Dokopali smo se posljednjih brojeva domaćih fanzina i pročitali ih. Za razliku od posljednji put kad smo ih imali ovako na jednoj gomili, njihov broj se povećao. U međuvremenu se, naime, pojavio Chat Noir, fanzin osječkih poklonika SF/F/H tematike i igara na ploči. Drugi Chat Noir smo već obradili u posebnoj temi, stoga ćemo se pozabaviti onima koje još nismo čitali. Krenimo!
Eridan 16
Eridan 16 dolazi nam u dvojezičnoj varijanti: dio tekstova je na hrvatskom, a dio na engleskom jeziku. Nastavak je to prakse iz prethodnog broja, kojim se sadržaj fanzina pokušava približiti stranoj publici.
Konceptualno razdvojen u tri dijela: priče, članci i intervju. Deset kratkih priča više je nego dovoljno za dobro provedeno poslijepodne, a u ovom broju su sljedeći uratci: La Paella (Sylvia Spruck Wrigley), Krioroštilj (Frank Roger), Čudnije stvari (Dominic Bascombe), Izgubljeni kvart (Danijel Štriga), Tuga (Timons Esaias), Ekskluzivno za Eridan: Arheološko-povijesna senzacija u Mađarskoj (Matija Aleksandrovski), Posljednja pizza (Frank Roger), Ink (Roberta Grdaković) te The Five Phases of Darlene (Bruce Golden).
Prvi od dva članka bavi se iznimno popularnim igraćim serijalom Silent Hill, te načinom na koji je Konami sam sebi pucao u nogu. Nekoliko puta.
Drugi članak upoznaje nas s Daredevilom, onim filmskim i onim televizijskim. Kino adaptacija iz 2003. godine neslavno je potonula u zaborav, sasječena i od kritike i od publike. Aktualna serija (nestrpljivo čekamo drugu sezonu) daleko je bolja od filmskog prethodnika i niže pohvale sa svih strana.
Spomenuti intervju dale su Ivana Delač i Vesna Kurilić na temu LARP-a (Live Action Role Playing), dobitnice nagrade Sfera u kategoriji posebnog ostvarenja za LARP Astra.
Kao i inače, Eridan je protkan crtežima ilustracijama domaćih autora, što ga čini šarolikijim i zanimljivijim. Dostupan je za besplatan download, stoga bacite oko na njega.
Parsek 128 i 129
Posljednji broj Parseka, 129., specijal je s radovima osnovnoškolaca i srednjoškolaca. Broj pristiglih radova zastrašujuć je: 1630 likovnih i 454 literarna rada dovoljna su da natjeraju uredništvo na uporabu DeLoreana kako bi sve stigli pročitati i pregledati.
U ovom broju nalaze se priče nagrađene SFERICA-ma:
Lea Podgorski: Vukodlak na jedan dan, priča
Marija Mercedes Krema: Put kroz svemir, priča
Robert Banfić: S one strane, priča
2.c razred OŠ Višnjevac: Modna revija na drugom planetu, izvedba
Antonio Filipović: Trinaesto svjetsko čudo, likovni rad
Lea Labrović: Vremenski paradoks, likovni rad
Leda Perić: Modna revija na drugom planetu, likovni rad
Luka Štefanuti: Stroj koji vodi u drugi svijet, priča
Maja Perak: Skok kroz vrijeme, likovni rad
Nikola Puhin: Škola za vremenske putnike, priča
Ivana Žužić: Vampir s Velebita, priča
Lara Beata Tomičić: Rock zvijezda iz 2115 g., likovni rad
David Bartol Bartulović: Zemlja čudesa, likovni rad
Osim specijaliziranog, bacili smo oko i na Parsek 128. On je pak putopisan, jer gro sadržaja čine dojmovi uredništva s međunarodnih konova koje su posjetili posljednjih mjeseci. Iz tog je razloga pomalo zakinut dio s pričama, čiju čast brane priče Prva linija (Sylvia Spruck Wrigley) i Štrojar!, nova epizoda iz tradicionalne serije Babe na klupici (Danijel Bogdanović).
Parsek je, kao i Eridan, dostupan online.
Svemirski brod
Svemirski brod sadržajno je najraznolikiji od svih domaćih fanzina. U petom broju našli su se mitologija i mitološka bića, astronomija, roboti, ruski svemirski brodovi te kritike najnovijih žanrovskih knjiga i filmova.
Poseban osvrt na kraju fanzina posvećen je SF sceni u Njemačkoj, koja je, sudeći po članku, daleko od razine koju bismo očekivali za jednu modernu i naprednu državu kakva je Njemačka. Fanzin možete kupiti za deset kuna, a nabaviti ga možete tako da kontaktirate SF skupinu Orion putem njihove Facebook stranice.