Pet najboljih epizoda druge sezone ‘Star Trek: The Next Generation’
Sjećam se rasprava na bivšem SFC-ovu forumu (to je nekad bilo zbilja živo mjesto) na temu kvalitete epizoda ST: The Next Generation. Postignut je nekakav konsenzus da je prva sezona najslabija, a onda serija polako kreće nabolje.
>> Pet najboljih epizoda prve sezone Star Trek: The Next Generation
Danas, kad se osvrnem na svih sedam sezona, ipak mi se čini da je druga sezona ta koja je kilava. Ima pregršt ‘ajme majko!’ trenutaka, koji počinju prvom epizodom (The Child) u kojoj Deannu Troi u snu naguzi nekakva energetska lopta. Svejedno, bio bi grijeh reći da nema dobrih epizoda – jer ih ima! – i evo ih pet, proizvoljno poredanih.
A Matter of Honor
William Riker prijavljuje se za program razmjene časnika i prelazi na klingonski brod Pagh. Worf, koji je Klingonac, upoznaje ga s osnovama klingonskih pravila i običaja, koje će mu dobro doći u službi na ptici-grabljivici. Nedugo po odvajanju brodova, Worf otkriva neobičan životni oblik na trupu Enterprisea, koji progriza kroz metal. Uspijevaju ga se riješiti i kreću u potragu za Paghom, kojeg je zadesila ista nedaća. No kapetan klingonskog broda zaključuje da je riječ o tajnom federacijskom oružju i odlučuje uništiti Enterprise.
Klingonci su vjerojatno najpopularnija rasa iz Star Trek svemira i epizode koje se njima bave rijetko podbace. A Matter of Honor pokazala nam je neka klingonska kulinarska dostignuća, kao i princip funkcioniranja zapovjednog lanca na njihovim brodovima. Poseban bonus je Brian Thompson, koji u ovoj epizodi glumi prvog časnika na Paghu. To mu je bila prva uloga u Star Treku, a kasnije se pojavio još u Deep Space Nine, Enterpriseu te u ST: Generations.
Q Who
Omnipotentno biće zvano Q s posadom Enterprisea se druži od prve epizode. Evo ga i u ovoj: iznenada se pojavljuje i nudi svoje usluge – želi biti član posade broda. Razbješnjen jer ga je Picard prozvao razmaženim derištem, Q baca brod u nepoznati dio svemira. Ondje ga dočekuje ogroman brod u obliku kocke. Međusobno se skeniraju, Enterprise šalje standardne pozdravne poruke, ali neznancima nije do druženja.
Q (John de Lancie) je popularan lik i njegova pojava općenito izaziva pozitivne reakcije. Osim kod mene – ide mi na živce. Svejedno, ova epizoda dominira cijelom sezonom zbog prve pojave rase kiborga zvane Borg (zvuče švedski, netko reče). Federacija je ovog puta naletjela na protivnika koji je toliko superiorniji, da niti najbolji federacijski brodovi tog doba (klasa Galaxy) ne mogu potrajati u borbi protiv njega.
The Emissary
Po neobičnoj, tajanstvenoj naredbi Flote, Enterprise biva upućen na koordinate gdje se ima sresti s posebnim federacijskim izaslanikom, od kojeg će dobiti daljnja uputstva. Brod stiže na zadano mjesto, gdje se ukrcava ne izaslanik, nego izaslanica. Riječ je o K’Ehleyr, napola Klingonki, napola čovjeku. Otkriva se kako su ona i Worf nekoć bili u vezi, što potonjem očigledno predstavlja problem.
K’Ehleyr otkriva posadi razlog sastanka: u ovaj će dio svemira – napučen federacijskim kolonijama – uskoro ući T’Ong, klingonski brod koji je već 75 godina na misiji u udaljenom dijelu svemira. U to su doba Federacija i Klingonsko carstvo još bili u ratu, stoga će relativno slabo branjene kolonije biti lak plijen za teško naoružani brod. Zadatak posade je spriječiti krvoproliće po svaku cijenu.
Opet Klingonci i opet dobra epizoda. Isprepletena glavna (klingonska prijetnja) i sporedna priča (veza Worfa i K’Ehleyr) čine radnju zanimljivom, a K’Ehleyr i njen smisao za humor izvrsna su protuteža drvenom Worfu. Nju inače tumači Suzie Plakson, koja se još pojavljivala u Voyageru i Enterpriseu.
Time Squared
Tijekom rutinskog putovanja brodski senzori otkrivaju federacijski šatl kako pluta u svemiru. Posada ga dovlači u hangar i unutar njega otkriva onesviještenog dvojnika kapetana Picarda. Dok je neobični putnik u bolnici, Data i La Forge pretražuju šatl, koji je istovjetna kopija onoga kojeg imaju u hangaru. Ispostavlja se kako letjelica i njen putnik dolaze iz budućnosti udaljene šest sati u kojoj je Enterprise uništen, a Picard jedini preživjeli.
The Next Generation se u nekoliko navrata igrao vremenskim paradoksima i, po mom mišljenju, niti jednom nije omanuo. Jedna od kvaliteta ove serije – vidljivo upravo u ovoj epizodi – jest što rješenje problema ne dolazi uvijek od dežurnog genija, jedne osobe koja u trenutku nadahnuća spašava brod i posadu. Picard je u Time Squared tek običan čovjek, duboko zamišljen nad svojom bizarnom sudbinom i prisiljen (i voljan, da se razumijemo) u potpunosti se osloniti na posadu kako bi se spasio brod.
Where Silence Has Lease
Tijekom kartiranja neistraženog područja, Enterprise ulazi u tajanstvenu prazninu koja ih ubrzo obuhvaća i priječi im izlazak. Očitanja sa senzora ne pokazuju ništa – praznina oko njih je potpuna. Iz ničega se pred njima stvara romulanska ratna ptica, a zatim i Yamato, još jedan brod klase Galaxy. Oba se pokažu kao prikaze koje im šalje Nagilum, tajanstveno biće koje je prvi put srelo ljudsku rasu. Nadmoćno u svakom pogledu, odlučuje eksperimentirati na posadi kako bi saznao što više o njima.
Baš me zanima što fizičari misle o ovoj epizodi: Enterprise susreće biće koje nema niti materije niti energije. Nagilum je zapravo – ništa. Kao što je bio slučaj s epizodom Conspiracy iz prve sezone, i ovdje smo dobili respektabilnog protivnika koji se više nikad nije pojavio.
U Where Silence Has Lease dogodila se i prva pogibija redshirta: zastavnik Haskell pao je kao žrtva znatiželjnog Nagiluma, čime je TNG, barem po ideji oblačenja topovskog mesa u crvene odore, stao rame uz rame s TOS-om. Na internetu sam našao zanimljivu teoriju: Heskell je zapravo prerušeni Nagilum, jer ga nikad prije nije bilo, niti ga se poslije u epizodi spominjalo. Za kormilom je redovno sjedio Wesley Crusher, koji je prije pojave Nagiluma iznenada nestao, da bi se vratio nakon Heskellove pogibije. Tako nekako.
Pretpostavljam da se pitate zašto u popisu nije The Measure of a Man – daleko od toga da je epizoda loša, dapače, no ovo je prije svega subjektivna lista. Osobno su mi draže misterije i duh istraživanja koji je utkan u TNG, negoli parnični postupak o pravima androida.
Čitamo se uskoro s trećom sezonom.