Jedan od najvažnijih ciljeva većine svemirskih agencija, pa tako i američke NASA-e, jest istraživanje Marsa. Crveni je planet pogodniji za kolonizaciju od ostalih tijela Sunčeva sustava, stoga je uključen u dugoročne planove svake zemlje koja stremi širenju svog utjecaja i u svemir.
Radnja filma Marsovac (The Martian) događa se upravo ondje, na Marsu. Treća ljudska misija, Ares III, nailazi na neočekivan problem: snažna oluja prijeti uništiti letjelicu kojom trebaju napustiti planet (tzv. MAV – Mars Ascent Vehicle), stoga moraju prekinuti misiju.
Tijekom evakuacije otkinuta antena pogađa jednog astronauta i ubija ga. Budući da je nemoguće pronaći njegovo tijelo u oluji, ostatak posade napušta planet i ostavlja ga za sobom.
No Mark Watney (Matt Damon) nije mrtav. Budi se i shvaća da je sam na cijelom planetu. Njegova posada je na putu kući, a NASA ga već oplakuje. Komunikacijska oprema je uništena, dok je sljedeća misija na rasporedu tek za četiri godine. Jedino što ima na raspolaganju jesu zalihe hrane i zraka, koje će u najboljem slučaju potrajati nekoliko mjeseci.
Ovo je radnja filma Marsovac, snimljenog na temelju izvrsne istoimene knjige, čiji je autor Andy Weir.
Opisom filma nisam vam rekao ništa novo, jer ste sve to (i više) već vidjeli u trailerima. Velik broj filmova publiku zaguši najavama, otkrivajući ključne detalje radnje davno prije no što se pojavi u kinima. Marsovac je, nažalost, jedan od takvih – sjedio sam u kinu i imao snažan déjà-vu.
Iako se kategorizira pod hard-SF, znanosti u njemu ima tek u tragovima. “I’m going to have to science the shit out of this”, reče Mark Watney i osta živ. Svejedno, i ono što se spominje dobro je zapakovano u priču i vrlo jednostavno objašnjeno, tako da ga mogu razumjeti i članovi društva u kojem je natraženije zanimanje konobar. Studio je očito igrao na sigurno tako da iz Marsovca, opet nažalost, nećete naučiti ništa novo.
Dobra strana filma je humor – Watney je po prirodi vedra duha i to ga, uz tvrdoglavost, zapravo drži na životu.
U njemu ima i očitog podilaženja domicilnoj publici: udaljenosti se mjere u miljama (“Help is only 140 million miles away”), a ne u kilometrima. Dakako da je u stvarnosti drugačije – zadnji put kad se NASA koristila imperijalnim jedinicama, debelo se izblamirala i ostala bez opreme vrijedne nekoliko stotina milijuna dolara.
Ridley Scott, čovjek koji je svojim ranijim filmovima stekao vojsku poklonika, u zadnje je vrijeme posustao i pokušava mlatiti pare na staroj slavi. U Marsovcu se malo više potrudio, no to može zahvaliti prije svega romanu i scenariju.
Marsovac je dobar, no ništa više od toga. Svejedno je za koplje iznad konkurencije, koja žari i pali (a uz to i zatupljuje) SF-om unazad nekoliko godina. Nemojte me krivo shvatiti – zanimljiv je i pametan i popularizira znanost, stoga ga svakako preporučam. Dodatni, veliki plus je (SPOILER ALERT!) Sean Bean, koji kraj filma dočeka živ i zdrav.
Opet ću spomenuti literarni predložak: Weirov roman sam pročitao ranije i moram priznati da mi je pomalo žao što ga se nisam primio tek poslije filma – puno šira radnja i pregršt izvrsnog humora bolje pojašnjavaju Watneyevu odiseju po marsijanskim pustarama. Ukoliko vam se film svidi, svakako ga pročitajte.
Ime filma: Marsovac
Režiser: Ridley Scott
Scenarij: Drew Goddard
Uloge: Matt Damon, Jessica Chastain, Jeff Daniels, Sean Bean i drugi
Ocjena: 3/5