SF Centar

Konjokradice iz svemira – još od 1999.

Je li nam uopće potreban povratak Star Treka?

Objavljena prije nekoliko dana, vijest o povratku serije Star Trek žestoko je odjeknula svijetom – ne sjećam se da je ijedna druga objava privukla toliku pozornost na našoj Facebook stranici.

Premijera je najavljena za siječanj 2017. godine i za par mjeseci će promašiti pedesetu godišnjicu serijala, no to je zapravo nebitno. Dvije druge stvari pokazat će se presudnom za budućnost novog Treka: prva je odluka kuće CBS da seriju prikazuje (osim prve epizode) putem vlastitog streaming servisa All Access. Druga je ono što se zove duh vremena i na kojeg se Star Trek uvelike oslanjao, a današnji je… Čudan.

Problem prvi: loša strategija CBS-a

All Access je svojevrsna crna ovca, jer je daleko od popularnosti Netflixa ili Hulua, na koje se CBS želi ugledati. Strategija matične kuće je povećati popularnost svog neuspješog online čeda tako što će ondje smjestiti kultnu tv-seriju i u tome vrlo, vrlo vjerojatno neće uspjeti.

Star Trek gleda jedna uska skupina ljudi. Pretjerano bi bilo reći da su to ljubitelji znanstvene fantastike, jer nisu – i među poklonicima SF-a postoje oni koji ne vole i ne prate Star Trek. Nju vjerno prati tek ona skupina pod imenom Trekkie i tek će se među njima naći oni koji su spremni izdvojiti 6,99 dolara mjesečno da gledaju Star Trek i samo Star Trek, jer se All Access ne može pohvaliti sadržajem koji bi vas natjerao da ga plaćate pedesetak kuna mjesečno.

Ovako labavo osmišljena poslovna strategija očigledno cilja i na površne pratitelje Treka – one koji seriju prate kad na nju nalete na tv-u. Takvi ljudi ni u snu neće plaćati za nešto što im služi za povremeno ubijanje vremena.

Star Trek mora biti visokobudžetna serija: oni koji ju vole i gledaju navikli su na određene standarde i neće pristati na metodu pokušaja i pogreške, kakve primjerice gaji kanal SyFy. Ondje se ulože relativno sitna sredstva u nekoliko serija, pa ako koja uspije, odlično. Ako ne, nema prevelike štete. Hoće li CBS zaraditi na ovakav način vrlo je upitno.

Star Trek i duh vremena

Sasvim je nepotrebno govoriti o utjecaju serijala koji je, uz ponekad višegodišnje stanke, sniman od 1966. do 2005. godine. U tom se razdoblju naguralo pet serijala, od kojih je svaki predstavljao duh tadašnjeg vremena.

Sve je počelo s The Original Series, međunarodnom posadom koja je brodom Enterprise istraživala svemir. Svojevrsni Ujedinjeni narodi u malom bili su čista znanstvena fantastika za ondašnje hladnoratovsko razdoblje i svijet podijeljen u dva bloka.

Uslijedio je The Next Generation, koji je na sličan način, no uz više filozofije i razmišljanja, pomicao granice i često ostavljao gledatelje ne da se dive svemirskim krajolicima, nego promisle o poruci koju je gotovo svaka epizoda donosila. Po mnogima najbolje što Star Trek može ponuditi.

Oštar zaokret napravljen je s Deep Space Nine: radnja je smještena na statičnu svemirsku stanicu, a Federacija više nije socijalistička organizacija koja širi intergalaktičku jednakost, nego se pretvara u pravi ratni stroj sposoban i za neke ružne stvari. Moglo bi se reći da je DS9 – ako izuzmemo lošu zadnju sezonu – u punom svjetlu ogolio ljudski duh.

Zadnje desetljeće prošlog stoljeća bilo je najbolje i najuspješnije za Sjedinjene Američke Države. Nestao je veliki, opasni neprijatelj i SAD nisu više imale adekvatnu protutežu. U cijelom se svijetu osjećala njihova tiha prisutnost. Nekako s tim na umu stigao je i Voyager, maleni izviđački brod koji je završio na drugom kraju galaksije. Ondje je stekao kako prijatelje, tako i neprijatelje, no po prilično naivnom, crno-bijelom principu, baš kako su Amerikanci percipirali svijet oko njih.

Povijest Federacije pretočena je u seriju imena Enterprise, koja je odmah na početku dočekana na nož. Kako su SAD postajale sve zatvorenije i okrenute same sebi, tako je i ova serija ‘najameričkija’ od svih. Neslavno je potonula nakon samo četiri sezone (sve ostale imale su – uz izuzetak TOS-a – sedam sezona) uz vrlo lošu gledanost.

Problem drugi: Abramsverse

Svaki od snimljenih serijala, kao što rekoh, bio je odraz duha vremena. Kakav je on danas? Najuspješniji filmovi iz franšize snimljeni su unazad nekoliko godina. J.J. Abrams pogodio je što se širokoj publici sviđa: daj brzo, daj šareno, daj žestoko. Iako su njegovi filmovi među najlošijima uopće (budimo iskreni, i The Next Generation filmovi su u kategoriji “na što sam potrošio dva sata?”), zaradili su jako, jako puno novaca.

CBS želi zaraditi na Star Treku. Da bi došao do dolara i pretplate, morat će snimati ono što se sviđa širokoj publici, dakle bit će u duhu današnjeg vremena. Hoće li time privući gledatelje na All Access? Hoće li otjerati Trekkije? I ako se zaista vrati u takvom obliku, je li nam novi Star Trek uopće potreban?