‘Daredevil’ je i u drugoj sezoni jednako žestok
Daredevil je najupečatljiviji serijalizirani superjunak do sada; Marvel i Netflix, koji dominiraju u svojim interesnim sferama, zajedničkim su snagama iznjedrili izvrsnu seriju koja je učinila Daredevila prvorazrednom zabavom.
Matt Murdock (Charlie Cox) slijepi je odvjetnik, koji sa školskim prijateljem Foggyjem Nelsonom (Elden Henson) vodi odvjetnički ured. Još kao dijete oslijepljen je prilikom nesreće, no zauzvrat su mu se iznimno izoštrila sva preostala čula. Ogorčen nesposobnošću sustava da stane na kraj kriminalu, Matt uzima stvar u svoje ruke: maskira se i takav noću izlazi na ulice, postajući Daredevil.
Prva je sezona bila za pamćenje, sa sjajnom pričom, sjajnim akcijskim scenama i briljantnim negativcem Kingpinom (Vincent D’Onofrio). Ukoliko dijelite moje mišljenje o prvoj sezoni, reći ću vam da se nećete razočarati niti u drugoj.
S epskim neprijateljem iza rešetaka (Kingpin), Matt Murdock se može malo i opustiti. Posvetiti se, recimo, odvjetničkom poslu u kojem Foggy i on prilično loše stoje. S moralne strane im se nema što zamjeriti, jer pomažu siromašnima da dođu do pravde. S financijske strane našao bi se prigovor, budući da je njihova klijentela mahom ispod granice siromaštva, ostavljajući ih uglavnom praznih džepova.
No Hell’s Kitchen nije mjesto koje zna mirovati; izrodila se nova prijetnja, koja ostavlja krvavi trag za sobom. Punisher (Jon Barenthal), kako su ga mediji nazvali, čisti ulice od kriminalaca u velikom stilu, gomilajući vrele čahure i još topla trupla ljudi s onu stranu zakona. Upravo su uvodne epizode druge sezone poprište (moralnog) sukoba između Daredevila – čiji katolički odgoj uvjetuje da nikome ne oduzme život – i Punishera, čija će bol i žal za prošlošću uvjetovati da poteže obarač bez milosti.
Nešto kasnije pristiže i Elektra (Elodie Jung) kao duh prošlosti Matta Murdocka. Privlačna, tajnovita i – pokazat će se ubrzo – vrlo ubojita, predstavlja pravu napast za život naoko staloženog odvjetnika. Ona će ga uvući u isprva bezazlenu priču o korporativnoj špijunaži, što će se rasplesti u krvavi vrtlog koji će za sobom povući kako Murdocka i njegove prijatelje, tako i njegov maskirani alter ego.
Druga sezona nema središnjeg negativca u kojem je utjelovljena zloća; umjesto toga, dobili smo dva antijunaka s čijim se pričama možemo poistovjetiti i čiji nam modus operandi nije stran; i mi bismo u danoj situaciji vjerojatno postupili na isti način. S Elektrom Matt Murdock kao uglađeni odvjetnik pokušava izaći na kraj danju, dok je noć namijenjena Punisheru, kad Murdock pod krinkom Daredevila nastoji stati na kraj čovjeku koji nije kriminalac, no čija djela ne ostavljaju mjesta dvojbi: mora mu se stati na kraj.
Tek ćemo sredinom sezone dobiti naznake pravog negativca, koji, pokazat će se, nije jedna osoba, nego cijelo mračno udruženje čiji cilj nije zavladati ulicama New Yorka, nego cijelog svijeta. S razvojem priče oko tajanstvene Ruke, dodatno će se rasvijetliti uloga Elektre i još nekih likova iz prve sezone te pojačati glavobolja Matta Murdocka.
Jon Barenthal fantastično je utjelovio sirovog, nemilosrdnog ubojicu Franka Castlea odnosno Punishera, rastrganog između krivnje jedinog preživjelog i neutažive želje za osvetom. Jednako upečatljiva je Elodie Jung u ulozi Elektre Natchios, naoko razmažene bogatašice čije se vještine obično pokažu smrtonosnima svakome tko joj stane na put.
S dva tako snažna lika – uz Matta Murdocka kao Daredevila – Foggy Nelson i Karen Page (Deborah Ann Woll) pomalo su pali u drugi plan. Iako smo u ovoj sezoni prvi put uopće dobili pravi, punokrvni sudski postupak (ovo je ipak priča o odvjetniku i njegovu partneru), ostaje dojam kako su Foggy i Karen kudikamo manje zanimljivi od Punishera i Elektre. Uz pomalo nedorečenu, brzinski odrađenu zadnju epizodu, ovo je jedini minus cijele sezone.
Daredevil i u drugoj sezoni ostaje prvoklasna zabava, primarni izbor za gledanje ukoliko tražite seriju nabijenu akcijom, s izvrsnim likovima i radnjom. Preporuka.