Svemir

Pogled u zvijezde s dna gravitacijskog bunara

Gemini VII

NASA je lansirala Gemini VII prije misije Gemini VI, a odgoda je nastupila zbog neuspjela lansiranja svemirske platforme Agena, ključnog dijela misije Gemini VI. Nevolje sa Agenom donijele su dašak svježine, dobrodošlu promjenu u zacrtani Geminijev program: odlučeno je prvo lansirati Gemini VII, a zatim i Gemini VI, koji bi se potom sastali u orbiti i manevrirali zajedno.

Pripreme koje su prethodile lansiranju Geminija VII bile su više nego opsežne, jer ovo je trebala biti prva svemirska misija koja će u svemiru provesti puna dva tjedna. Promjeni rasporeda lansiranja unatoč, ciljevi misije nisu se mijenjali: let je od samoga početka trebao biti dvotjedna karaktera, što je predstavljalo izazov kako za zemaljsko osoblje, tako i za astronaute i kapsulu, jer se nije sa sigurnošću moglo utvrditi kako će uvjeti u svemiru utjecati na ljude i opremu. Cijeli niz eksperimenata poduzet je tijekom misije (ukupno dvadeset eksperimenata), neovisno o naknadno dodanom rasporedu.

Lansiranje je proteklo bez problema, a astronauti su se tek žalili na nova, puno lakša svemirska odijela od dotadašnjih. U njima su se osjećali vrlo neudobno, pa su zatražili od kontrole u Houstonu da ih skinu jer je Geminijev sustav za održanje života radio besprijekorno. Kontrola na Zemlji nije željela ništa prepustiti slučaju, pa je dopustila da samo jedan astronaut bude bez odijela, a drugi mora dežurati pod punom opremom, kako se ne bi dogodila kakva nesreća. Ovom odlukom profitirao je Lovell – on je skinuo odijelo – jer je bio kudikamo krupniji od Bormana, pa bi stalno odijevanje i skidanje odijela za njega predstavljalo popriličan problem, obzirom da je na raspolaganju imao prostor veličine prednjeg automobilskog sjedišta.

Jedanaestog dana misije susreli su se u orbiti s letjelicom Gemini VI-A. Nakon nekoliko ispravaka orbite koje su poduzeli astronauti, letjelice su prišla jedna drugoj na 40 metara udaljenosti. Tijekom slijedećih četiri i pol sata vršili su razne manevre, te se približili jedni drugima na samo 30 cm udaljenosti.

Kako se približilo vrijeme za planirani odmor posade Gemini VI-A, udaljili su se od Gemini VII na 16 km kako ne bi došlo do slučajnog sudara. Idućeg dana Gemini VI-A se vratio na Zemlju, a Gemini VII je nastavio svoju misiju. Negdje u to vrijeme počeli su i prvi sitniji kvarovi na letjelici: otkazali su neki od potisnika te se smanjila izlazna snaga gorivih ćelija. Srećom, to su bili jedini problemi sa kojima su se Borman i Lovell susreli tijekom misije. Slijetanje je izvršeno 18. prosinca bez ikakvih poteškoća, samo 11,8 km dalje od planirana mjesta slijetanja.

Kapsula korištena u misiji Gemini VII izložena je u National Air and Space Museum, Washington D.C.

Datum lansiranja: 4. prosinca 1965.
Posada: Frank Borman, James Lovell
Zamjenska posada: Edward White, Michael Collins
Perigej/apogej/inklinacija: 161/328 km/28,9°
Trajanje misije: 13 dana, 19 sati

Naslovnica: NASA