Deset najutjecajnijih pisaca znanstvene fantastike
Kako složiti listu nečega što u prefiksu ima “naj”, a da se s nabrojanim svi slože? Nikako, naravno. Razlike u ukusu prevelike su čak i u relativno uskom području kao što je SF književnost, čineći nemogućim postizanje kakvo-takvog kompromisa. Svejedno, stranica Listverse usudila se nabrojati desetoricu najutjecajnijih pisaca SF-a, pri čemu su se pokušali voditi opipljivim činjenicama kao što su broj prodanih primjeraka romana, utjecaja na zbivanja u svijetu ili inspiracijom na mlađe naraštaje. Idemo vidjeti tko su te face!
10. Douglas Adams
Da, da, broj 42. Njegov serijal Vodič kroz galaksiju za autostopere bio je iznimno dobro prihvaćen i čitan, a popularnost mu ne jenjava niti danas. Britak humor uparen s ironičnim, gotovo nadrealnim situacijama u koje se uvaljivao glavni junak predstavljao je revoluciju u dotadašnjem krutom mainstreamu SF-a.
9. Orson Scott Card
Enderova igra jedan je od rijetkih književnih serijala (ili, kad smo kod toga, bilo kakvih serijala uopće) koji se može pohvaliti kako je drugi dio bolji od prvog. Card piše i u drugim književnim kategorijama, no njegov je utjecaj vezan gotovo pa isključivo za žanr.
8. Robert Heinlein
Ovaj izniman pisac napustio nas je još 1988. godine, no i posthumno se ubraja u perjanice žanra. Napisao je velik broj kratkih priča i romana, od kojih je nekoliko pretočeno u filmove, serije ili radio-emisije. Njegova se malenkost, uz Asimova i Clarkea, ubraja u tzv. Veliku trojku znanstvene fantastike.
7. William Gibson
Zovu ga ocem modernog cyber-punka, koji je svojim prvim romanom Neuromancer udario temelje tog podžanra. Njegov utjecaj nije ostao u uskim SF okvirima, nego se osjetio i daleko šire: britanske novine The Guardian proglasile su ga jednim od najutjecajnijih pisaca s kraja 20. stoljeća.
6. Ray Bradbury
Iako prvenstveno poznat po svom kapitalnom djelu Farenheit 451 odnosno Marsovskim kronikama, Bradbury je bio puno više od pukog pisca. On je, naime, svojim pričama i novelama utjecao doslovno na tisuće pisaca, koji su upravo u njegovim riječima nalazili inspiraciju za svoja buduća djela.
5. Frank Herbert
Bio je novinar, fotograf i predavač, no kad se spomene njegovo ime, broji se samo jedno: Dina. Najprodavaniji žanrovski roman svih vremena u više je navrata biran i za najbolji. Lepeza ideja i tema nabrojanih u romanu čine ga izvanrednim, nezaobilaznim štivom i pola stoljeća kasnije.
4. Arthur Clarke
Još jedan iz Velike trojke, utjecaj je stekao ponajviše svojim romanom 2001: Odiseja u svemiru i pripadajućim nastavcima. Istoimeni film dao je snažan vjetar u leđa SF-a i gurnuo ga pod svjetla reflektora, držeći ga u mainstreamu do danas. Osim Odiseje, Clarke je napisao još niz utjecajnih romana i kratkih priča, inspirirajući mnoge mlade pisce koji su došli poslije njega.
3. Isaac Asimov
Veliku trojku zatvaramo najplodnijim piscem znanstvene fantastike, koji je svoja djela pisao rafalno: preko 500 romana (sitnarije nećemo niti računati) rezultat su fanatične skribomanije, koja ga je držala cijeli život. Fondacija i serijal Roboti kapitalna su djela ne samo žanrovske, nego svjetske književnosti uopće.
2. Jules Verne
Jules Verne jedan od začetnika znanstvene fantastike te je ujedno i među njenim najkvalitetnijim autorima. Putovanje u središte Zemlje, 20.000 milja pod morem, Put na Mjesec i Put oko svijeta za 80 dana imali su dalekosežan utjecaj na SF te su klasici koji se čitaju i danas.
1. H.G. Wells
Najutjecajniji – vjerojatno i najbolji – pisac znanstvene fantastike jest Herbert George Wells. Vremenski stroj je, kažu kritičari, najbolje žanrovsko ostvarenje ikada, dok ga u stopu prate Rat svjetova i Nevidljivi čovjek. Iako je od njihova objavljivanja prošlo više od stoljeća, ti su romani još uvijek dovoljno aktualni i utjecajni da se po njima snimaju uspješni filmovi. Koliko je u svoje doba bio popularan i utjecajan, govori i podatak da je čak četiri puta bio nominiran za Nobelovu nagradu za književnost.