Vostok 4
Nakon lansiranja Vostoka 3, na lansirnoj rampi u Bajkonuru vladao je organizirani kaos. Pod zamračenjem – da aktivnosti ne primijete američki sateliti – postavljala se nova raketa. Dan kasnije u svemir je poletio Vostok 4.
SSSR je time uspio prvi puta u povijesti postaviti dvije letjelice u orbitu. Sat vremena po polijetanju, Vostok 4 prišao je samo na 6,5 km udaljenosti od Vostoka 3, s kojim je većim dijelom leta održavao radio-vezu. Ova je misija opet izazvala konsternaciju u Americi, budući da će njihovi astronauti ovakav let ostvariti tek za tri godine.
Vostoci iz ove parne misije bili su nešto unaprijeđeni u odnosu na prethodnike: imali su komunikacijski sustav koji im je omogućio međusobnu komunikaciju, te tv-kameru koja je prenosila snimke na Zemlju. Poboljšana je biomedicinska oprema, koja je sada pratila stanje kozmonauta u širem spektru nego ranije.
Popovič se, kao i Nikolajev prije njega, oslobodio pojaseva i slobodno se kretao u kabini. Ovaj je pothvat također poslužio u propagandne svrhe, iako je odbijen zahtjev stranih novinara za fotografijama kozmonauta kako se kreću u bestežinskom stanju. Sovjeti, naime, nisu željeli pružiti uvida u dimenzije letjelice, ali su pružili zanimljivost: Popovič je, plutajući slobodno u kabini, udario glavom o svod.
Za razliku od Germana Titova, koji je jeo kašastu hranu iz tube, Nikolajev i Popovič imali su komadiće teletine, ribe, piletine i nekoliko kolačića. Medicinsko osoblje pobrinulo se za ovu izmjenu, nadajući se da će drugačijom hranom izbjeći zdravstvene probleme koje je imao Titov.
Prilikom preleta iznad Meksičkog zaljeva, Popovič je opisao veliku oluju koja se u to vrijeme odvijala ispod njega. To je također bila šifrirana poruka zemaljskoj kontroli da nešto nije u redu i da misiju treba hitno prekinuti. Kad je Popovič shvatio što je rekao, već je bilo kasno: Vostok 4 primio je zapovijed za spuštanje i uronio u atmosferu. Spustio se na Zemlju sedam minuta nakon Nikolajeva, kakvih 200 km dalje.
Zanimljivosti
– Iako su zapadni mediji bili preplavljeni natpisima o “dva Rusa u orbiti”, niti jedan kozmonaut nije imao nikakve veze s Rusijom. Nikolajev je po narodnosti bio Čuvaš, a Popovič Ukrajinac.
Datum lansiranja: 12. kolovoza 1962.
Posada: Pavel Popovič
Zamjenska posada: Vladimir Komarov
Perigej/apogej/inklinacija: 159/211 km/65°
Trajanje misije: 2 dana, 23 sata