Prije svega – što je fanzin? Fanzin je, citiram Wikipediju, neprofesionalna publikacija koju uređuju novinari-amateri, najčešće ljubitelji nekog književnog, glazbenog ili filmskog žanra. Nas, dakako, zanima sasvim određeni žanr – znanstvena fantastika. Sadržaj im je obično vrlo šarolik jer ne zavisi od uređivačke politike, nego od preferencija ljudi koji pišu članke.
U Hrvatskoj se izdaje nekoliko fanzina, a autor ovih redaka upravo je pročitao tri takva. Evo osvrta na njih!
Svemirski brod
Najmlađi od ovdje navedenih je Svemirski brod (pokraj mene je 3. broj, živio nam dugo i berićetno), koji se izdaje jednom godišnje. Izdaje ga SF skupina “Orion” iz Slavonskoga Broda, a izlazak iz tiska poklapa se sa održavanjem Marsonikona, slavonskobrodske SF konvencije. Za razliku od ostala dva fanzina, u ovome nema priča. Budući da mu se izlazak poklapa sa izlaskom Marsonica, zbirke SF priča iz iste radionice, autori očigledno nisu željeli sami sebi praviti konkurenciju.
Sadržajem pokriva niz tema – ovaj broj nam je donio priču o Michaelu Farradayu, osvrte na SF filmove, romane i računalne igre. Dobar dio fanzina zauzele su astronomske teme, a šećer na kraju su članci sa rubnih područja – vanzemaljci i duhovi. Za zainteresirane, cijena mu je deset kuna.
Eridan
Eridan je fanzin kojega izdaje Udruga ljubitelja fantastike “3. zmaj” iz Rijeke. 2012. godine Europsko društvo za znanstvenu fantastiku (ESFS) proglasilo ga je najboljim europskim fanzinom, što je nagrada o kojoj neki drugi takvi časopisi mogu samo sanjati.
Eridan kojega sam pročitao je petnaesti po redu, posebno je pripremljen za distribuciju na ovogodišnjem Worldconu i dvojezičan je – dio sadržaja je na engleskom, a dio na hrvatskom jeziku. Težište je stavljeno na priče: ima ih deset, uz jednu pjesmu, dok ostatak pokrivaju članci i eseji.
Najdojmljiviji dio fanzina su crteži i ilustracije domaćih autora, na koje ćete svako malo naletjeti listajući stranice. Nekoliko zaista talentiranih ilustratora potrudilo se vizualno podići Eridan na višu razinu. Eridan je inače besplatan za download u .pdf izdanju.
Parsek
Parsek je valjda sinonim za fanzin u nas, pa držim da ga nema smisla nešto posebno predstavljati. Osim što ću reći da je trenutno aktualan broj 125, no taj trenutno nije dostupan. Pročitao sam stoga prethodni, broj 123 (br. 124 je specijal sa dječjim radovima, o tome nekom drugom prilikom).
U cijelosti je posvećen pričama. Želja urednika je objavljivanje radova tek stasalih autora, novih snaga koje će svoje prve uratke objaviti upravo u Parseku. Obično tako i biva, iako možda ne u željenom broju – hrvatski je literarni bazen ipak preplitak da bi svaki broj bio dupkom ispunjen piscima koji su tek zakoračili u žanr. No nema panike, jer ćete u Parseku naći neke dobro znane pisce koji su u ovome fanzinu objavljivali radove davno prije no što je Parsek postao troznamenkast.
Kao i Eridan, i Parsek je dobavljiv online u .pdf izdanju. Pročitaj ga!