Svi znamo kako je za dobro raspoloženje potreban i dobar san. Sada znanstvenici otkrivaju kako dobre navike spavanja mogu učiniti puno više od oporavka kognitivnih funkcija tijekom noćnog sna – također mogu ojačati mozak u dugoročnom razdoblju. Ova otkrića objavljena su u novom broju časopisa Journal of Neuroscience.
(Izvor: deskarati.com)Istraživači sa Sveučilišta Madison u Wisconsinu otkrili su kako se tijekom sna povećava aktivnost u genima uključenima u proizvodnju oligodendrocita – moždanih stanica odgovornih za pokrivanje neurona s mijelinom. Mijelin je izolacijski materijal mozga. Masno tkivo okružuje rep koji šalje signale, a rep se proteže iz svakog neurona, omogućujući električnoj komunikaciji da na taj način brže i efikasnije putuje do ostalih neurona. Nedostatak mijelina jedan je od glavnih uzroka neurodegenerativne bolesti multiple skleroze i može doprinijeti simptomima umora, problemima s vidom i sluhom te nedostatku koordinacije.
U ovoj studiji miševi su tijekom sna imali povišenu aktivnost u genima odgovornima za proizvodnju oligodendrocita, a budni glodavci ili oni s nedostatkom sna pokazivali su puno veću aktivnost u genima odgovornima za stanični stres i smrt. Chiara Cirelli, neuroznanstvenica i autorica studije, kaže kako san pomaže stanicama kod samoregeneracije i oporavka, tako omogućujući tijelu da proizvodi novi mijelin. Stanični opravak traje tjednima ili čak mjesecima, ali ako odlučimo provesti koju noć budni, to vjerojatno neće prekinuti taj proces.

Stipe Radošević
24 veljače, 2014 u 12:24 pm
e aj ti zaspi kad se probudiš