Svemir

Pogled u zvijezde s dna gravitacijskog bunara

Endeavour

Raketoplan Endeavour (NASA-ina oznaka: OV-105) peta je i posljednja NASA-ina letjelica iz programa Space Transportation System (STS). Izgradnja Endeavoura počela je 1987. godine kao zamjena za Challenger, koji je uništen u nesreći prilikom polijetanja godinu dana ranije.

Pri njegovoj izgradnji korišten je hardver preostao od izgradnje raketoplana Discovery i Atlantis, kao i mnogobrojni redovni rezervni dijelovi. Razmatrana je i mogućnost opremanja testnog raketoplana Enterprise za let u svemir, međutim ta se opcija pokazala preskupom i odbačena je.

Kako je konstruiran gotovo cijelo desetljeće poslije ostalih letjelica, imao je moderniju opremu koja mu je omogućavala boravak u svemiru i do 28 dana. Svejedno, najduža misija nekog raketoplana iznosila je 17 dana.

Endeavour je prvi put lansiran 1992. godine u misiji STS-49, u kojoj je uhvatio nepravilno postavljeni komunikacijski satelit te mu korigirao orbitu. 1993. godine je otišao na prvu misiju održavanja teleskopa Hubble.

Od drugih značajnijih misija ističemo onu u studenome 1998. godine, kada je dostavio modul Unity na Međunarodnu svemirsku postaju (ISS). Po nesreći raketoplana Columbia cjelokupna je flota prizemljena i nadograđena novim sigurnosnim sustavima. Posljednji je put poletio u svemir u svibnju 2011. godine, kada je pristao na ISS dostavljajući zalihe i opremu.

Shuttle Endeavour je letio ukupno 25 puta, u svemiru je proveo 299 dana, 4.671 puta je obletio Zemlju i preletio ukupno 198 milijuna kilometara. Po umirovljenju je trajno izložen u California Science Center u Los Angelesu.

Zanimljivosti

Orbiter je nazvan po HMS Endeavour, brodu kojim je zapovijedao James Cook, slavni istraživač iz 18. stoljeća. Ovo je ime također izabrano za zapovjedni modul u misiji Apollo 15.

Naslovnica: NASA