Svemir

Pogled u zvijezde s dna gravitacijskog bunara

Gemini 3 – Molly Brown

Nakon dvije bespilotne misije, na red su došle i misije sa posadom. Zapovjednik misije bio je Gus Grissom, veteran iz programa Mercury. Oko njega se digla prilična prašina, jer je njegova kapsula Liberty Bell 7 prilikom slijetanja potonula u ocean, a dio znanstvene zajednice i javnosti njega je držao kao krivca za potonuće. Međutim, NASA je odbacila sve optužbe o pilotovoj grešci i Grissomu dala zapovjedništvo nad misijom Gemini 3, prvoj američkoj misiji u kojoj su sudjelovala dva astronauta, pridruživši mu novaka Johna Younga.

Grissom je, nastavljajući tradiciju astronauta iz programa Mercury, svoju letjelicu nazvao Molly Brown, prema jednoj Broadwayskoj predstavi imena Nepotopiva Molly Brown, nadajući se da se ovog puta neće ponoviti njegovo iskustvo iz misije Mercury-Redstone 4. NASA-i se ideja nije svidjela, pa je Gemini 3 ujedno i posljednja Gemini kapsula kojoj su astronauti dali ime. Svi sljedeći letovi označeni su rimskim brojevima.

Primarni cilj misije bio je testiranje nove letjelice, sposobne za samostalno manevriranje u orbiti. Tijekom cijeloga leta posada je mijenjala smjer i visinu orbite, kako bi se utvrdile stvarne mogućnosti novoga stroja. Jedini incident tijekom cijeloga leta izazvali su sami astronauti: Young je potajice unio u brod sendvič sa šunkom, a mrvice koje su nastale prilikom konzumacije istog mogle su izazvati ozbiljne probleme brodskoj elektronici. Zbog toga su obojica strogo ukorena nakon povratka, a posade drugih letjelice oštro su upozorene da ni u kojem slučaju ne nose sa sobom sličnu hranu.

Posada je prvi puta promijenila svoju orbitu sat i pol nakon uzlijetanja. Motori su radili 75 sekundi, što je bilo dovoljno da se letjelica pomakne sa 122 km na apogej od 175 km. 45 minuta kasnije, promijenili su inklinaciju za petnaestinu stupnja, a tijekom treće orbite spustili su se na perigej od 72 km. Ovaj manevar je značio da će se, čak i ako retrorakete zakažu, još uvijek moći sigurno vratiti na Zemlju. Prilikom slijetanja, otvaranje padobrana uzrokovalo je naglu promjenu položaja kapsule, zbog čega je Grissom tresnuo licem o kontrolnu ploču ispred njega. Gemini 3–Molly Brown spustio se 84 km dalje od zadanih koordinata, a posada je zatim pola sata strpljivo čekala dolazak ekipe za izvlačenje letjelice.

Kapsula korištena u ovoj misiji trenutno je izložena u Grissom Memorial, Spring Mill State Park, Mitchell, Indiana.

Zanimljivosti

– Sovjeti su pretekli Sjedinjene Države u broju astronauta u jednoj letjelici, lansirajući trojicu u prvome Voshodu još prethodne godine, te dvojicu u Voshodu 2 samo pet dana prije Geminija 3.

Datum lansiranja: 23. ožujka 1965.
Posada: Virgil Grissom, John Young
Zamjenska posada: Walter Schirra, Thomas Stafford
Perigej/apogej/inklinacija: 161/224 km/23,6°
Trajanje misije: 5 sati

Naslovnica: NASA