Svemir

Pogled u zvijezde s dna gravitacijskog bunara

Gemini V

Misija Gemini V udvostručila je vrijeme boravka u svemiru s četiri na osam dana (što je vrijeme potrebno za put do Mjeseca), zahvaljujući unaprijeđenom sustavu gorivih ćelija, koje su proizvodile dovoljno energije i za ovako produžene misije. Te su gorive ćelije postale ključne u misijama kasnijeg programa Apollo. Glavni zadatak misije bio je susret u svemiru sa sondom koja bi bila ispuštena iz Geminija V.

Nešto više od dva sata nakon lansiranja, iz letjelice je izbačena sonda sa kojom se Gemini V trebao kasnije susresti u orbiti, što je bila prva proba za buduće letove u sklopu misija Apollo. Prema radarskim očitanjima, sonda se kretala brzinom od 2 m/s i sve je upućivalo da će se ponovni kontakt ostvariti bez ikakvih problema. Međutim, 2 sata i 9 minuta nakon toga došlo je do pada pritiska u gorivim ćelijama sa 5.860 kPa na samo 450 kPa, pa ih je Gordon Cooper isključio. To je značilo da zbog gubitka energije neće biti moguć susret sa sondom. Osim toga, sa isključenim gorivim ćelijama posada je mogla ostati u orbiti još samo jedan dan. Stoga je odlučeno ponovno uključiti napajanje iz gorivih ćelija i testirati im izdržljivost na opremi koja zahtijeva stalno povećanje energije – pa koliko izdrže.

Začudo, gorive ćelije su izdržale napor, što je značilo nastavak misije. U međuvremenu, Buzz Aldrin je na Zemlji radio na alternativnom susretu u svemiru. Izračunao je kad i gdje će se sonda i letjelica susresti u orbiti i poslao podatke Cooperu i Conradu. Susret Geminija V i sonde je bio više no precizan, iako je sve improvizirano u posljednji trenutak. Tijekom leta, Conrad i Cooper izveli su više eksperimenata, od kojih su neki bili otkazani zbog spomenutog gubitka napajanja. Najznačajniji su bili oni medicinski, jer se na temelju tih eksperimenata odlučivalo jesu li ljudi sposobni izdržati napore leta na Mjesec.

Nakon 190 sati leta, Gemini V je ušao u atmosferu. Posada je upravljala letjelicom prilikom spuštanja, no svejedno su se spustili 130 km dalje od planiranog mjesta. Pretpostavljalo se da je grešku izazvalo brodsko računalo krivim izračunom, no ispostavilo se da je ono odlično odradilo posao – krivica je u programerima, koji su unijeli krivu stopu Zemljine rotacije. Umjesto 360,98°, unijeli su 360°.

Kapsula korištena u misiji Gemini V izložena je u Lyndon B. Johnson Space Center, Houston, Teksas.

Datum lansiranja: 21. kolovoza 1965.
Posada: Gordon Cooper, Charles Conrad
Zamjenska posada: Neil Armstrong, Elliot See
Perigej/apogej/inklinacija: 162/350 km/32,6°
Trajanje misije: 7 dana, 23 sata

Naslovnica: NASA