SF Centar

Konjokradice iz svemira – još od 1999.

Detalji: postaja Yorktown i Enterprise A

U prethodnom članku o USS Franklinu, spomenuo sam neke nove koncepte koje vidimo u filmu Star Trek: Beyond. Malo ću se posvetiti onome što smo svi zapravo čekali, a to su Enteprise A i nova svemirska postaja YorktownSean Hargreaves, dizajner koji je osmislio postaju i brod, podijelio je s nama svoje dojmove i iskustva.

Upitao sam ga o podrijetlu njegove inspiracije. Dolazi li ona iz Dysonove sfere, jer sama postaja jako podsjeća na ovaj koncept. Hargreaves kaže kako se samo djelomično oslonio na tu ideju, što se vidi i na samoj postaji u filmu. Kaže kako je radio nebrojeno mnogo sati – nije vodio preciznu evidenciju – prilikom kreacije Yorktowna. Mi možemo reći kako se trud isplatio jer viđeno zaista ostavlja bez riječi. Postaja je sfernoga oblika, obložena je pločama (nedefiniranog sastava) i ima u svojoj orbiti poseban sustav zaštite, koji (nažalost tek djelomično) uništava roj brodova koji je napada.

Yorktown

Sama postaja je ogromna promjera; ukoliko se izrazimo brojevima, doći ćemo do znamenke od 56.327 metra. Iz centralnog dijela izlaze krakovi na kojima se nalaze različite građevine, u čijoj je unutrašnjosti Hargreaves zamislio pristaništa za brodove – ovaj dio se jako lijepo vidio na filmu. Autor kaže kako svaki krak može stvarati umjetnu gravitaciju i atmosferske uvjete, ovisno o potrebama onih koji se nalaze na svakom pojedinom dijelu, a sve se kontrolira iz OPS-a smještenog u centru. U tom se dijelu postaje, podsjećamo, odvila i scena borbe između Kirka i Kralla. Na kraju teksta se nalazi galerija fotografija koje nam je ustupio gospodin Hargreaves, pa sami ocijenite kvalitetu njegova rada.

Treći Hargreavesov dragulj je ono što smo, zapravo, najviše čekali: Enterprise A. Važno je naglasiti kako su slike u galeriji samo koncept onoga što vidimo u filmu. U filmu je tim za CGI redizajnirao Hargreavesove koncepte.

Autor čak kaže da je to drugačiji, novi dizajn Enterprisea i zapravo novi pristup dizajniranju federacijskih brodova uopće, a ne samo puki refit. Na početku filma vidimo nešto izmijenjen Enterprise, koji se po stražnjem dijelu razlikuje od onoga iz filma Star Trek: Into Darkness. Malo su nosači motora pomaknuti unazad i ponešto stanjeni, a sami motori su pomjereni u stranu, što brodu daje elegantniji izgled. Nažalost, taj Enterprise u filmu nije potrajao, jer su ga brodovi iz Krallova jata vrlo brzo uništili.

Slika

Ono što je oduševilo većinu – pa i mene – je scena koju u kanonu još nismo vidjeli. Svi smo znali da Enterprise ima mogućnost odvajanja trupa od tanjura, slično kao i Enterprise D. To se napokon vidjelo u ovom filmu i scena je jednostavno očaravajuća. Također vidimo i brojne nove prostore i prostorije unutar samoga broda, a scena raspadanja broda oduševljava. Sjećate se kada Enterprise u Star Trek: Search for Spock u plamenu pada na planet? Jednostavno ćete je zaboraviti kada vidite ulazak tanjura ovoga Enterprisea u atmosferu i njegov udar o tlo. Dobro, neću vam otkriti sve do detalja, ali scene su stvarno vrhunski odrađene, što je postignuto izradom brojnih fizičkih setova i velikim i stručnim CGI timom.

Budući da je posada ostala bez broda, na kraju filma vidimo epsku scenu trojca Kirk-Spock-McCoy koji gleda izgradnju Enterpriseovog nasljednika. Pogledajte video i galeriju koju je Hargreaves podijelio s nama. Nećemo ga previše opisivati, a o tome sviđa li vam se ili ne… sami prosudite.

https://www.youtube.com/watch?v=s0qPRPSSSF0&w=560&h=315

Uz (već više puta spominjanog) Seana Hargreavesa, vrlo kvalitetan rad je odradio i dizajner Victor Martinez, koji je bio zadužen za dizajn planeta i svih drugih detalja vezanih za njega, no o tome drugi put.