SF Centar

Konjokradice iz svemira – još od 1999.

Watchmen (2009.)

Dugo iščekivana ekranizacija nečega što se ne da ekranizirati (iskreno, koliko puta smo već ovo čuli?) napokon se (već neko vrijeme) vrti u kino dvoranama. Reakcije strip-geekova su podijeljene, oduševljenje je više-manje izostalo, a box office uragan nitko (meritoran) nije ni prognozirao. Pitanje za trideset dvije tisuće kuna glasi: vrijedi li na Watchmene” potratiti gotovo tri sata života?”

Kada su pred nešto više od jednog desetljeća stigle prve glasine kako tamo neki Peter Jackson (do tada poznat po trash hororima, i onom lezbijskom filmiću sa Kate Winslet) namjerava dovesti uber-kompleksno Međuzemlje na veliki ekran, panična strahovanja Tolkienovih fanova o upropaštavanju njihove voljene trilogije bila su neizbježna. No pokazala su se neopravdanima (svi pamtimo kako je to završilo).

No za razliku od Petera Jacksona, Zack Snyder je povjerenje comic book poklonika i više nega zavrijedio ekranizacijom Millerovih300,” stoga ako je postojao netko tko može učiniti čudo i ne ukenjati kultne Watchmene, to je, prema mnogima, bio baš on.

Film počinje na najbolji mogući način, prekrasnom uvodnom špicom koja nas uz tonove Dylanove stare dobre “The Times They Are a-Changin’” upoznaje sa alternativnom stvarnošću, u kojoj je svijet mnogo više ‘u banani’ nego što je stvarno bio te 1985. (Nixon još uvijek predsjenik, stanje na ulicama gore nego ikad, hladnoratovska paranoja dosegla apsurdne razmjere).

Opća reakcija kino publike na ovaj sjajan uvod (tu mislim na onih dvadesetak ‘optimista’ koji su sjedili oko mene u kinu dobrih petnaestak dana nakon premijere) graničila je s oduševljenjem, no sam entuzijazam u slijedećih desetak minuta potpuno je splasnuo. Valjda u namjeri da bude vjeran izvorniku, Snyder nas je udavio pozadniskim pričama naših heroja, između ostalih i Comediana (Jeffrey Dean Morgan), čije zagonetno ubojstvo pokreće radnju. No koliko god se ovo sve činilo dosadnim prosječnome (stripovski neupućenome) gledatelju, bilo je neophodno da bi se zadržala vjernost viziji Allana Moorea. Sam Moore nikad nije skrivao animozitet naspram svih ekranizacija svojih stripova, baš kao ni prema namjeri da se snime njegovi famozni ‘Watchmeni.’ Naime, odavno nam je dao do znanja da nema nikakvu namjeru gledati taj film.

I baš kada se činilo da za ‘Watchmene’ nema nade, stigla je priča o porijeklu Dr. Manhattana (Billy Crudup), njegovoj transformaciji u bogoliko (egzibicionističko) biće, koje sve više gubi dodir sa svojom ljuskom stranom (i koje se malo previše ponosi svojim genitalijama). Od tog trenutka Snyder ubacuje u višu brzinu, te do kraja ne manjka sjajno koreografirane akcije i općenito uzbuđenja na kakva smo navikli u superherojskim filmovima.

Što bi Allan Moore rekao na izmjenjeni kraj kada bi ipak pogledao ovaj film? Vjerojatno ništa što bi se moglo citirati u ovom tekstu, no neopterećenom gledateljstvu (u koje se i ja ubrajam) izmjene sigurno neće teško pasti No ostaje pitanje – čemu sav prethodni trud da se zadrži autentičnost kad se filmski kraj poprilično razlikuje od stripovskog?

Konačna presuda – vrlo solidno. Budite strpljivi, ne očekujte čuda i nećete se razočarati.

Uloge: Malin Akerman, Billy Crudup, Matthew Goode, Jackie Earle Haley, Jeffrey Dean Morgan

Režija: Zack Snyder

Scenarij: David Hayter, Alex Tse

Originalni naziv: Watchmen (162 min)

Proizvodnja: Warner Bros. Pictures, USA, 2009