Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Mobiteli

Zopo P5000 [RECENZIJA]

S nama je netko koga dugo nismo vidjeli: kompanija Zopo. Njihovi mobiteli su pred par godina bili gotovo pa uobičajeni kod nas, gdje su brzo stekli ugled pouzdanih pametnih telefona. U međuvremenu su se fokusirali na domaće, kinesko tržište kao i na Indiju, ali sada se evo opet vraćaju kod nas.

Prvi dojmovi

Već na vrhu kutije (pogledajte unboxing) čekao je P5000. Pretresao sam ga od glave do pete i nisam našao ništa što bi ukazivalo na problematičan proizvodni proces: nije bilo škripanja, pucketanja niti bilo kakvih drugih sumnjivih zvukova.

Lijevo od ekrana je ladica za SIM i memorijsku karticu, desno su fizičke tipke. Na vrhu nema ničega jer se ondje obično nalazi ulaz za slušalice kojeg P5000 nema, dok su na dnu prilično glasan zvučnik, mikrofon i USB tip C.

Ostatak kutije donosi kratko uputstvo i jamstvo, zaštitu ekrana, adapter, konverter kojim istovremeno možete puniti bateriju i slušati glazbu, igla za otvaranje SIM ladice te uvijek dobrodošla silikonska zaštitna maska.

Ekran

Ekran mu je dijagonale 5,99 inča pri 1.440×720 točaka, s omjerom stranica 18:9. Kontrast i prikaz boja jako su dobri, iako nije u Full HD rezoluciji. Zapravo, vrlo je upotrebljiv i pri direktnoj sunčevoj svjetlosti. Sa strane su mu rubovi srezani na minimum čime se prate aktualni trendovi, a P5000 dobija dozu elegancije. Vrh i dno također su prigodno stanjeni, s tim da se na vrhu našlo mjesta za zvučnik i selfie kameru.

Predefinirani način prikaza može se promijeniti u postavkama gdje nema opcije za Mediatekov Miravision, nego je Zopo dodao vlastiti LiveDisplay. Osim s prikazom možete mijenjati i boju svjetla obavijesti i prilagoditi ga svojim preferencijama.

Hardver

Pokretačka snaga P5000 nešto je s čim smo se već susreli u ranijim recenzijama. Mediatek MT6750T donosi procesor s osam jezgara čije četiri ARM-A53 jezgre rade na 1,5 GHz, dok preostale četiri rade na 1 GHz. U takvoj konstelaciji zahtjevnije aplikacije idu jačem četvercu, dok se jednostavni sitniš žvače u slabijoj polovici kako bi se uštedjela baterija. Kad koristite, recimo, Facebook ili neku od aplikacija za dopisivanje, njima se bavi neka od slabijih jezgri.

Radna memorija nešto je što će poslužiti u godinama koje dolaze: 4 GB RAM-a osiguravaju da cijela konfiguracija radi bez zastoja i onih ružnih zatrzavanja kakvi se doživljavaju na platformama s malo radne memorije.

Svi podaci spremaju se na 64 GB skladišnog prostora, gdje se već nalazi Android 7. Još nema informacija hoće li ovaj telefon doživjeti nadogradnju na osmu verziju Androida. Iskreno, mislim da bi bila šteta da Zopo ovako lijep telefon ostavi samo na sedmici.

Senzor otiska prsta vrlo je responzivan i podešen tako da je potreban nešto duži dodir za otključavanje. To možete promijeniti u postavkama, mada ova zadrška uopće nije loša ideja; ne jednom sam slučajno otključao telefon u džepu tražeći nešto sasvim peto.

Kamere

Najbolji dio ovog telefona nalazi se na njegovim leđima. Dvostruka kamera ima primarni senzor od 13 megapiksela i to Sony IMX258, koji je najbolji 13-megapikselni senzor na tržištu. Fotografije koje snima odlične su i s bogatim detaljima. Sekundarni senzor ima 5 megapiksela i više će nego poslužiti za dobar bokeh efekt.

U tamnijim prostorima kvaliteta opada što je očekivano, pa za bliske predmete pomaže bljeskalica. I tu ćete izvući dobru fotografiju ako imate mirnu ruku i potrudite se pronaći dobar kut snimanja. Prednja kamera ima Samsungov senzor sa 16 megapiksela popraćen blagom bljeskalicom i setom softverskih alata za uljepšavanje, pa ćete i s te strane imati jako dobre fotografije.

Softver je nače izmijenjen u odnosu na standardni Mediatekov kakav se uobičajeno susreće na mobitelima. Pri dnu su opcije za fotografiranje i video, a dodirom na strelicu s lijeve strane ekrana otvaraju se opcije za filtere.

Baterija

Ime telefona krije informacije o bateriji. P5000 ima zapreminu od 5.000 mAh čija je potrošnja odlično optimizirana. Nezahtjevnom korisniku ili onom koji više cijeni fotografiranje nego igranje, potrajat će puna dva dana. Ističem kako ima i podršku za brzo punjenje.

Benchmark

Ako ste čitali naše prethodne recenzije, već ste mogli zapamtiti koje sve aplikacije koristimo za testiranje telefona. Budući da smo već imali mobitele sa sličnom konfiguracijom na recenziji, rezultat kojeg je P5000 polučio u skladu je s očekivanjima.

Zaključak

Zopo P5000 lijepo je dizajniran i sposoban pametni telefon. Prije svega bih istaknuo njegove kamere, koje su me ugodno iznenadile kvalitetom snimljenih fotografija. Iako dijagonala ekrana od 6 inča sugerira da ga je teško koristiti, to nije slučaj. Njime se može sasvim ugodno služiti i jednom rukom. Autonomija je također na vrlo visokoj razini, a sposoban je zavrtjeti i igre.

Možete ga potražiti na službenoj stranici, a mi očekujemo kako će uskoro biti dostupan na uobičajenim internetskim trgovinama.

Mobitel možete nabaviti na službenoj stranici Zopo shopa po cijeni od 269,99 dolara (u trenutku pisanja ovog članka), a ovaj primjerak s recenzije oglašen je i na Njuškalu.

Specifikacije za Zopo P5000

Model: Zopo P5000
Sim kartica: Dual Nano SIM kartica
OS: Android 7.0
CPU: MT6750T Octa-core
GPU: Mali T860
RAM: 4 GB
ROM: 64 GB
Proširiva memorija: Da, do 32 GB
Povezivost: GPS, Wi-Fi (802.11 b/g/n), Bluetooth 4.0
-2G: GSM B2/B3/B5/B8 MHz
-3G: WCDMA B1/B2/B5/B8 MHz
-4G: FDD-LTE B1/B3/B7/B8/B20 MHz
Zaslon: 5.99“ (1.440×720 p) 2,5D, IPS
Kamera:
 -Prednja: 16 MP (Samsung 3P3)
 -Stražnja: dvostruka, 13 MP (Sony IMX258) + 5 MP
Baterija: 5.000 mAh
Sadržaj paketa: Mobitel, zaštita ekrana, slušalice, silikonska zaštitna maska, USB kabel, adapter, igla za otvaranje SIM ladice, uputstvo, jamstvo
Cijena: 269,99 dolara

Možda će vas zanimati

Recenzije

Srednja klasa pametnih telefona dobila je novog, ozbiljnog izazivača. HONOR 90 dodatak je ionako već jakoj ponudi uređaja iz njihovih tvornica. Riječ je o...

Recenzije

Best-buy kategorija pametnih telefona jako je elastičan pojam. Nekada su to bili uređaji s cijenom između 150 i 200 eura, ali danas stvari stoje...

Recenzije

Bežične slušalice postaju sve bolje. Nekad se za dobar gadget morala opljačkati banka, danas ga kupiš za par stotina kuna. Baš zato pišem recenziju...

Recenzije

Prije par mjeseci na recenziji sam imao King Kong 5 Pro, robusni telefon kompanije Cubot. Oklopljen kao tenk, odolijevat će svim izazovima koje imate...