Faith 7
Nakon gotovo pa savršenog leta misije Sigma 7, počela su razmišljanja i pritisci unutar NASA-e da to bude posljednja misija unutar ovog programa kako bi se izbjegla eventualna katastrofa. Pojedini NASA-ini dužnosnici predlagali su da se odmah prijeđe na program Gemini. Taj je prijedlog odbačen, jer su sovjetske misije još od Vostok 2 trajale barem po jedan dan. Gordon Cooper stoga je obaviješten da će biti pilot misije Mercury-Atlas 9 koja će biti cjelodnevnog karaktera. Cjelodnevno trajanje misije iziskivalo je i odgovarajući sustav praćenja; angažirano je 28 brodova, 171 zrakoplov i oko 18.000 ljudi za potporu ovoj misiji.
Kapsula nazvana Faith 7 lansirana je u svibnju 1963. godine Cape Canaverala. Dospjevši u orbitu, svi su parametri ukazivali da je zauzimanje orbite uspješno izvedeno te je Cooper mogao prionuti na ukupno 11 eksperimenata, koliko ih je planirano. Jedan od njih bio je posebno zanimljiv: Cooper je imao zadatak izbaciti malenu sferu promjera 152 mm na kojoj su raspoređena ksenonska svjetla. Ovim se eksperimentom željelo utvrditi je li moguće uočiti takav objekt iz orbite i orijentirati se prema njemu. Sfera je izbačena tijekom treće orbite, ali ju je Cooper izgubio iz vida odmah potom. Međutim, vidio ju je tijekom četvrte i pete orbite.
Nakon što je ponovio Schirrain uspjeh iz prethodne misije (7 orbita), kontrola leta mu je javila da se njegova misija nastavlja do 17. orbite, a naknadno mu je javljeno da će se misija nastaviti i nakon toga. Cooper je vrijeme proveo vršeći zadane mu eksperimente: fotografirajući Zemlju i zvijezde, javljajući se TV postajama i mjereći radijaciju Gaigerovim brojačem. Prvi problemi javili su se tijekom devetnaeste orbite kad su mu počeli otkazivati visinomjeri. Tijekom 21. orbite otkazao mu je ASCS (automatski sustav za stabilizaciju i kontrolu) i sustavi koji su ga podržavali. John Glenn, koji je bio stacioniran u postaji u Japanu, pomogao je Cooperu da se pripremi za ulazak u atmosferu. Zbog niza kvarova, većinu poslova Cooper je morao odraditi manuelno. Nakon Glennova znaka, Cooper je doveo letjelicu u položaj za spuštanje i ušao u atmosferu.
Petnaest minuta kasnije, Faith 7 spustio se samo 6 km od USS Kearsarge u Tihom oceanu. Ukupno trajanje misije bilo je 34 sata, 19 minuta i 49 sekundi, što je tada bio vrhunac američkog svemirskog programa. Mercury 9/Faith 7 posljednja je misija iz programa Mercury. Odmah po završetku ovog programa, prioritet je dan novom projektu imena Gemini.
Kapsula Mercury 20/Faith 7 korištena u ovoj misiji izložena je u NASA Space Center, Houston, Teksas.
Zanimljivosti
– Gordon Cooper prvi je astronaut koji je uspio zadrijemati na lansirnoj rampi dok je čekao polijetanje.
Datum lansiranja: 15. svibnja 1963.
Posada: Gordon Cooper
Zamjenska posada: Alan Shepard
Perigej/apogej/inklinacija: 161/267 km/32,5°
Trajanje misije: 1 dan, 10 sati
Naslovnica: NASA