SF Centar

Konjokradice iz svemira – još od 1999.

Svemirski lovci: Colonial Viper Mark II

Borbena letjelica Viper tip II bio je primarni lovac Kolonijalne flote za vrijeme Prvog cylonskog rata, otprilike pedeset godina prije drugog napada.

Originalni Viper stupio je u službu netom prije prvog rata protiv Cylonaca, no ratna zbivanja uvjetovala su opsežnu nadogradnju, koja je rezultirala tipom II. Riječ je o jednosjedu kojem primarno naoružanje čine dva topa u korijenu krila te lanser projektila Lightning Javelin, koji se nalazi s donje strane trupa.

Kad parametri misije zahtijevaju nosi i teže projektile, pa čak i nuklearne bojeve glave. Sposoban je za borbu u svemiru kao i za borbu u atmosferi planeta, a također se odlikuje mogućnošću odvajanja pilotske kabine u slučaju teškog oštećenja odnosno uništenja letjelice.

Viper_MarkII

Colonial Viper Mk II

Postoji i izviđačka inačica Vipera II, kojoj je zbog prirode takvih misija uklonjeno naoružanje. Takve su letjelice zauzvrat znatno okretnije i gotovo dvostruko brže od standardnog lovca.

Za vrijeme prvog cylonskog napada, Viper II se pokazao iznimno kvalitetnim obrambenim oružjem; bio je jedan od ključnih čimbenika koji su spriječili pobjedu Cylona. Tip II je ostao u floti i nakon rata, no vremenom su ga počeli zamjenjivati moderniji modeli.

Viperi u hangaru

Viperi u hangaru

U vrijeme drugog cylonskog udara na Dvanaest kolonija, u upotrebi je bio Viper Mark VII. Daleko moderniji od umirovljenog prethodnika – agilniji, brži, umrežen s cjelokupnim obrambenim sustavom – bio mu je superioran u svakom pogledu. No upravo se umreženost takvih lovaca pokazala Ahilovom tetivom Kolonijalne flote. Cylonci su se, naime, tijekom napada infiltrirali u obrambenu računalnu mrežu i onesposobili lovce, dospijevši u orbite kolonijalnih planeta bez ikakva otpora. Uslijedio je pokolj epskih razmjera, jer bez flote koja bi ih štitila, ljudska se vrsta našla pod kišom nuklearnih bombi iz cylonskih brodova.

Galactica je bila među najstarijim od ukupno 120 izgrađenih Battlestara

Galactica je bila među najstarijim od ukupno 120 izgrađenih Battlestara

Preživjela je tek nekolicina civilnih brodova, koja je zaštitu našla pod okriljem jedinog preživjelog Battlestara, BS-75 Galactica. Ovaj je u trenutku napada bio u procesu umirovljenja iz flote i trebao je postati muzej u spomen prvog rata s Cylonima. Na Galactici su se nalazile i dvije eskadrile lovaca Viper tip II, koji su žurno osposobljene za borbu. Nekolicini preostalih Vipera tip VII uklonjena je kritična oprema, pa su također uključeni u obranu flote.

Naoružanje

– 2x Thraxon MEC-A6 30mm Mass Accelerator Cannons (MECS)
– 8x projektila Lightning Javelin
– nuklearne bojeve glave (po potrebi)

Elektronski sustavi

– Sustav za navođenje Milso Delta-G Intrepid
DRADIS (Direction, RAnge, and DIStance) – napredni sustav za praćenje neprijateljskih letjelica, orijentaciju i mapiranje terena

Tehničke i letne karakteristike

Posada: 1
Dužina: 8,4 m
Visina: 2,7 m
Raspon krila: 4,7 m
Pogon:
– 1x Voram VM2-D15 s turbo-potiskom
– 2x Voram VM3-D22 s turbo-potiskom
– 2x motora za let unatraške

Modeli Vipera

Modeli Vipera