Pet najboljih epizoda prve sezone ‘Star Trek: The Next Generation’
Trenutno vlada nestašica SF serija radnjom smještenih u svemir. Ako se ne varam, posljednji veliki hit bila je Battlestar Galactica, koja je završila 2009. godine. Malo me je dirnula nostalgija, pa sam se sjetio meni najbolje SF serije uopće – Star Trek: The Next Generation.
Mislim da nema smisla trošiti puno vremena na uvod: svi znamo o čemu je riječ. Ovu sam temu zamislio kao pregled svih sedam sezona, iz kojih ću izabrati po pet najboljih epizoda. Ukoliko se s izborom ne slažete, uvijek me možete korigirati u komentarima.
Prva sezona najpopularnijeg Star Trek serijala s prikazivanjem je počela u rujnu davne 1987. godine. Prva, dvodijelna epizoda Encounter at Farpoint upoznala nas je s posadom, brodom i nekim od tehnoloških postignuća 24. stoljeća (holodek, android), no epizoda sama po sebi bila je osrednja. Samo da napomenem kako su epizode proizvoljno poredane, među njima nema nikakvog bitnog rasporeda. Pogledajmo top pet!
The Battle
U jednoj od prethodnih epizoda (The Last Outpost) upoznali smo novu vrstu, Ferengije. Ovdje se opet pojavljuju s darovima: DaiMon Bok, zapovjednik ferengijskog broda, poklanja kapetanu Picardu neobičan, neočekivan poklon. Riječ je o njegovu bivšem brodu imena Stargazer, za kojeg se vjerovalo kako je uništen u bitci kod Maxije, koja se odigrala prije 9 godina. Ono što znamo o Ferengijima jest da nikad ništa ne daju besplatno: namjere DaiMona Boka bile su zle, pa su se Picard i posada našli u velikoj opasnosti.
Ova epizoda baca svjetlost na Picardov život i način kako je dobio zapovjedništvo nad Enterpriseom, najboljim brodom flote. Također nas upoznaje s tzv. Picardovim manevrom, kojeg je ovaj izveo tijekom bitke kod Maxije.
Zanimljivo je kako su Ferengiji tek sad predstavljeni u Treku: kao trgovačka rasa kojoj je na umu jedino profit, trebali su odavno stupiti u kontakt s Federacijom.
Heart of Glory
Odgovarajući na poziv za pomoć, Enterprise s jednog oštećenog trgovačkog broda spašava troje Klingonaca. Predstavljaju se kao miroljubivi putnici koji su uletjeli u zamku, no Worf provodi istragu koja pokazuje kako su zapravo opasni bjegunci.
Ideja ove epizode jest upoznavanje s klingonskom kulturom i običajima, koji se pokazuju prilično nasilnima za naše pojmove. Svejedno, bizarni moto kako pravi Klingonac mora umrijeti u borbi mašući bath’lethom učinila ih je ikonom Star Treka, a kasnije epizode (iako često svedene tek na izrugivanju Worfa koji je prigrlio drugačiji način života) dodatno su učvrstile ugled Klingonaca kao ratničke vrste, kojoj su ponos i očuvanje tradicije najbitnije vrline.
Datalore
Znanstvena kolonija Omicron Theta brutalno je uništena i ostavljena bez ijednog kolonista koji bi tome posvjedočio. Enterprise ondje pronalazi tek rastavljenog androida, potpuno identičnog Dati. Po sklapanju, android se predstavlja kao Lore, mlađa i savršenija verzija Date. No Lore je daleko od savršenstva: zapravo je ubojica i predstavlja smrtnu opasnost za posadu broda.
Originalna ideja iza ove epizode podrazumijevala je ženskog androida, podjednako opasnog kao Lore. Prema toj verziji, Datu je sagradila strana civilizacija i potom ostavila da ga pronađe USS Tripoli. Nakon popriličnog povuci-potegni sa scenarijem, došlo se do priče koja nam kazuje prošlost najpoznatijeg androida u svemiru.
Conspiracy
Kapetan Picard sudjeluje na tajnom sastanku s još nekoliko zapovjednika brodova. Ukazano mu je na čudne naredbe koje u posljednje vrijeme stižu iz zapovjedništva Flote, kao i sumnjive smrti nekih istaknutih federacijskih časnika. Isprva nepovjerljiv, kasnijom istragom uvjerit će se kako je slučaj daleko opasniji no što se to isprva činilo.
Ova izvrsna, mračna epizoda udarila je temelje za priču koja je mogla biti u rangu onih s Borgom (Q Who, Best of Both Worlds), no zastrašujući paraziti koji preuzimaju svoje domaćine plesali su samo jednu epizodu.
Zašto je sve stalo samo na Conspiracy? Vjerojatno zato što je Tracy Tormé, čovjek koji je napisao scenarij, napustio Star Trek nakon ove sezone. Također, neki su producenti smatrali kako je Conspiracy premračan za TNG i da serijal treba imati drugačiji pravac.
The Neutral Zone
Posada Enterprisea otkriva prastaru kapsulu sa Zemlje, u kojoj pronalazi troje preživjelih u krioničkim komorama. No posada nema vremena bolje upoznati ljude s kraja dvadesetog stoljeća: moraju hitno otići u Neutralnu zonu između Federacije i Romulanskog carstva, jer je prekinut kontakt s nekoliko federacijskih ispostava. Po dolasku, posada nalazi ispostave temeljito uništenima. Da problem bude veći, pred njima se pojavljuje romulanski brod: njihove ispostave duž Neutralne zone također su uništene i optužuju Federaciju za masakr.
Scenarij za The Neutral Zone nastao je temeljem fan-fictiona i originalno je trebao biti dvodijelna epizoda u kojoj bi se premijerno pojavio Borg. U to je vrijeme izbio štrajk scenarista, pa je priča skraćena, a Borg je morao sačekati do druge sezone i epizode Q Who.
Svejedno smo dobili dvodijelnu priču: prvu, slabiju, s ljudima iz dvadesetog stoljeća koji su se probudili nekoliko stotina godina u budućnosti. Privikavanje na takvu situaciju zasigurno nije lako, osobito kad im Data kaže kako je televizija izumrla kao oblik zabave – je li to bila samoironija koja je ciljala na TV serije? Ironija ili ne, Data je točno predvidio pad popularnosti klasične televizije, koju danas sve uspješnije zamjenjuje internet.
Druga priča vraća nas u zagrljaj starom neprijatelju – nakon više od pola stoljeća skrivanja, Romulanci se vraćaju u igru. Susret s njima ne sluti na dobro: Enterprise je daleko manji od romulanskog broda klase D’deridex i čini se inferiornim u usporedbi s njim. Isto tako, najmoderniji federacijski senzori nisu uspjeli otkriti skriveni romulanski ratni brod, što je dodatni razlog za zabrinutost. Romulanci se pak čine jednako nesklonima suradnji kao i prije, iako je zajednički interes pronaći odgovorne za uništenje baza s obje strane granice.
Ovih pet epizoda nije sve što se nudi, jer su još neke epizode u najmanju ruku dobre, a među njima bih istaknuo Homesoil i 11001001.
Iako se prva sezona TNG-a generalno smatra najslabijom, u usporedbi s nekim drugim, poprilično razvikanim SF serijama, ovo je i dalje nedosegnuta razina.