Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Biljke i životinje

Biljka strave: Kako vas gympie-gympie može mučiti godinama

Zamislite biljku koja izgleda poput nečega što biste rado dotaknuli — nježni, baršunasti listovi koji podsjećaju na plišanu igračku. No, iza tog privlačnog izgleda skriva se jedna od najopasnijih biljaka na svijetu: gympie-gympie, ili kako je neki zovu, “samoubilačka biljka”. Ova nevjerojatna biljka iz australske prašume sposobna je prouzročiti bol toliko intenzivnu da može trajati godinama.

Što je gympie-gympie?

Gympie-gympie (znanstveno ime: Dendrocnide moroides) vrsta je žarećeg grma koji raste u tropskim područjima Australije, posebice u južnom Queenslandu i na Cape York poluotoku. Povremeno se može naći i u Indoneziji. Ova biljka pripada obitelji kopriva, a ime je dobila po australskom gradu Gympie, gdje su je rudari zlata prvi put opisali 1860-ih godina.

Na prvi pogled, gympie-gympie izgleda bezazleno. Ima velike srcolike listove koji mogu narasti i do 60 cm u promjeru, a na njima se nalaze sitni ljubičasti ili crveni plodovi koje ptice rado jedu. No, cijela biljka, od lišća do stabljike, prekrivena je tankim dlačicama koje skrivaju njezino smrtonosno oružje.

Neupadljivi list žareće biljke gympie-gympie. Izvor: Wikimedia Commons

Zašto gympie-gympie boli?

Tajna strašne boli leži u mikroskopskim dlačicama koje prekrivaju biljku. Svaka dlačica funkcionira poput sićušne injekcije. Na vrhu dlačice nalazi se mala ampula ispunjena neurotoksinom. Kada se dlačica slomi i uđe u kožu, oslobađa otrov koji uzrokuje intenzivnu bol. Ono što ovu biljku čini još opasnijom jest činjenica da njezine dlačice lako otpadaju i lete zrakom. Dakle, čak i ako ne dotaknete biljku, dulji boravak u njezinoj blizini može izazvati respiratorne probleme, krvarenje iz nosa i ozbiljnu iritaciju.

Zastrašujući krupni plan otrovnih dlačica gympie-gympieja. Izvor: Marina Hurley/The Conversation

Kako tijelo reagira?

Ako se ikada nađete u blizini gympie-gympie, očekujte nezaboravno iskustvo. Prvi osjećaj kada dlačice dotaknu kožu opisuje se kao 30 uboda ose odjednom. U roku od nekoliko minuta, limfni čvorovi počinju oticati, stvarajući pritisak i nelagodu. Bol doseže vrhunac unutar 30 minuta i može trajati danima, mjesecima, pa čak i godinama.

Štoviše, zbog stabilnosti otrova, čak i suhi uzorci biljke stari više desetljeća mogu izazvati iste simptome. U nekim slučajevima, žrtve opisuju osjećaj kao kombinaciju opeklina kiselinom i elektrošokova.

Isječak iz dokumentarca Tajne biljaka redatelja François-Xaviera Vivesa, u kojem sudjeluju Marina Hurley i gympie-gympie.

Stvarne priče: Od ludila do očaja

Priče o gympie-gympieju pune su nevjerojatnih i strašnih detalja. Jedna od prvih zabilježenih žrtava bio je istraživač A.C. Macmillan 1866. godine, koji je izvijestio da je njegov konj, nakon što je bio “opečen” biljkom, poludio i umro unutar dva sata. Postoje i priče o konjima i psima koji su u očaju skočili s litica kako bi pobjegli od boli.

Još šokantnija priča dolazi iz Drugog svjetskog rata, kada je vojnik Cyril Bromley pao u grm gympie-gympieja tijekom vojne obuke. Njegova je bol bila toliko intenzivna da je morao biti vezan za bolnički krevet tri tjedna. Slične priče bilježe i šumari koji su godinama patili od boli koja ne prolazi.

Kako se zaštititi?

Ako vas ipak zadesi nesreća i dođete u kontakt s ovom biljkom, postoje koraci koje možete poduzeti kako biste barem djelomično ublažili bol. Stručnjaci preporučuju da nipošto ne trljate zahvaćeno područje, jer će to samo dublje utisnuti dlačice u kožu. Umjesto toga, možete pokušati isprati područje razrijeđenom klorovodičnom kiselinom (u omjeru 1:10) i koristiti trake za depilaciju kako biste uklonili dlačice.

Nažalost, i uz najbolje mjere, bol će biti prisutna, a nelagoda može potrajati mjesecima. U ekstremnim slučajevima, žrtve su opisivale kako čak i topla voda ili lagani povjetarac mogu ponovno “aktivirati” bol.

Priroda protiv prirode

Unatoč svojoj otrovnosti, gympie-gympie ima svoje mjesto u ekosustavu. Neke životinje, poput crvenonogog pademelona i jedne vrste noćnog kukca iz porodice zlatica, mogu bez problema jesti njezine otrovne listove. Čak su i ljudi otkrili da je moguće konzumirati plodove biljke, ali samo uz mukotrpno uklanjanje svake dlačice.

Biološko oružje?

S obzirom na razornu snagu gympie-gympieja, nije čudno što su ga britanske vojne vlasti razmatrale kao potencijalno biološko oružje. Iako ne postoje dokazi da je ikada razvijen za vojne svrhe, sama ideja dovoljno govori o ozbiljnosti njezina otrova.

Priroda kao učiteljica: Što nam poručuje gympie-gympie

Priroda je zaista puna iznenađenja — i opasnosti. Gympie-gympie je savršen primjer kako nešto naizgled nježno i lijepo može skrivati smrtonosnu prijetnju. Ako se ikada nađete u australskoj prašumi, držite se podalje od biljaka sa “plišanim” listovima. Vaše tijelo (i zdrav razum) bit će vam zahvalni.

Možda će vas zanimati

Arheologija i paleontologija

Znanstvena zajednica ponovno je zapanjena novim otkrićem: dinosaur sa šišmišolikim krilima! Ovo zapanjujuće biće vraća nas u vrijeme kada su dinosauri eksperimentirali s letenjem...

Matematika i Ekonomija

Recesija. Već sama riječ može izazvati nelagodu. Čak i ako niste financijski stručnjak, zasigurno ste osjetili kako promjene u gospodarstvu mogu utjecati na vaš...

Arheologija i paleontologija

Talijanske vlasti nedavno su naletjele na fotografije drevnih etruščanskih artefakata koje su kružile internetom. Na slikama su se našli sarkofazi, urne i pogrebni predmeti,...

Fizika

Svjetlost je jedna od najvažnijih pojava u prirodi, omogućujući ne samo vid, već i život kakav poznajemo. No, unatoč njenoj svakodnevnoj prisutnosti, svjetlost ostaje...