Ne čitam često horor (ima previše hard SF-a u ponudi da bih mario za ostalo), no kad sam ugledao tko je potpisao ove romane, nisam nimalo dvojio: odmah sam se uhvatio čitanja. The Strain, The Fall i The Night Eternal već su mi po naslovu zvučali dovoljno opako. Takav tip romana ne zahtijeva puno u smislu priprema (tek zamračenu sobu uz skroman izvor svjetla na stranicama), dok zauzvrat pruža sate i sate uživanja i razmrvljenog čipsa.
Dakle. Guillermo Del Toro i Chuck Hogan napisali su vampirsku trilogiju koja je vampirska u punom smislu riječi: napetost, krvoproliće i strah počinju na prvim stranicama, uz drevnog, zlokobnog starog vampira koji vreba iz mraka umjesto metroseksualnih tinejdžera sa seksi izrazom lica à la Horatio Grant.
I to je, nažalost, otprilike sve što u trilogiji valja. Logičke rupetine, blesavi dijalozi, čudni likovi i suludo koncipirani negativci previše su za jednu priču.
Otvaranje je izvrsno: u New York slijeće zrakoplov iz Europe u kojem su svi naizgled mrtvi. Epidemiolozi koje vodi Ephraim Goodweather utvrđuju kako su putnici zaista mrtvi, no među njima pronalaze i četvero preživjelih. Istovremeno, u prtljažnom dijelu zrakoplova krije se neprijavljeni teret: drevni, bogato ukrašeni sarkofag u kojem se krije zlokoban putnik.
Preživjeli, nakon što su došli svijesti, čine se sasvim zdravima i uskoro bivaju pušteni kućama.
Što se pak mrtvih tiče, ispostavlja se kako su podlegli zarazi jer im u krvi pronalaze nepoznatog parazita. Ovo je pravi trenutak da Ephraim Goodweather preuzme uzde priče, jer je najbolji epidemiolog u ovom dijelu Sjedinjenih Država. Mrtvozornik, nažalost, ima drugačiji način rada: nakon što je ustanovio kako se u krvi – spomenuh to u rečenici-dvije ranije – krije nepoznati parazit, on sav biološki materijal izlije u odvod i otvori hladnu vodu da sapere sudoper.
Četvero preživjelih uskoro počinju pokazivati simptome bolesti, koja vrlo brzo napreduje. Transformiraju se u vampire i prvo kreću na članove obitelji, a zatim se upućuju u susjedstvo. Ista stvar se dogodila mrtvima iz zrakoplova: postali su vampiri i došli glave nemarnom mrtvozorniku. Ukoliko ste pažljivo pročitali ovaj odlomak, shvatili ste da je ista sudbina zadesila i žive i mrtve putnike. Koja je onda svrha ovih četvero preživjelih? I zašto su uopće pušteni kućama? Pokušajte saznati pozivom na 0800-STRAIN-WTF.
Spominjanjem ovih logičkih nebuloza tek sam načeo Pandorinu kutiju besmislica natiskanih na stranice ovih romana. Evo ih još: Ephraim Goodweather, umjesto da se kao vrhunski liječnik bavi traženjem izvora zaraze i njenim suzbijanjem, kreće u klanje vampira češnjakom i srebrnim mačevima, jer je negdje usput sreo prastarog Židova koji mu je rekao da to, eto, nije zaraza, nego vampirska pošast. I Ephraim mu je povjerovao na riječ. Kakve godine školovanja, kakve diplome, kakvi bakrači.
Ovdje prestaje svaki dodir trilogije sa znanstvenom podlogom koja je tako dobro izgledala. Radnja potpuno skreće u mitove i folklor, pa se redaju žanrovski klišeji: jedino srebro može ubiti vampira, ne podnose sunčevu svjetlost, ne mogu prijeći preko vode… I tako dalje. Ukoliko među čitateljima ovog osvrta ima biologa ili liječnika, objasnite mi neupućenom kakav to parazit reagira na srebrno oružje, sunčevu svjetlost ili blizinu vode.
U sarkofagu, spomenutom na početku teksta, krio se pradavni vampir (u romanu ga zovu The Master, stoga ću se držati tog imena/titule). Njegov je cilj pretvoriti sve ljude u vampire, odnosno svoje podanike budući da ih može telepatski kontrolirati (napredan neki parazit). Master istovremeno vodi bitku s još nekoliko drevnih vampira, koji imaju drugačiji pogled na svijet i odgovara im status quo kakav tisućljećima vlada između njih i ljudi.
Jesam li ja to propustio spomenuti da postoji još nekoliko starih vampira? I meni je to bilo iznenađenje, stoga eto, zašto i vas ne bi zaskočilo ovo saznanje?
Ti drevni vampiri daleko su moćniji od tek zaraženih i gotovo ih je nemoguće ubiti. Stoga Master koristi nekoliko nuklearnih bojevih glava, koje su jednako učinkovite kao srebro i na taj način tamani konkurenciju.
Između borbi ljudi i vampira te vampira međusobno, polako odmotavamo klupko povijesti i saznajemo kako su vampiri uopće nastali: riječ je, vidite, o božanskom utjecaju (savjet piscima: kad god zapnete u stvaralačku krizu, pozovite se na više instance – odlično za rješavanje logičkih zavrzlama).
Svojevremeno je bog, dok je još valjda bio vidljiv i vodio brigu o ljudima, poslao anđele na Zemlju da riješe Sodomu i Gomoru. Jedan od njih se oteo kontroli i zapao u hedonizam, što je kulminiralo ispijanjem krvi nevine ljudske žrtve. To mu se toliko svidjelo da je počeo nemilice klati božje stado, pa ga je svevideći i sveznajući pastir razbio na sitne dijelove. Od tih su djelića kasnije nastali Master i ostali stari vampiri, a koji su u međuvremenu nestali u nuklearnim eksplozijama.
I tada je bog zatražio od astronautkinje da izvrši samoubojstvo tako što će srušiti Međunarodnu svemirsku postaju, što je omogućilo Ephraimu da se izvuče iz neke gužve s vampirima.
Nešto kasnije, na posljednjim stranicama (nemate pojma koliko sam im se radovao!), bog će još jednom pomoći Ephraimu u konačnom obračunu s Masterom, čime se priča privela kraju.
Od izvrsnog početka i isto tako dobre ideje s biološkim porijeklom zaraze, preko nacističkih vampira i njihove protuteže, židovske verzije Van Helsinga, sve je otišlo u nekakve kvazi-religiozne vode. Bezgrešno božanstvo za koje ne vrijede zakoni fizike nekako je uspjelo previdjeti ubojstva nevinih, transformaciju crvića u vampire i masovni pokolj svog stada, ali je zato u foto-finišu ipak pružilo ruku svojoj napaćenoj dječici, pokazujući bezgraničnu ljubav.
Hogan i Del Toro nisu jedini krivci za ovaj – bit ću iskren – grozan roman (razvučen na tri dijela da se više prodaje). Čini se kako urednik, odnosno lektor uopće nije postojao: pošast koja je počela u zrakoplovu zvana je virusom, parazitom ili crvom, zavisno od prilike. Što li je od toga? Bilo je tu još bisera kojih se nisam sjetio. No kad se uzmu u obzir druga rješenja za kojima su autori posegnuli, takvi propusti zapravo su najmanji grijeh ove dozlaboga naporne trilogije.
Naslov romana: 1. The Strain
2. The Fall
3. The Night Eternal
Autori: Guillermo Del Toro, Chuck Hogan
Godina izdanja: 2011. (The Strain); 2012. (The Fall); 2013. (The Night Eternal)