Svemir

Pogled u zvijezde s dna gravitacijskog bunara

Gemini XII

Iako je ovo bila posljednja, deseta misija s posadom unutar programa Gemini, jedan od glavnih ciljeva još nije bio ostvaren: niti jedna do tada izvedena svemirska šetnja (Extra-vehicular activity – EVA) nije pokazala da astronaut može učinkovito i bez poteškoća raditi izvan letjelice. Stoga su se prije ove misije poduzele korjenite promjene u pripremi astronauta: dodani su novi, poboljšani držači na oplati letjelice, a cjelokupna izobrazba astronauta za rad u bestežinskom stanju doslovno je bačena u vodu.

Naime, kako je rad pod vodom sličan radu u bestežinskom stanju, astronauti su počeli vježbati rad u golemom bazenu ispunjenom vodom. To se pokazalo pravim potezom, jer su Aldrinove EVA-e protekle gotovo bez ikakvih problema. Od tada je rad u vodi postao obveznim dijelom obuke u svim budućim pripremama astronauta za svemirske šetnje.

Aldrin je u prvoj EVA-i proveo gotovo dva i pol sata, tijekom koje je fotografirao zvijezde, uzeo kolektor mikrometeora sa svemirske platforme Agena – s kojom su se u međuvremenu spojili – i vršio druge zadaće namijenjene uvježbavanju ove aktivnosti. Iduće dvije EVA-e također su protekle bez problema. Nakon toga, Gemini XII se odspojio, a zatim ponovno spojio s Agenom i vršio zajedničke manevre sa njom, demonstrirajući različite scenarije od ključne važnosti za nadolazeći program Apollo. Nakon uspješno obavljene misije, Gemini XII je potpuno automatizirano sletio u more 4,8 km dalje od zadanih koordinata.

Kapsula korištena u misiji Gemini XII izložena je u Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Maryland.

Zanimljivosti

– Kraj programa Gemini Lovell i Aldrin začinili su humorom: dok su se penjali lansirnom rampom ka kapsuli, na Aldrinovim je leđima stajao natpis THE, a na Lovellovim END.

– Dospijećem u orbitu astronauti su se pitali je li kraj programu Gemini došao ipak malo prerano: prvih 25 minuta misije, naime, nisu čuli ni glasa od zemaljske kontrole. Ispostavilo se kako je postaji na otoku Ascension – koja je trebala prva kontaktirati posadu – dostavljeno krivo vrijeme u koje su imali čuti se s kapsulom.

Datum lansiranja: 11. studenog 1966.
Posada: James Lovell, Edwin Aldrin
Zamjenska posada: Gordon Cooper, Eugene Cernan
Perigej/apogej/inklinacija: 161/270 km/28,9°
Trajanje misije: 3 dana, 23 sata

Naslovnica: NASA