Svemir

Pogled u zvijezde s dna gravitacijskog bunara

Ksičang

Kineski lansirni centar Ksičang (poznat i pod nazivom Baza 27) nalazi se na jugu Kine, oko 60 km udaljen od grada Ksičanga po kojem je dobio ime. Izgrađen je 1984. godine, a glavna mu je svrha lansiranje metereoloških i komunikacijskih satelita u geostacionarnu orbitu. Za razliku od Čiučuana kojem je pristup vrlo ograničen i namijenjen isključivo domaćim letovima, Ksičang pruža mogućnost lansiranja komercijalnih stranih satelita. Odavde su tako lansirani pakistanski, američki i europski komercijalni sateliti uključujući i Intelsat 708, koji se odmah po lansiranju srušio na obližnje selo, pri čemu je poginulo više desetaka ljudi.

Ksičang se sastoji od dvije lansirne rampe: s prve se lansiraju rakete Dugi Marš 2E, 3A i 3B. Druga je namijenjena raketama Dugi Marš 2C, 3 i 3A, a s nje je lansiran i Čang’e 1, prvi kineski lunarni orbiter. Postojala je i treća lansirna rampa namijenjena lansiranjima misija iz programa Šuguang, no rastavljena je i prenamijenjena u promatračnicu.

Ksičang je bio predmet političkih razmirica sa SAD-om, jer je s njega lansiran anti-satelitski projektil SC-19, kojim je uništen stari kineski satelit na visini od 865 km. Sjedinjene su Države oštro reagirale na ovaj test, budući da se ne slaže s međunarodnim sporazumom o nekorištenju svemira u vojne svrhe. Kritike i prijetnje su išle tako daleko, da su SAD zaprijetile Kini konvencionalnim ratom na Zemlji ukoliko nastave sa sličnom praksom.

Prvotna namjena ovog lansirnog centra bila je, zapravo, puno ambicioznija. Projekt je započeo još kasnih 1960-ih, s ciljem izgradnje modernog, velikog centra namijenjenog lansiranju misija s ljudskom posadom iz programa Šuguang, poznatog i pod nazivom Projekt 714. Kina je, naime, planirala slati ljude u svemir još početkom 1970-ih, no no u drugoj polovici 1960-ih izbila je Kulturna revolucija. Politička previranja prelila su se i na svemirski program, pa su neki od najznačajnijih znanstvenika završili u zatvoru ili pod zemljom. Rezultat takvog kadroviranja bio je slom programa Šuguang, a prvi Kinez u svemir je poletio tek 30 godina kasnije.

Završetkom izgradnje lansirnog centra Venčang, sve će se aktivnosti s Ksičanga vremenom prebaciti ondje. Ksičang će ostati služiti kao pričuva ostalim lansirnim centrima.

Lokacija: Sičuan, Kina
Izgrađen: 1984.
Korisnik: CNSA