SF Centar

Konjokradice iz svemira – još od 1999.

Kockice, figurice i machinima

sfcentar-figurice-kockice-machinima

Danas bih želio s vama podijeliti nekoliko meni najzabavnijih načina za gubljenje vremena. Naime, većina njih su vrlo zabavne igre, i to one koje ne dolaze na DVD-ima, tako da niste ovisni o jačini procesora ili grafičke kartice. Dakle, minimalni zahtjevi za pokretanje bi bili; ekipa, kockice i figurice, osim za zadnju nabrojenu stavku gdje bi ipak morali imati neko računalo:

Star Wars miniatures:

O čemu se radi?

Wizards of the Coast, tvrtka koja je otkupila licencu za Dungeons & Dragons, izbacila je prije nekih osam godina vrlo jednostavnu igru s minijaturama iz Star Wars svijeta. Iste su dolazile sastavljene i obojanje, tako da niste morali svoj „dream team“ prvo lijepiti pa bojati kao što je slučaj s Games Workshopovim Warhammerom. Znači, dobili ste minijature, isprintali mapu, uzeli kockice i prolijevali krv u ime Republike ili Galaktičkog Carstva.

Zašto je zarazno?

Zato jer su izbacivali likove iz obje trilogije. Kad ste bacili sve na hrpu i pustili mašti na volju mogli ste imati borbe tipa Mace Windu protiv Darth Vadera, Obi-Wan Kenobi protiv Palpatinea ili apsolutno svi protiv Jar Jara Binksa (jedan od meni najdražih scenarija).

World of Darkness – White Wolf Gaming studio

world-of-darknessO čemu se radi?

E, ovo je zabavno. Tu se radi o čistoj role playing igri, znači statistike o vašem liku su na papiru i imate kockice koje odlučuju o ishodu akcija na temelju tih istih statistika. Cijeli setting je smješten u sadašnjost koja je za nijansu, dvije mračnija od ove naše. Isto tako, u tom svijetu vam postoje vampiri, vukodlaci, magovi i čitav niz ostalih mitoloških bića. Cijela franšiza je toliko opširna i kvalitetno odrađena da nas u bližoj budućnosti očekuje i MMORPG.

Zašto je zarazno?

Krenimo od njihovih najpoznatijeg RPG naslova: Vampire: The Masquerade i Vampire: The Requiem (nakon reboota franšize). Kao što ste pogodili, igrate lik vampira koji pripada određenom klanu i ima svoje ciljeve koje želi ispuniti pod svaku cijenu. No, ako pustite mašti na volju, cijeli setting je u biti složen na način da dođete do onog velikog pitanja koje nas muči već godinama:

Ako se Vlad Tepeš – Drakula nađe u istoj prostoriji s onim cendravim/svjetlucavim/slinavim izgovorima od „vampira“ iz Sumrak sage, koliko minuta je potrebno da ih ponos i dika Transilvanije nabije na kolac i bez da trepne okom, nastavi večeru?

Priznajte, zanima vas 😉

World of Warcraft – bez da ikad pokrenete samu igru.

Ovo je jedini prijedlog za gubljenje vremena, za koji morate imate računalo. WoW se bliži jednom desetljeću od kad je izašao, a mislim da će biti tu još neko vrijeme. Imam ga na kompu već nekoliko godina, a zaigrao sam ga možda na par sati.

A zašto je onda zarazno?

Zato jer sam prije par godina naletio na super komad software-a. Zove se WoW Model Viewer i na čaroban način pretvara WoW instalaciju u kutiju Lego kocki bez dna. Kad ga pokrenete možete pregledati svaki teksturirani model iz igre, a da stvar bude još zabavnija možete ga i izbaciti van kao zasebni 3D model ili uzeti samo screenshot. Nakon toga se nastavite igrati u Photoshop-u ili nekom softverčetu za 3D modeliranje. Na kraju dana ako su vam Muze naklone i komp se ne smrzne od renderiranja, pred sobom imate film, sliku ili strip s likovima iz WoW-a. Sam Blizzard nema ništa protiv toga i čak vas podržava u tome tako dugo dok svoje uratke ne prodajete.

Naravno, ako imate još prijedloga i načina za gubljenje vremena, slobodno ih predložite.