Bili smo na pretpremijeri novih Zvjezdanih staza. Kakvi su nam dojmovi, saznajte u nastavku teksta.
Film počinje dugačkom akcijskom sekvencom koju su publike u IMAX-kinima imale priliku vidjeti prije projekcija Hobita, u kojoj posada Enterprisea pokušava spasiti primitivnu civilizaciju sa planeta Nibiru (koji izgleda da nije satrao Zemlju prošle godine) od aktiviranog supervulkana. Dok Kirk i Bones odvlače pažnju domorodcima, Spock ima zadatak spustiti se u središte vulkana i aktivirati “kocku leda” koja će ga ohladiti. No, on ostaje zarobljen unutra i jedini način da ga se spasi je da Enterprise izroni iz mora i teleportira ga, no to će značiti da će domoroci ugledati brod, čime će posada prekršiti Prvu Direktivu – iako to već čini, samim činom uplitanja u sudbinu te civilizacije, zbog čega admiral Pike kasnije oduzima Kirku zapovjedništvo i prebacuje Spocka na drugi brod. Istovremeno, agent Zvjezdane flote John Harrison (Benedict Cumberbatch) izvodu teroristički napad u Londonu zbog kojeg se na sastanku okuplja vrh Flote, što ovaj iskorištava kako bi ih napao. U napadu pogiba admiral Pike, a admiral Marcus (Peter Weller) vraća Kirku zapovjedništvo i naređuje mu da ode na klingonski matični planet Kronos likvidirati Harrisona…
Zvjezdane staze: U tami, kao što svi znamo, je drugi film ove franšize kojeg režira J.J. Abrams, a po vizualnom dojmu i režiji je vrlo sličan prethodnom. Dok je prethodni bio prepun efekata lens flare, u ovom su spomenuti rezervirani uglavnom samo za scene na Enterpriseu, a ostatak lokacija je donekle tmurniji, valjda s namjerom da se vizualno dočara izlet ka tami. No, kad već spominjemo tamu, nije sasvim jasno zašto su odlučili tako nazvati film – da li zbog tog jednog terorističkog napada ili zbog pokušaja admirala Marcusa da krene u rat s Klingoncima. U svakom slučaju, naglasak filma definitivno nije na takvim pitanjima. Štoviše, iako Kirk nekarakteristično razmišlja o tome da doista bez suđenja smakne Harrisona na Kronosu koristeći bespilotnu letjelicu (očita aluzija na recentnu praksu Sjedinjenih Država), Spock ga brzo odgovara od toga.
Na čemu je onda naglasak ovog filma? Pa, u prvom redu – na akciji. Kroz film su ravnomjerno raspoređene dugačke akcijske sekvence koje su uglavnom dobro montirane (osim borbe na Kronosu koja zna biti konfuzna na trenutke) pa gledatelj može pratiti što se događa na ekranu bez većih teškoća.
Bilo bi nepošteno reći da se sve svodi samo na akciju, pa tako početak i završetak filma povezuje diskusija između Kirka i Spocka o promišljenom i impuzivnom djelovanju, o emocijama i nedostatku istih. Pod pluseve možemo ubrojati novi pregršt referenci na prethodna izdanja Zvjezdanih staza (od čega čak dvije na Deep Space 9, čemu se nikad ne bismo nadali, bravo) – tu su triblovi, spomen sestre Chapel, Daystromov institut, maketa NX-01 u Marcusovom uredu, i tako dalje, da ne nabrajamo u nedogled.
Iako su u najavama Abrams i ekipa izbjegavali povlačiti paralele s Khanovim bijesom, one se ne mogu izbjeći, pa tako moramo reći da scena koja je praktički iskopirana iz Khana u ovom filmu nema isti emocionalni učinak jer je ipak jasno da film neće završiti na isti način kao i njegov uzor iz 1982. godine.
Sve u svemu, Zvjezdane staze: U tami je jedan zabavan i dinamičan film, J.J. Abrams je sposoban redatelj, ali nemojte očekivati da će biti na istoj intelektualnoj razini kao i Khanov bijes ili Neotkrivena zemlja. Svejedno, ne sumnjamo da će biti jednako zabavan široj publici i trekijima.
(Napomena: Punokrvnu recenziju ćemo vam donijeti krajem idućeg tjedna i to iz pera našeg tradicionalnog recenzenta Zvjezdanih staza, Ozrena Cuculića.)
[youtube http://www.youtube.com/watch?v=QAEkuVgt6Aw&w=520]