Venera 7
Venera 7 prva je ljudska letjelica u povijesti koja je poslala podatke s površine drugog planeta. Lanisirana je 17. kolovoza 1970., a u Venerinu atmosferu je ušla 15. prosinca iste godine.
Po ulasku u atmosferu lander je usmjeren k površini planeta, otvorivši padobran na visini od 60 km. Odmah su izvršena i prva mjerenja, gdje je ustanovljeno kako se atmosfera sastoji od čak 97% ugljik-dioksida. Međutim, nakon što je padobran otkazao, letjelica je počela ubrzano ponirati, što je rezultiralo neugodnim prizemljenjem pri brzini od 16,5 m/s.
Iako po slijetanju nije primljen nikakav signal, uređaji za snimanje u kontroli leta za svaki slučaj su nastavili s radom. Nakon što je nekoliko tjedana kasnije kontrola misije preslušala vrpce, otkrivene su 23 minute iznimno slabašnih signala. Sve je upućivalo da se sonda prilikom slijetanja prevrnula na bok, što je rezultiralo nepovoljnim položajem glavne antene koja nije bila usmjerena k Zemlji. Stoga je jedini podatak dobiven sa površine bila temperatura od 475 °C.