Napisati dobar roman izuzetna je vještina. Pronaći ravnotežu između dovoljno intrigantnog uvoda, kvalitetnog zapleta i, konačno, zadovoljavajućeg kraja prava je umjetnost. Iako u knjižarama ili na našim vlastitim policama gledamo i po tisuće naslova, tek za odabrane možemo reći “to je to”, baš je tih par naslova ostavilo dovoljno upečatljiv dojam da ih pamtimo, spominjemo ili čak ponovo čitamo. Što tek onda reći za književne serijale, niz povezanih knjiga koje su odreda vrhunske i stoje rame uz rame po kvaliteti? Predlažem pet takvih za čitanje, a vas pozivam da u komentarima date svoje prijedloge.
Old Man’s War (John Scalzi)
Šest knjiga ovog serijala nešto je najbolje od military podžanra znanstvene fantastike uopće. Prvi roman izdan je 2005. godine i odmah zaradio nominaciju za nagradu Hugo, eto toliko je dobar. John Perry je umirovljenik, koji je s navršenih 75 godina stekao pravo pridružiti se kolonijalnoj vojsci Zemlje. Ova ratuje protiv drugih vrsta po galaksiji, rijekama krvi plaćajući za svaki naseljivi svijet. Perryjeva svijest se transferira u novo, genetički unaprijeđeno super-tijelo te nakon obuke kreće na prvu crtu bojišnice. Old Man’s War u više je navrata biran među najbolje romane ovog stoljeća, a Netflix će po njemu snimiti film. Osim što ćete uživati u prvoklasnom military sf-u, roman će bockati vašu savjest vješto podmetnutim pitanjima o životu, moralu i smrtnosti. U istom tonu je cijeli serijal, pa ako još niste, sad je vrijeme da ga krenete čitati.

Prostranstvo (The Expanse, S. A. Corey)
Moćna space opera smještena je u našem vlastitom sustavu, koji je koloniziran sve do Urana. Između kolonija i Zemlje vladaju stalne napetosti, koje eskaliraju otkrićem drevne vanzemaljske tehnologije. Prva iz serije izašla je 2011. godine, da bi svake godine do dana današnjeg bila objavljena po jedna nova knjiga. Dobra stvar za domaće ljubitelje dobrog štiva je kako je na ovome linku možete kupiti prevedenu na hrvatski, a možete ju gledati i kao (odličnu!) tv seriju, budući da je ekranizirana. Romani iz serije do sada su zaradili više nominacija za nagrade Hugo i Locus. Treći roman (Abadonova vrata) ujedno je i osvojio je Locus, dok je Prostranstvo dobio nagradu Hugo kao najbolji književni serijal.
Knjiga novog sunca (The Book of the New Sun, Gene Wolfe)
Ovo je serija knjiga koju čitaš i usput se tučeš po glavi koliko je dobro. Gene Wolfe šampion je pisane riječi, čovjek koji tako vješto plete dijaloge, da ni ne primijetiš da si pročitao već pola romana. Tijekom spisateljske karijere (nažalost, preminuo je prošle godine), kuću je do vrha napunio nagradama za svoj rad, a najbolje od njega nalazi se u tetralogiji The Book of the New Sun. Kroz četiri romana pratimo put i život Severiana, mučitelja iz daleke budućnosti u kojoj se Sunce polagano hladi, što bitno utječe na život na Zemlji. Severian je izdao principe svoje gilde, zbog čega je po kazni poslan u udaljeni grad, gdje će preuzeti dužnost krvnika. Putem doživljava pustolovine, svaka fantastičnija od druge, kroz koje ćemo upoznati svijet u kojem živi. The Book of the New Sun je objavljena u bivšoj Jugoslaviji kao Knjiga novog sunca, pa pogledajte po knjižnicama, još se ondje može naći. Ako vam se serijal svidi, onda znajte kako postoje i dodatni romani, koji se mogu promatrati kao odvojena, nezavisna djela.

Galaktičko središte (Galactic Center saga, Gregory Benford)
I ovaj je serijal preveden kao Galaktičko središte i proteže se preko šest knjiga. Priča se temelji na vječnom ratu između biološkog života i svjesnih strojeva, gdje jedni drugima stalno rade o glavi. To će saznati i Zemljani, tražeći načina da skrenu asteroid kako ne bi udario u planet. Prilikom misije koja je trebala postaviti nuklearnu glavu ondje, otkrivaju kako je ovaj umjetnog porijekla i namjerno poslan kako bi uništio Zemlju. Radnja se proteže kroz nekoliko stoljeća, tijekom kojih ljudski rod polagano gubi bitku. Težište se pritom prebacuje sa sunčevog sustava prema središtu galaksije, što Benford, fizičar po struci, koristi kako bi dao neke svoje ideje kako prostor i vrijeme funkcioniraju u tako ekstremnim uvjetima.
Pustolovine Milesa Vorkosigana (Vorkosigan Saga, Lois McMaster Bujold)
U kvantitativnom smislu najraskošniji serijal s ove liste, Pustolovine Milesa Vorkosigana, prati istoimenog junaka kroz neočekivane obrate u životu. Rođen kao invalid nakon atentata na njegovu majku u vrijeme trudnoće, izrast će u genijalnog vojskovođu i nenadmašnog manipulatora te postati jedna od najutjecajnijih figura lokalnog svemira. Serijal je započeo 1988. godine, da bi posljednji izdanak bio objavljen pred nepune dvije godine. Za to vrijeme je prikupio omanju planinu nagrada i priznanja, a autoricu lansirao među najbolja pera koje je žanr ikad imao.
