Bester – zločesti američki dečko
Prva knjiga koja je davne 1953. osvojila prvu nagradu Hugo uopće. Alfred Bester ušao je u povijest i to zasluženo, iako većina njegovih romana nije doživjela uspjehe kao ovaj ili Tiger, Tiger (The Stars My Destination), nekoliko njegovih kratkih priča – skupljeno u antologiji Redemolished jasno govori da je Bester otac moderne znanstvene fantastike, te je u nekoliko navrata svojim vizijama i idejama zasadio sjeme na kojem počiva današnja mainstream SF tematika.
I ne samo to. Kako je bio jedan od „veseljaka“ u američkom SF društvu, svojevremeno se zakačio s Arthurom Clarkeom, pa ga je to i koštalo dijela popularnosti i možda, kažem možda, da je bio produktivniji, ušao bi u veliku trojku bez imalo problema jer zaista jeste veliki vizionar i veliki pisac.
Na polici još stoje The Computer Connection i Psychoshop napisan u kolaboraciji s Rogerom Zelaznyjem objavljen posthumno, pa je povratak ovom autoru – biseru SF literature neminovan. Kakav je to lik bio jasno govori i činjenica da je sve svoje nasljedstvo (budući nije imao djece) ostavio barmenu u omiljenoj birtiji. Prije se mislilo da je to samo legenda kako bi se pokazala Besterova ekscentričnost, no vlasnik birtije Joe Suder je to kasnije i potvrdio.
The Demolished Man – povijesni značaj za žanr
Vidi se da je ovo staro 70 godina. I stilski i fabularno ovo je na razini mikrostilizma na kojima počiva SF iz tog razdoblja. Radnja se zapliće i otpetljava kroz dijaloge bez pretjeranih kićastih opisa i bravuroznih rečenica svojstvenih za npr. Simmonsa ili Chinu. Karakterizacija likova je dovoljna, ali površna i ne pridaje se važnost poruci koju roman nosi nego ideji. Sve navedeno samo su male odlike romana starijeg kova koji je napisan da bude čitljiv, intrigantan, zanimljiv i brz. Gotovo se kirurški precizno mogu iščupati SF dijelovi iz priče pa da dobijemo klasični krimić, no isto tako vidi se težnja da se SF žanr izdigne iz kandži „trivijalnosti“ i približi široj publici.
Sa strane perspektivizma, da, ovo je vrhunsko ostvarenje. S nekoliko korjenitih ideja i postavljenih temelja, a i prvi je dobitnik nagrade Hugo. Ponegdje se malo zamuti cjelokupna slika i podsjeća na halucinogene Dickovog formata, ali se i na vrijeme smiri pa možemo radnju ispratiti do kraja. Fin krimić, s inovativnom idejom telepatije, svakako preporuka za sve ljubitelje žanra.
Krimić smješten u genijalnu budućnost kojom upravljaju Esperi
Svijet u kojemu je zločin potpuno iskorijenjen; svijet u kojem vladaju Esperi, visoko evoluirana ljudska bića s mogućnošću telepatije. Podijeljeni u kaste na vrhunske, one srednje i one beznačajne, mešetare Besterovim svijetom. Espera ima svega nekoliko tisuća, ali nalazes e na svim onim pozicijama na kojima se može upravljati društvom.
Radnja prati Ben Reicha koji zbog krivo protumačenog poslovnog poteza odluči počiniti ubojstvo. Budući su vrhunski esperi i u policiji, to je malo teže učiniti jer htio-ne htio – podsvijest te odaje a esperi čitaju sve što je u mozgu. Ben odlazi kod skladatelja podzemlja koja mu daje niz stihova kao obranu od esper „čitanja“. Počinje igra između esperskog policijskog detektiva Powella i Reicha koja traje do kraja romana. U priču se majstorski ubacuju značajke esperske kontrole, pa tako imamo odličnu gradaciju kroz kći ubijenog magnata, kojoj psiha biva potpuno degradirana do razine bebe i razvija se kroz roman u odraslu osobu. Na kraju romana i sam naslov dovija na značaju i konačno vidimo što zapravo znači biti The Demolished Man.
Žanrovska ostavština
U jednoj sekvenci spominju se „novine“ koje izlaze 24 sata. Preteča je to današnjih internet portala i kontinuiranog cjelodnevnog praćenja vijesti.
Čitanje misli i obrana od tog istog čitanja vrlo podsjeća na Asimova i psihohistoriku u Fondaciji. Budući je Besterov roman Fondacijin suvremenik, teško možemo prepoznati što je bilo ranije; kokoš ili jaje.
Za sve poklonike žanra ovo će biti dobra zabava. Uz nekoliko odličnih dijaloških razmjena, do samog svijeta budućnosti gdje jedna kasta upravlja sa svime. Nije rečeno kako se u globalu sa svim time nose ljudi koji nemaju odlike Espera, ali se da iščitati između redova da nemaju moć odlučivanja, mogućnosti za napradak, kreativnost, itd… ako to nije odobreno od strane jače kaste.
Bester je s razlogom dobio prvog Huga, pomeo konkurenciju godinu nakon s odličnim Zvijezdama prerađenim po Grofu Monte Cristo-u, a što je dalje pisao momak koji je svojevremeno rekao za Clarkea da bi bio bolji pisac samo da ima malo smisla za humor, očekuje nas u narednim tjednima.