Saljut 4
Druga civilna, a četvrta ukupno svemirska postaja u orbiti bio je Saljut 4. Za razliku od prvoga Saljuta imao je tri rotirajuća solarna panela, čime je dobivao osjetno više električne energije. Iako su se na postaji vršili različiti eksperimenti, služio je prvenstveno kao astrofizički laboratorij. Saljut 4 bio je opremljen s četiri teleskopa: solarnim teleskopom mjerena su ultraljubičasta zračenja sa Sunca s ciljem mjerenja površinske temperature matične nam zvijezde. Infracrveni teleskop mjerio je količinu zračenja u atmosferi Zemlje te proučavanje Mjeseca, Saturna i zvijezda u infracrvenom spektru. Preostala dva teleskopa služila su za mjerenje intenziteta x-zraka na noćnom nebu i proučavanje izvora x-zraka iz dubokog svemira. Također su mjereni udari mikrometeora o postaju i sastav atmosfere kroz koji se ova kretala.
Aleksej Gubarev i Georgij Grečko dospjeli su na postaju u siječnju 1975. godine, da bi ih pri ulazu u nju dočekao natpis koji su ostavili tehničari na Zemlji: “obrišite cipele prije nego uđete!”. Kao i prethodnik, i ovaj je Saljut imao staklenik u kojem su kozmonauti posijali grašak, no sazrijele su samo četiri od posađenih 30 sjemenki. Nakon 29 dana Gubarev i Grečko vratili su se na Zemlju, a zamijenili su ih Pjotr Klimuk i Vitalij Sevastjanov..
Ovi su nastavili intenzivno koristiti teleskope, a u stakleniku su posadili grašak (ponovili su eksperiment) i luk. Luk je ovog puta dozrio (premda sporije i bio je manji nego na Zemlji) a kozmonauti su ga i pojeli, što je prvi slučaj da se u svemiru konzumira hrana koja je ondje i uzgojena. Kao i na prethodnom Saljutu, i na ovom su kozmonauti radili tjelovježbe, no većeg intenziteta i uz povećan unos vode i kalcija.
Konstruktori postaje planirali su da ova u svemiru provede oko 60 dana, a sve preko toga bio bi dobrodošao bonus. Klimuk i Sevastjanov proveli su na njoj 63 dana, a računajući prethodnu posadu i vrijeme proteklo između dviju misija, Saljut 4 bio je u orbiti punih osam mjeseci. Ovako produžen vijek trajanja imao je znatnog utjecaja na uvjete živta na njoj: klimatizacijski uređaj je počeo otkazivati pa su stakla bila zamagljena, a na zidovima se počela razvijati plijesan. Kozmonauti su sletjeli na Zemlju krajem srpnja 1975. godine.
Saljut 4 ostao je u orbiti do veljače 1977., a u međuvremenu na njega je pristao Sojuz 20, no bez posade. Vratio se na Zemlju nakon 90 dana, a tim se letom željela utvrditi sposobnost letjelice za dugotrajnim boravkom u svemiru.
Zanimljivosti
– Između dvije misije s posadom bila je i treća, Sojuz 18-1, no zbog kvara tijekom leta nisu dospjeli u orbitu, nego su se nakon 21 minute spustili u blizini kineske granice.
Datum lansiranja: 26. prosinca 1974.
Dimenzije: 16×4 m
Volumen: 90 m3
Perigej/apogej/inklinacija: 338/351 km/51,6
Trajanje misije: 2 godine, 1 mjesec, 10 dana
Kraj misije: 3. veljače 1977.