Pet najboljih epizoda treće sezone ‘Star Trek: The Next Generation’
Treća sezona The Next Generation donijela je popriličan napredak u kvaliteti. Prva i druga sezona imale su praznih hodova, s nekoliko epizoda koje se tek dobrom voljom mogu nazvati osrednjima. U međuvremenu je osvježena scenaristička postava, koja je u ovoj sezoni iznjedrila neke od najboljih epizoda ne samo ovog serijala, nego cijele Star Trek franšize.
>Pet najboljih epizoda prve sezone TNG-a
>Pet najboljih epizoda druge sezone TNG-a
Još jedna promjena tiče se glumačke postave: u ovoj se sezoni vratila Gates McFadden kao brodska liječnica Beverly Crusher. Nju je tijekom prethodne sezone zamijenila Diana Muldaur kao Katherine Pulaski, no ona nikako nije sjela dijelu fanova, a niti Gene Rodenberry i Rick Berman nisu bili sretni kemijom između Muldaur i ostatka ekipe. Umjesto da dovedu treću brodsku liječnicu u samo tri sezone, odlučili su vratiti originalnu.
Za vas smo izabrali pet najboljih epizoda ove sezone. Bilo je nedoumica i odmjeravanja, a rezultat – proizvoljno poredan – je sljedeći:
The Defector
Prilikom patrole uzduž Neutralne zone koja dijeli Federaciju od Romulanskog carstva, Enterprise nailazi na romulanski izviđački brod. Primaju zahtjev za političkim azilom od putnika na brodu; isprva nevoljan pristati na zahtjev, Picard mijenja mišljenje nakon pojave romulanskog ratnog broda, koji otvara vatru na prebjega. Spašavaju ga, a ovaj se predstavlja kao Setal, logistički časnik koji želi spriječiti neizbježan rat između Romulanskog carstva i Federacije, a za kojeg se Romulanci u tajnosti pripremaju.
James Sloyan po prvi se puta pojavio u Treku kao Romulanac Setal. Kasnije će se vratiti kao K’mtar u epizodi Firstborn, a gledat ćemo ga i u Deep Space Nine i Voyageru. U The Defectoru smo isto tako imali priliku svjedočiti povratku zlokobnog romulanskog zapovjednika Tomalaka, koji je već prijetio Enterpriseu u epizodi The Enemy.
Who Watches the Watchers
Enterprise je dobio zadatak da prenese zalihe na planet Mintaka III, gdje Federacija ima malu znanstvenu ispostavu. Stupanj razvijenosti stanovnika tog planeta – fiziologijom sličnih Vulkancima – je na razini srednjega vijeka, što antropolozima daje sjajan uvid u prošlost humanoidnih vrsta. Zbog kvara na generatoru holograma koji je skrivao tajnu bazu, jedan od Mintakana je ugledao što se krije unutar nje, pri čemu teško stradava. Prebačen je u brodsku bolnicu, gdje pod sedativima čuje kako Picard izdaje naredbe. Po oporavku ga vraćaju na planet obrisana pamćenja, no njemu je ostalo dovoljno sjećanja na incident da propovjeda vjeru u novoga boga imenom Picard.
Poigravanje idejom boga nije nova u Star Treku; zapravo, cijeli jedan film posvećen je tome (onaj nevoljeni, peti). Ovdje je riječ o slučajnom bogu, koji se ne bi niti dogodio da se nije prekršila famozna Prva zapovijed. Iako ustanovljena u najboljoj, plemenitoj namjeri, u ovoj epizodi imamo priliku vidjeti koliko je zapravo primjena takvih čvrstih, apsolutističkih pravila zapravo apsurdna. I sam kapetan Picard, mada ovdje inzistira na primjeni Prve zapovjedi, u više ju je navrata zaobilazio ili prilagođavao situaciji.
Ova je epizoda, inače, snimljena u Vasquez Rocks, parku prirode u kojem je snimljen velik broj epizoda cijelog serijala, uključujući i dva filma.
The Best of Both Worlds, dio prvi
Federacijska kolonija je uništena – posada Enterprisea, koja prva stiže na poprište tragedije, ustanovljava kako je za masakr odgovoran Borg. Zvone sva zvona za uzbunu: Federacija nema adekvatna odgovora za takvu prijetnju. Na brod uskoro stižu admiral Hanson i zapovjednica Shelby, koja je stručnjak za Borga. Kreću u potragu za napadačem, kojeg uskoro pronalaze. Radilice se prabacuju na Enterprise i otimaju Picarda, nakon čega kocka u visokom warpu pojuri prema Zemlji, s namjerom sveobuhvatne asimilacije. Enterprise hita za njim, s Rikerom kao novim kapetanom.
Jedna od najboljih epizoda cjelokupne franšize ponovno je donijela Borga kao opasnu protutežu liberalnoj, pluralnoj Federaciji i kao negativca par excellence. Osim fanova, i kritika je ovoj epizodi bila iznimno sklona: dobila je dvije nagrade Emmy.
Sins of the Father
U sklopu programa razmjene časnika, na Enterprise dolazi klingonski zapovjednik Kurn. Služeći kao prvi časnik inzistira na klingonskom načinu vođenja broda, što iznimno iritira posadu. Worf pokušava smiriti tenzije, no one iskaču van svih parametara; ispostavlja se kako je Kurn njegov brat za kojeg nije niti znao. Ovaje je iskoristio program suradnje Federacije i Klingonskog carstva kako bi se približio Worfu i pridobio ga za svoje ciljeve. Naime, klingonski matični svijet politički je uzavreo, a moćna obitelj Duras tvrdi da je Mogh, njihov otac, izdajnik zbog kojeg je došlo do Khitomerskog masakra. Želeći sprati ljagu s obiteljskog imena, Worf se upućuje u samo srce Carstva.
Mada je epizoda prvenstveno koncipirana oko Worfa, kasnije je na njenim temeljima izgrađena priča o klingonskom političkom uređenju, koja se protegnula kroz cijeli TNG te kasnije DS9. Slično se dogodilo i s obitelji Duras, koji će još dublje zagaziti u Star Trek: osim spomenutih TNG-a i DS9-a, pojavit će se i u Enterpriseu te filmu Generations.
Yesterday’s Enterprise
Prilikom rutinske patrole, Enterprise nailazi na procjep u prostor-vremenu. Iz njega izranja Enterprise C, brod koji je uništen prije više od 20 godina pod nikad razjašnjenim okolnostima. Istovremeno s pojavom svog prethodnika, Enterprise D se radikalno mijenja: više nije istraživački, nego ratni brod namijenjen borbi protiv Klingonskog carstva. Posada je također izmijenjena, jer nema Worfa niti Troi, dok je za taktičkom konzolom i dalje Tasha Yar. Jedina koja nešto sluti je Guinan, no njena intuicija nije dovoljan dokaz koji bi nagovorio Picarda da istraži što se dogodilo.
Pet je scenarista radilo na ovoj izvanrednoj epizodi, glancajući priču do savršenstva. Ova je, inače, nastala spajanjem dviju zasebnih priča; jedna se ticala Enterprisea C, do tada jedinog broda tog imena čija sudbina nije rasvijetljena. Sada jest i hvala im na tome. Druga se odnosila na Tashu Yar (Denise Crosby), koju su željeli nekako vratiti u seriju. Yesterday’s Enterprise uredno se nalazi na svim popisima najboljih epizoda što TNG-a, što franšize u cjelini. Njen se utjecaj osjeti i danas: Quentin Tarantino, gostujući krajem 2015. godine u podcastu “The Nerdist”, istaknuo je Yesterday’s Enterprise kao epizodu koju bi rado pretočio u film.