Svemir

Pogled u zvijezde s dna gravitacijskog bunara

Šenčou 5

Nakon uspješno obavljenih bespilotnih misija Šenčou 3 i Šenčou 4, kojima se korištena oprema pokazala sposobnom održati čovjeka sigurnim tijekom cjelokupna leta, Kina je u listopadu 2003. godine lansirala Šenčou 5, prvu kinesku svemirsku misiju u kojoj je sudjelovao čovjek.

Prvi Kinez u svemiru i Zemljinoj orbiti bio je Jang Livej, vojni pilot kineskih Zračnih snaga.

Šenčou 5 lansiran je iz svemirskog centra Čiučuan, kineske lansirne baze u pustinji Gobi. Letjelica je zauzela stabilnu orbitu na visini nešto višoj od 330 km iznad Zemlje. Ovim je letom Kina stala uz bok Rusiji i SAD-u kao tek treća zemlja svijeta koja je samostalno poslala čovjeka u svemir.

Tijekom leta pažljivo je praćeno stanje letjelice i astronauta – misija nije imala nikakvih znanstvenih ciljeva, nego je sve bilo podređeno sigurnom lansiranju, letu i povratku astronauta na Zemlju. Jang je tijekom leta objedovao i spavao, te se javljao radio i video-vezom kontroli na tlu. Tijekom jednog takvog javljanja koje je bilo emitirano u javnost, razvio je zastave NR Kine i Ujedinjenih Naroda.

Povratni modul svemirskog broda Šenčou 5 je ušao u Zemljinu otmosferu nakon četrnaest orbita. Njegovo spuštanje dočekalo je pet vojnih helikoptera, koji su navodili posade na tlu k mjestu gdje će se kapsula spustiti. Slijetanje se dogodilo samo 4,8 km od planiranog mjesta, u stepskom dijelu kineske Mongolije. Orbitalni modul letjelice ostao je u orbiti vršeći automatizirane eksperimente do svibnja sljedeće godine, kada je ušao u atmosferu i izgorio.

Zanimljivosti

– Kinezi su pružili podatak o cijeni misije Šenčou 5. Riječ je o iznosu od 120 milijuna američkih dolara, dok je cjelokupni projekt Šenčou do tog dana koštao 2,2 milijarde dolara.

Datum lansiranja: 15.listopada 2003.
Posada: Jang Livej
Zamjenska posada: Di Žigang
Perigej/apogej/inklinacija: 332/336 km/42,4°
Trajanje misije: 21 sat