen kao 2,5 D. U nekoliko proteklih dana, koliko sam koristio telefon, istaknuo se kao jedna od boljih komponenti cijele konfiguracije, bilo da je riječ o gledanju videa na Youtubeu, igranju ili običnom surfanju internetom. S telefonom ćete dobiti i kaljeno staklo koje možete staviti povrh već postojeće zaštite, kako bi ekran bio još otporniji na Scile i Haribde kroz koje će zacijelo prolaziti.

Hardver

Mediatekov čipset MT6750T među popularnijim je rješenjima kod telefona u cjenovnom rangu 130-180 dolara. Iako je prošlogodišnji model i ne može se više mjeriti s aktualnijim čipsetima, njegovih osam jezgara isporučuju sasvim pristojne performanse za svakodnevnu upotrebu. Prilikom igranja i to baš kad ga se pritisne sa zahtjevnim naslovima (War Wings, War Robots, Asphalt Xtreme), telefon se zagrije i to se osjeti pod prstima. Kad smo već kod igranja, za nju je zadužena dvojezgrena grafika Mali-T860. Kod War Wings (najčešće sam igrao ovu igru i to dok ne krepa baterija) se u dva navrata pojavilo blago zatrzavanje, dok su War Robots i Asphalt Xtreme odradili svoje bez ikakvih primjetnih problema.

Ulefone Power 2

Senzor otiska prsta smješten je ispod ekrana; navikao sam na senzore koji se nalaze na leđima telefona i trebalo mi je nešto vremena da se priviknem na drugačiji raspored. Navike na stranu – senzor je vrlo responzivan i brzo otključava telefon. Kapacitivnih tipaka oko njega nema, nego su smještene na ekranu.

Osim vrlo dobre izvedbe prilikom igranja, Ulefone Power 2 ima i drugi hardverski adut: memoriju. Radna je na raspolaganju u količini od 4 GB, pa će multitasking ići bez poteškoća. Aktivne prozore praktički nisam niti zatvarao, jer mi pokrenute aplikacije nisu radile problema. Što se tiče spremanja podataka, i nje ima poprilično. 64 GB teško će iskoristiti čak i fanatici u fotografiranju ili downloadu, no i tu postoji rješenje u vidu ugradnje dodatne memorijske kartice.

Baterija

Ulefone ne pravi flagshipe, nego svakim svojim telefonom cilja na drugačiju tržišnu nišu. Ulefone Power 2 ima zadatak pružiti dugotrajnu autonomiju, stoga je u njega ugrađena masivna baterija od 6.050 mAh. Uređaji s ovakvim ekstremima su rijetki, stoga je zanimljivo imati ih uopće u rukama. Prednosti su očite i jasno mjerljive u produženoj autonomiji, no ima i nedostataka. To mislim na bucmasto kućište, jer kako drugačije staviti ovoliku zapreminu u vrlo skučeni prostor kakvog predstavlja unutrašnjost pametnog telefona.

Ulefone Power 2

Brzo punjenje se podrazumijeva. Mediatekova tehnologija PumpExpress 2.0 od nule do vrha će napuniti bateriju za nešto manje od dva sata (112 minuta). Dnevnu dozu korištenja postići ćete za samo pola sata na punjaču (cca. 35% napunjenosti). Izdržljivost baterije je neupitna; u mom je slučaju izdržala interval od tri dana i osam sati i da nisam igrao igre i gledao video (umjereno doduše) vjerojatno bi doživjela i zoru četvrtoga dana.

Kamere

Cijeli je telefon temeljen na jednostavnosti upotrebe, a ista je stvar i s kamerom. Softver je bazičan, zatekao sam tek HDR i panoramsko snimanje, dok su ostale postavke u skladu s onime što ćete naći u svakom telefonu kojeg pokreće Mediatekov čipset. Stražnja kamera ima senzor od 13 megapiksela (interpolacijom se podiže na 16) i u dobro osvijetljenim uvjetima (na otvorenom, primjerice) dat će vrlo dobre fotografije – zapravo, ugodno sam iznenađen pojedinim fotkama. U mraku ili skromno osvijetljenom prostoru kvaliteta snimljenoga pada, pa je rezultat zrnat ili mutan.

Prednja kamera donosi senzor od 8 megapiksela, što se opet interpolacijom gura do 13 MP. Što se rezultata tiče, vrijedi isto što i za stražnju kameru. U principu mogu reći kako se radi o kvaliteti uobičajenoj za cijenu koju ćete platiti za ovaj telefon. Ništa svemirski, ali ondje gdje može i treba, odradit će posao. Niti uz najbolju volju nisam uspio saznati o kojim se konkretno senzorima radi.

Benchmark

Već sam se osvrnuo na ponašanje hardvera tijekom igranja, dok rezultat generičkih testova možete vidjeti u prilogu. Rezultat je sličan onome što su postigli drugi telefoni s istom ovakvom konfiguracijom (na recenziji smo imali Doogee Y6 Piano Black) i Power 2 se ne razlikuje uvelike od takvih.

Zaključak

Ide vam na živce traženje punjača svake večeri? Ili još gore, žicanje punjača pod velikim odmorom ili između predavanja od ekipe s faksa? Ulefone Power 2 nameće se kao rješenje problema. Izvrsna, dugotrajna baterija njegov je forte, uz što je pridodan dobar čipset, lijepa količina memorije i kvalitetan ekran. Pod manjkavosti bih računao njegov struk, no on je, rekoh već, uvjetovan njegovom baterijom.

Testni primjerak stigao je s Ulefone.hr, gdje ćete naći još modela ovog proizvođača. Osobno podržavam kupnju iz domaće trgovine. Jest skuplja, no za parsto kuna više dobit ćete odgovarajuću protuvrijednost: dvogodišnje jamstvo i osiguran servis.

Specifikacije za Ulefone Power 2

Model: Ulefone Power 2
Sim kartica: Dual SIM kartica (2x nano SIM)
OS: Android 7.0
CPU: MT6750, Octa Core
GPU: Mali-T860
RAM: 4 GB
ROM: 64 GB
Proširiva memorija: Da, do 256 GB
Povezivost: GPS, GLONASS, Wi-Fi (802.11 b/g/n), Bluetooth 4.0
-2G: GSM 850/900/1800/1900 MHz
-3G: WCDMA 900/2100 MHz
-4G: FDD-LTE 800/900/1800/2100/2600 MHz
Senzor otiska prsta: Da
Zaslon: 5.5“ Full HD (1.920×1.080 p), Gorilla Glass 3
Kamera:
 -Prednja: 8 MP (interpolacijom do 13 MP)
 -Stražnja: 13 MP (interpolacijom do 16 MP)
Bljeskalica: Da
Bljeskalica prednje kamere: Da
Baterija: 6.050 mAh, fiksna, podrška za brzo punjenje
Sadržaj paketa: Mobitel, adapter, USB kabel, silikonska maska, igla za SIM, kaljeno staklo, zaštitna maska, držač mobitela
Cijena: 1.799 kuna

Možda će vas zanimati

Recenzije

Srednja klasa pametnih telefona dobila je novog, ozbiljnog izazivača. HONOR 90 dodatak je ionako već jakoj ponudi uređaja iz njihovih tvornica. Riječ je o...

Recenzije

Best-buy kategorija pametnih telefona jako je elastičan pojam. Nekada su to bili uređaji s cijenom između 150 i 200 eura, ali danas stvari stoje...

Recenzije

Bežične slušalice postaju sve bolje. Nekad se za dobar gadget morala opljačkati banka, danas ga kupiš za par stotina kuna. Baš zato pišem recenziju...

Recenzije

Prije par mjeseci na recenziji sam imao King Kong 5 Pro, robusni telefon kompanije Cubot. Oklopljen kao tenk, odolijevat će svim izazovima koje imate...