Svemir

Pogled u zvijezde s dna gravitacijskog bunara

Sojuz TMA

Sojuz TMA (Transportni Mođifrcrvni Antropomtričevski – unaprijeđeni transportni antropometrijski) posljednja je, peta generacija Sojuza, nastala na temelju Sojuza TM. Budući da američki astronauti već godinama lete u ruskim letjelicama, bile su potrebne preinake kako bi se udovoljilo NASA-inim sigurnosnim standardima.

Vanjski dizajn nije se promijenio te Sojuz TMA izgleda identično Sojuzu TM. No kad se pogleda “ispod haube”, uočavaju se znatna poboljšanja. Dopuštena je veća težina i visina kozmonauta od prethodnika, poboljšan je sustav za prizemljenje, dodan je novi softver, te je moguće TMA-om ponijeti do 100 kg korisnog tereta k svemirskoj postaji i vratiti do 50 kg nazad na Zemlju.

Njegovi sustavi nude dovoljno zaliha kisika i hrane da trojica kozmonauta u svemiru provedu i do 30 dana, što je dvostruko više u odnosu na prethodnu verziju. Isto tako povećan je prostor za posadu, pa sada iznosi punih devet kubičnih metara. Poboljšana su kozmonautska sjedala, koja se sad automatski prilagođavaju masi kozmonauta i amortiziraju snažne udarce prilikom slijetanja. Uveden je i novi raspored opreme kako bi se lakše ušlo i izašlo iz kapsule. Novina su i novi motori za spuštanje i novi visinometar.

Sojuz TMA koristio se od 2003. do 2012., kada je zamijenjen Sojuzom TMA-M. Ovaj se ne smatra novom generacijom, nego međukorakom prije uvođenja sasvim novog ruskog svemiroplova. Dodane su neke novine u odnosu na prijašnji model kao što je novo računalo, novi, veći monitori te je, korištenjem lakših materijala, smanjena težina letjelice za okruglih 70 kg.

Zanimljivosti

– Dužnosnici Ruske svemirske agencije (RKK), 2004. godine su izjavili kako je Sojuz TMA posljednja verzija Sojuza. Tada se očekivalo da će do 2011. zaživjeti neki od prijedloga za novi svemiroplov (prije svega Kliper), kad ono i dan-danas lete u Sojuzima TMA, unaprijeđenima slovom M.

– Posljednja varijanta, TMA-M, postavila je hvale vrijedan rekord: svako lansiranje ove letjelice dovede posadu na Međunarodnu svemirsku postaju za samo šest sati. Dotadašnja putovanja trajala su dva dana. Ilustracije radi, vlak na relaciji Zagreb-Split također putuje šest sati.